Tərtərdə vətəndaş qəbulu keçirilib
13 sentyabr 2023-cü il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Tərtər rayonunda vətəndaşları qəbul edib.
Rayon Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən qəbulda Tərtər və Bərdə rayon sakinlərinin müraciətləri dinlənilib. Müraciətlər əsasən uşaqların təhsili, işlə təmin olunma, uşaqla ünsiyyət, əlilliyin təyin olunması, müalicəyə köməkliyin göstərilməsi və digər məsələlərlə bağlı olub.
Komitənin aidiyyəti struktur bölmə rəhbərlərinin də iştirak etdiyi qəbulda qurumun fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun müraciətlər cavablandırılıb, qaldırılan bəzi məsələlərin yerindəcə həlli ilə bağlı tədbirlər görülüb. Həlli araşdırma tələb edən müraciətlər qeydə alınaraq, aidiyyəti şöbələrin icraatına göndərilib.

Citizen reception was held in Tartar
Mr. Bahar Muradova, the chairperson of the State Committee on Family, Women and Children Affairs received the citizens of Tartar district on September 13, 2023.
The appeals of residents of Tartar and Barda regions were heard at the reception held at the Heydar Aliyev Center of the district. The appeals were mainly related to children's education, employment, communication with the child, determination of disability, assistance in treatment and other issues.
At the reception, which was also attended by the heads of the relevant structural units of the committee, appeals according to the directions of the institution's activities were answered, and measures were taken to solve some of the issues raised on the spot. Appeals requiring investigation were registered and sent to relevant departments for processing.
It should be noted that the meeting was held according to the schedule of the reception of citizens in cities and regions by the heads of the central executive authorities and other administrative institutions.