Azərbaycan Respublikasının Mülki Prosessual Məcəlləsinə dəyişiklik edildi
Məişət zorakılığından zərər çəkmiş və digər həssas qrupdan olan şəxslərin mülki işlərdə dövlət büdcə vəsaiti hesabına vəkillə təmin edilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Mülki Prosessual Məcəlləsinə dəyişiklik edildi.
Maddi imkanı zəif olan vətandaşların, o cümlədən məişət zorakılığından zərər çəkmiş şəxslərin ödənişsiz hüquqi yardım almaq hüququ daim müzakirə mövzusu olmuşdur. Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 61-ci maddəsində hər kəsin keyfiyyətli hüquqi yardım almaq hüququ təsbit edilmişdir. Lakin bir çox vətəndaşlar dövlət hüquq məsləhətxanalarında müəyyən konsultasiyalar ala bilsələr də, maddi vəziyyətlərinin çətinliyi üzündən bəzən hüquqlarını sona qədər müdafiə etmək imkanına malik ola bilmirlər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 27 noyabr tarixli 2307 saylı Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020-2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın 12.1.3-cü bəndində məişət zorakılığndan zərər çəkmiş şəxslərin pulsuz hüquqi yardımla təmin edilməsi mexanizminin müəyyən edilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Bunanla bağlı Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən təkliflər paketi Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinə təqdim edilmişdir.
26 iyul 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən ödənişsiz hüquqi yardımla əlaqədar Mülki Prosessual Məcəlləyə dəyişikliklər edilməsi ilə bağlı 09 iyun 2023-cü il tarixli Qanunun tətbiqinə dair Fərman imzalanmışdır. Qəbul edilmiş dəyişikliyə əsasən vəkilin xidmətlərini ödəmək üçün kifayət qədər vəsaiti olmayan şəxsin maraqlarının təmsil olunması və prosessual hüquqlarının həyata keçirilməsi üçün dövlət hesabına peşəkar hüquqi yardım almaq hüququ müəyyən edilmişdir.
Məcəlləyə əlavə edilmiş 67-1-ci maddə vəkilin prosesdə dövlət hesabına iştirakının təmin olunması qaydasını müəyyən edir. Belə ki, vəkilin prosesdə məcburi iştirakı tələb olunduğu hallarda işdə iştirak edən şəxslərin vəkilin xidmətlərini ödəmək üçün kifayət qədər vəsaiti olmadıqda, işdə iştirak edən şəxslərin yazılı müraciəti əsasında məhkəmə aktını qəbul etmiş məhkəmə dövlət hesabına vəkilin prosesdə iştirakını təmin edir. Aşağıda qeyd edilən şəxslər məhkəmə qərarı ilə dövlət hesabına ödənişsiz vəkil ilə təmin olunacaqlar:
orqanizmin funksiyalarının 61-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi müəyyən edilmiş və işləməyən şəxslər;
18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər;
insan alverinin qurbanları;
məişət zorakılığından zərər çəkmiş şəxslər;
valideynini itirmiş və ya valideyn himayəsindən məhrum olunmuş uşaqlar;
ünvanlı dövlət sosial yardımı alan ailələrin üzvləri;
müvafiq icra hakimiyyəti orqanında işsiz kimi qeydiyyatda olan şəxslər;
maddi vəziyyəti və orta aylıq gəlirinin cari il üçün yaşayış minimumundan əhəmiyyətli dərəcədə aşağı olması məhkəmə tərəfindən qiymətləndirilən digər şəxslər.

The Civil Procedure Code of the Republic of Azerbaijan was amended
Amendments were made to the Civil Procedure Code of the Republic of Azerbaijan regarding the provision of a lawyer at the expense of the state budget funds in civil cases for victims of domestic violence and other vulnerable groups.
The right of citizens with poor financial means, including victims of domestic violence, to receive free legal aid has always been a topic of discussion.
Article 61 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan establishes the right of everyone to receive quality legal assistance. However, although many citizens can receive certain consultations at state legal offices, due to the difficulty of their financial situation, they sometimes do not have the opportunity to defend their rights to the end.
According to the Article 12.1.3 of the "National Action Plan for Combating Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan for 2020-2023" approved by Decree No. 2307 of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 27, 2020, it is planned to determine the mechanism of providing free legal assistance to victims of domestic violence. In this regard, the State Committee on Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan submitted a package of proposals to the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
On July 26, 2023, the President of the Republic of Azerbaijan signed a Decree on the implementation of the Law dated June 09, 2023 on amendments to the Civil Procedure Code regarding free legal assistance.
According to the adopted change, the right of a person who does not have sufficient funds to pay for the services of a lawyer to receive professional legal assistance at the expense of the state for the representation of person`s interests and the exercise of person`s procedural rights has been established.
Article 67-1, added to the Code, determines the procedure for ensuring the lawyer's participation in the process at the expense of the state.
Thus, in cases where the mandatory participation of a lawyer in the process is required, if the persons participating in the case do not have sufficient funds to pay for the lawyer's services, the court that has accepted the judicial act based on the written request of the persons participating in the case ensures the participation of the lawyer in the process at the expense of the state. The following persons will be provided with a lawyer free of charge at the expense of the state by a court decision:
ü persons who are disabled and do not work due to 61-100 percent violation of body functions;
ü Disabled persons under 18 years of age;
ü victims of human trafficking;
ü victims of domestic violence;
ü children who have lost their parents or are deprived of parental care;
ü members of families receiving state social assistance;
ü persons who are registered as unemployed in the relevant executive power body;
ü other persons whose financial situation and average monthly income are significantly lower than the subsistence minimum for the current year are assessed by the court.