8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü ərəfəsində Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin 4 saylı cəzaçəkmə müəssisəsində qadınlar arasında “İdman Həyatdır” adlı badminton turniri keçirilib.
Azərbaycan Badminton Federasiyasının təşəbbüsü ilə təşkil edilən badminton turnirində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin Bakı Şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin və Azərbaycan Respublikasının Milli Olimpiya Komitəsinin nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirin təşkilində əsas məqsəd cəzaçəkmə müəssisəsində olan qadınların cəmiyyətə inteqrasiyası, onların asudə vaxtının səmərəli təşkili, idmana olan marağın artırılması, fiziki inkişafının və sağlam həyat tərzinin formalaşdırılmasıdır.

A badminton tournament called "Sport is Life" was held among the women
Badminton tournament called "Sport is Life" was held among women in the penitentiary institution of the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan on the eve of International Women's Day, March 8.
Representatives of the State Committee on Family, Women and Children Affairs, the Baku City Youth and Sports Head Office of the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan and the National Olympic Committee of the Republic of Azerbaijan participated in the badminton tournament organized by the initiative of the Azerbaijan Badminton Federation.
The main goal of organizing the event is the integration of women in the penitentiary into society, effective organization of their free time, increasing interest in sports, shaping their physical development and healthy lifestyle.
At the end of the tournament, the winners of the first 3 places were presented with valuable gifts and diplomas.