Komitədə BMT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri ilə görüş keçirilib
25 sentyabr 2023-cü il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova BMT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Vladanka Andreeva ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan Komitə sədri Bahar Muradova görüş təklifinə görə təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycanın çox vacib və önəmli dönəmini yaşadığını bildirən B. Muradova, münaqişənin 30 ildən artıq tarixində tamamilə yeni bir vəziyyətin müşahidə olunduğunu söyləyib: “Bu vəziyyət Azərbaycanın bu illər ərzində beynəlxalq hüququn prinsiplərinə əsaslanaraq ilk növbədə öz hüquqları pozulmuş vətəndaşlarının, ev eşiyindən didərgin düşmüş ailələrin, yaxınlarını, doğmalarını itirmiş qadınların, bütün hüquqları pozulmuş uşaqların məsələləri və onların qarşısındakı öhdəliklərin yerinə yetirilməsi ilə bağlı bir mövqe nümayişi üçün gözəl imkan oldu. Həm də göstərdi ki, Azərbaycan təkcə öz ölkəsi, xalqı və yerləşdiyi regionun maraqları üçün deyil, beynəlxalq birliyin vicdanlı və məsuliyyətli üzvü kimi bütün dünyadakı mövcud ictimai-siyasi mühitə töhfə verən bir ölkədir”.
BMT-nin müvafiq qurumlarının, o cümlədən Azərbaycanda olan nümayəndəliyinin bu proseslərin həm müşahidəçisi, həm də yaxından iştirakçısı kimi verdiyi töhfəni qiymətləndirən B. Muradova, bugünkü görüşün qarşıdan gələn məişət zorakılığına qarşı mübarizə aylığına hazırlıq məqsədi daşıdığını bildirib.
Bu illər ərzində birgə əməkdaşlıq nəticəsində bir sıra tədbirlərin reallaşdırıldığını qeyd edən sədr, qarşıda bu prosesin davam edəcəyini bildirib. O əlavə edib ki, məişət zorakılığı ilə mübarizədə iştirak edən bütün tərəflərin imkanlarını bir araya gətirməklə bu aylığı yüksək səviyyədə qeyd etməyə hazırlaşırıq, KİV, qeyri-hökumət təşkilatları, Komitə yanında İctimai Şuranın da təşəbbüsləri ilə hərtərəfli bu prosesi diqqətdə saxlamağa və əlaqələndirilmiş fəaliyyət sərgiləməyə çalışırıq.
Oktyabrın 19-da Azərbaycan qadınlarının VI Qurultayının keçiriləcəyini diqqətə çatdıran Komitə sədri əlavə edib ki, Qurultayda qadın hüquqları və onların inkişafı, gücləndirilməsi, eləcə də məişət zorakılığı ilə mübarizə mövzuları müzakirə ediləcək, xarici ölkələrin müvafiq qurumları ilə təcrübə mübadiləsi imkanı olacaq. Sədr əlavə edib ki, dekabr ayında ikinci böyük tədbir - “Məişət zorakılığının qarşısının alınması: imkanlar və perspektivlər” mövzusunda Konfrans baş tutacaq və geniş tərkibdə beynəlxalq həmkarlar iştirak edəcək. Çıxışının sonunda bu il məişət zorakılığı ilə mübarizə proqramının başa çatdığını və 3 il ərzində görülən işlər sayəsində həm ictimaiyyətin məlumatlandırıldığını, həm də təcrübə mübadiləsi aparıldığını bildirib.
Səmimi qəbula görə Komitə sədrinə təşəkkürünü bildirən Vladanka Andreeva BMT-nin Azərbaycanla uzun illərdən bəri formalaşmış əlaqələrinə istinad edərək birgə əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla davam etdiriləcəyini bildirib.
O, xüsusilə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün yerlərdə olan ehtiyacları və yerli şəraiti nəzərə alaraq qadınların və qızların səlahiyyətləndirilməsi, hüquqlarının gücləndirilməsi sahəsində layihələrin hazırlanmasının vacibiyini vurğulayıb.
Dövlət Komitəsi tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərin təqdirəlayiq olduğunu vurğulayan qonaq, gələcək əməkdaşlığın inkişaf perspektivlərindən söz açıb.
Tərəflər “Gender əsaslı zorakılıqla mübarizə üzrə 16 günlük fəallıq” kampaniyası çərçivəsində görüləcək işləri müzakirə ediblər, həmçinin həyata keçirilən layihələrin davamlılığının təmin olunması və daha da genişləndirilməsi üçün fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüşdə BMT-nin Rezident Əlaqələndiricisi Ofisinin rəhbəri Kanako Mabuçi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova və hər iki tərəfdən digər rəsmi şəxslər iştirak edib.

The committee held a meeting with the head of the UN representation in Azerbaijan
Mrs. Bahar Muradova, the chairperson of the State Committee on Family, Women and Children Affairs met with the head of the UN delegation in Azerbaijan, Mrs.Vladanka Andreeva on September 25, 2023.
Welcoming the guests, the Chairperson of the Committee, Mrs. Bahar Muradova expressed her gratitude for the meeting proposal.
Stating that Azerbaijan is experiencing a very important period, Mrs. B. Muradova said that a completely new situation has been observed in the more than 30-year history of the conflict.
This situation became a great opportunity for Azerbaijan to demonstrate its position based on the principles of international law, first of all, on the issues of citizens whose rights have been violated, families who have been displaced from their homes, women who have lost loved ones, children whose rights have been violated, and the fulfillment of obligations towards them.
It also showed that Azerbaijan is a country that contributes not only to the interests of its country, its people and the region it is located in, but as an honest and responsible member of the international community to the current socio-political environment in the whole world."
Mrs. B. Muradova, who appreciated the contribution of relevant UN agencies, including the representative office in Azerbaijan, as both an observer and a close participant of these processes, said that today's meeting aims to prepare for the upcoming month of combating domestic violence.
Noting that a number of measures have been implemented as a result of joint cooperation over the years, the chairperson said that this process will continue in the future. She added that we are preparing to celebrate this month at a high level by bringing together the capabilities of all parties involved in the fight against domestic violence, and with the initiatives of the mass media, non-governmental organizations, and the Public Council under the Committee, we are trying to keep this process in mind and demonstrate coordinated activities.
The chairperson added that the second major event - the Conference on "Prevention of domestic violence: possibilities and prospects" will be held in December and will be attended by a wide range of international colleagues. At the end of her speech, she said that the domestic violence program was completed this year, and thanks to the work done in 3 years, both the public was informed and experience was exchanged.
Mrs.Vladanka Andreeva expressed her gratitude to the Chairman of the Committee for the warm welcome, referring to the relations of the UN with Azerbaijan, which have been formed for many years, and said that the joint cooperation will be successfully continued in the future.
She emphasized the importance of preparing projects in the field of empowering women and girls and strengthening their rights, taking into account local needs and local conditions, especially in order to achieve the Sustainable Development Goals.
Emphasizing that the measures implemented by the State Committee are admirable, the guest spoke about the development prospects of future cooperation.
The parties discussed the work to be done within the framework of the "16-day activism against gender-based violence" campaign, and also exchanged ideas for ensuring the sustainability and further expansion of the implemented projects.
The meeting was attended by the head of the UN Resident Coordinator's Office, Mrs. Kanako Mabuchi, Mrs. Sadagat Gahramanova, the vice-chairperson of the State Committee on Family, Women and Children Affairs, and other officials from both sides.