İnternetdən təhlükəsiz istifadə ilə bağlı məktəblilərin məlumatlandırılması məqsədilə növbəti təlim keçirildi
07 aprel 2023-cü il tarixində Suraxanı rayonu, 118 nömrəli məktəbin 7-8-ci sinif şagirdləri üçün “İnternetdən təhlükəsiz istifadə üçün maariflənək” mövzusunda təlim keçirilib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən təşkil edilən təlimin məqsədi internet platformasından və sosial şəbəkələrdən düzgün və təhlükəsiz istifadə bacarıqlarını inkişaf etdirmək, şəxsi məlumatların qorunmasını təmin etmək, bu sahədə hüquqi tənzimlənmə barədə məktəbliləri məlumatlandırmaqdır.
118 nömrəli məktəbin direktoru Nizaməddin Ağcayev çıxış edərək, uşaqları əhatə edən mövzularla bağlı maarifləndirmə tədbirlərinin vacibliyini qeyd edib və bütün regionları əhatə etməklə davamlı olmasını əhəmiyyətini vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən Komitə nümayəndələri Sevil Rəsulzadə və Qeys Ağalarov internetin zərərli təsirləri və ondan qorunma üsulları, uşaqların üzləşdiyi kibertəhlidlərlə mübarizə, şəxsi məlumatların qorunması yolları və sosial şəbəkələrdə diqqət edilməli məqamlar, bu istiqamətdə valideyn və müəllimlərlə məsləhətləşmənin vacibliyi barədə ətraflı məlumatlar verib.
Eyni zamanda uşaqlara Dövlət Komitəsi tərəfindən hazırlanmış məlumatlandırıcı qeyd dəftərləri və bukletlər paylanılıb.

The next training was held to inform schoolchildren about safe use of the Internet
The training session was held for students of the 7th-8th grades of Surakhani district on "Education for safe use of the Internet" on April 7, 2023.
The purpose of the training organized by the State Committee for Family, Women and Children Affairs is to develop the skills of correct and safe use of the Internet platform and social networks, to ensure the protection of personal data, and to inform schoolchildren about legal regulation in this field.
The director of school No. 118, Nizameddin Aghcayev, made a speech and noted the importance of educational activities related to children's topics and emphasized the importance of continuing them by covering all regions.
Then the Committee representatives, Mrs.Sevil Rasulzade and Mr. Gays Agalarov gave detailed information about the harmful effects of the Internet and methods of protection from it, combating cyber threats faced by children, ways to protect personal information and points to be considered in social networks, and the importance of consulting with parents and teachers in this regard.
At the same time, informative notebooks and booklets prepared by the State Committee were distributed to the children.