Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yanında İctimai Şuranın yeni tərkibi seçildi
19 aprel 2023-cü il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yanında İctimai şuranın 11 nəfərdən ibarət yeni tərkibinin müəyyən olunması üçün İctimai Şuraya seçkilər keçirilib.
Sənədləri qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş tələblərə uyğun olan 39 namizəd rəsmi qeydiyyata alınıb.
Seçkinin təşkili məqsədilə Dövlət Komitəsi nümayəndələrindən 4 üzv, vətəndaş cəmiyyəti institutlarından 5 üzv olmaqla 9 nəfərdən ibarət Seçki komissiyası yaradılıb və Komissiyanın protokoluna əsasən şuraya üzvlüyün say həddi 11 olaraq təsdiq edilib.
Seçkilərin keçirilməsi ilə bağlı səsvermədə iştirak etmək üçün Dövlət Komitəsi tərəfindən elan verilib və 7 mart – 10 aprel tarixlərində müraciət edən 372 vətəndaş cəmiyyəti institutu qeydiyyata alınıb. Onlardan 329 nəfər səsvermədə iştirak edib.
Seçki prosesinin sonunda səslər müvafiq komissiya üzvlərinin iştirakı ilə müşahidəçilərin nəzarəti altında hesablanıb. Şəffaf şəkildə keçirilən seçkinin yekunu olaraq İctimai Şuranın 11 nəfərdən ibarət yeni tərkibi seçilib. Həmin şəxslər aşağıdakılardır:
1. “Əsgər Ailələrinə Dəstək” İctimai Birliyi - Cəfərova Mətanət Əsgər qızı
2. “Əliliyi Olan Şəxslərin Sosial Müdafiəsinə və İnteqrasiyasın Dəstək” İctimai Birliyi - Kərimova Səbinə Aqil qızı
3. “Dünya Azərbaycanlılarının Vətənpərvərləri” İctimai Birliyi - Əliyeva Arzu Babaxan qızı
4. “Yeni Həyat” Humanitar və Sosial Dayaq İctimai Birliyi - İsmayılova Nailə İsgəndər qızı
5. "Regional Sosial-İqtisadi İnkişaf üzrə Maarifləndirmə" İctimai Birliyi - Məhərrəmova Elnarə Aşir qızı
6. “Azad Həmfikirlər” Gənclərin Maarifləndirilməsi İctimai Birliyi - Mustafayeva Samirə Vəli qızı
7. “Hüquqi-Sosial Yardım və Maarifləndirmə” İctimai Birliyi - Əkbərov Fariz Vahid oğlu
8. “Gənclərin Anti-Narkomaniya” İctimai Birliyi - Məmmədova Büllur Cavad qızı
9. “Azərbaycan Qadınları Respublika Cəmiyyəti” İctimai Birliyi - Abbasova Vəfa Zahid qızı
10. "Mərhəmət" Kimsəsizlərə Yardım” İctimai Birliyi - Nəsirova İradə Polad qızı
11. “Qadın və Uşaqların İnnovativ Maarifləndirilməsinə Dəstək” İctimai Birliyi - Zülfüqarova Aynur Vaqif qızı
Qeyd edək ki, qanunvericiliyə uyğun olaraq İctimai Şuranın səlahiyyət müddəti iki ildir və hər iki ildən bir şuranın yeni tərkibi seçilməlidir.
İctimai Şura Dövlət Komitəsinin fəaliyyətinə ictimai nəzarətin həyata keçirilməsi, Komitə ilə ictimaiyyət arasında səmərəli qarşılıqlı fəaliyyətin təşkili, dövlət siyasətinin formalaşması və qərarların qəbulu zamanı ictimai rəyin və vətəndaşların qanuni maraqlarının nəzərə alınması kimi məqsədlərin həyata keçirilməsi istiqamətlərində fəaliyyət göstərəcək.

A new composition of the Public Council under the State Committee for Family, Women and Children Affairs was elected
On April 19, 2023, elections to the Public Council were held to determine the new composition of the Public Council consisting of 11 members under the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
39 candidates whose documents meet the requirements stipulated in the legislation have been officially registered.
In order to organize the election, an Election Commission consisting of 9 members including 4 members from the representatives of the State Committee and 5 members from civil society institutions was established, and according to the protocol of the Commission, the number of members of the council was approved as 11.
It was announced by the State Committee to participate in the voting regarding the holding of the elections, and 372 civil society institutions that applied were registered between March 7 and April 10. 329 of them participated in the voting.
At the end of the election process, the votes were counted under the supervision of observers with the participation of the relevant commission members. As a result of the transparent election, a new composition of 11 members of the Public Council was elected. Those persons are the following:
1. "Support to Soldiers' Families" Public Union - Jafarova Matanat Asgar gizi
2. "Support to Social Protection and Integration of Persons with Disabilities" Public Union - Karimova Sabina Agil
3. "Patriots of World Azerbaijanis" Public Union - Aliyeva Arzu Babakhan
4. "Yeni Hayat" Humanitarian and Social Support Public Union - Ismayilova Naila Isgander
5. "Education on Regional Socio-Economic Development" Public Union - Maharramova Elnara Ashir
6. "Azad Hamfikirler" Youth Education Public Union - Mustafayeva Samira Veli
7. "Legal-Social Assistance and Awareness" Public Union - Akbarov Fariz Vahid
8. "Youth Anti-Drug Addiction" Public Union - Mammadova Bullur Javad
9. "Azerbaijan Women's Republican Society" Public Union - Abbasova Vafa Zahid
10. "Merhamat" Help to the Destitute" Public Union - Nasirova Irada Polad
11. "Support to Innovative Education of Women and Children" Public Union - Zulfugarova Aynur Vagif
It should be noted that according to the legislation, the term of office of the Public Council is two years, and a new composition of the council must be elected every two years.
The Public Council will operate in the direction of public control of the activities of the State Committee, organization of effective interaction between the Committee and the public, the formation of state policy and the consideration of public opinion and legitimate interests of citizens during decision-making.