“İnsan hüquqları aylığı” çərçivəsində UADM-lər tərəfindən maarifləndirmə tədbirləri keçirilib
18 İyun - İnsan Hüquqları Günü ilə əlaqədar elan olunmuş “İnsan hüquqları aylığı” çərçivəsində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ağdam, Şüvəlan, Saatlı, Sabirabad, Hacıqabul, Qəbələ, İsmayıllı, Goranboy, Göygöl, Zərdab Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri (UADM) tərəfindən aidiyyəti qurumların dəstəyi ilə mərkəzlərdə, təhsil müəssisələrində, mədəniyyət evlərində maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
Tədbirlərdə UADM-lərin, idarə və müəssisələrin əməkdaşları, mərkəzlərin ekspert qruplarının üzvləri, psixoloq və pedaqoqlar, mərkəz xidmətlərindən bəhrələnən uşaqlar və onların valideynləri, Komitənin Uşaq Səfirlər Məclisinin üzvləri, uşaq, yeniyetmə və gənclər, könüllülər, hüquqşünaslar, müəllimlər, icmadan olan sakinlər iştirak ediblər.
Maarifləndirmə tədbirlərində iştirakçılara insan hüquqları, o cümlədən qadın və uşaq hüquqlarının qorunması sahəsində mövcud olan yerli və beynəlxalq qanunvericilik aktları barədə məlumat verilib. Ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi, qadın hüquqlarının təbliği, gender bərabərliyinin təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər barəsində danışılıb.
Eyni zamanda Dövlət Komitəsi tərəfindən 7 iyun 2023-cü il tarixdən etibarən start verilən “Mənim hüquqlarım” adlı təşviqat avtobusu layihəsi çərçivəsində UADM-lərin fəaliyyət göstərdiyi bölgələrdə, kənd və qəsəbələrdə uşaqlarla səyyar görüşlər keçirilib.
Görüşlər zamanı uşaqlara hüquqları ilə bağlı məlumatlar verilib, interaktiv oyunlar, səhnəciklər, təqdimatlar təşkil edilib, mövzu ilə bağlı uşaqlara yaddaş vərəqələri, yapışqanlı stikerlər paylanılıb.

Educational events were held by the State Committee within the framework of "Human Rights Month"
June 18 - within the framework of the "Human rights month" announced in connection with the Human Rights Day, the Agdam, Shuvelan, Saatli, Sabirabad, Hajigabul, Gabala, Ismailli, Goranboy, Goygol, Zardab Child and Family Support Centers of the State Committee for Family, Women and Children Affairs with the support of relevant institutions held educational events in centers, educational institutions, cultural houses.
Employees of the Child and Family Support Centers, departments and institutions, members of expert groups of centers, psychologists and educators, children who benefit from the services of the center and their parents, members of the Assembly of Child Ambassadors of the Committee, children, teenagers and young people, volunteers, lawyers, teachers, residents from the community took part in the events.
At the educational events, the participants were informed about the existing local and international legislative acts in the field of human rights, including the protection of women's and children's rights. They talked about the work done in the direction of ensuring human rights and freedoms, promoting women's rights, and ensuring gender equality in our country.
At the same time, mobile meetings with children were held in the regions, villages and towns where Child and Family Support Centers operate within the framework of the "My Rights" campaign bus project launched by the State Committee from June 7, 2023.
During the meetings, children were given information about their rights, interactive games, skits, presentations were organized, memory cards and stickers were distributed to the children.