BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyası üzrə Azərbaycan Hökumətinin beşinci və altıncı birgə dövri məruzəsinin ikinci raundu keçirildi
24 yanvar 2023-cü il tarixində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Hüquqları Komitəsinin İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində keçirilən 92-ci sessiyasında Azərbaycan Hökumətinin BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyası üzrə beşinci və altıncı birgə dövri məruzəsinin ikinci raundu keçirilib.
Sessiyada Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradovanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti tərəfindən Konvensiya üzrə 7-10-cu klasterlər və Fakültativ Protokollar üzrə hesabat təqdim edilib.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Hüquqları Komitəsinin ekspertlərinin sualları Azərbaycan nümayəndə heyəti tərəfindən cavablandırılıb.
Konvensiyanın 7-10-cu maddələrinə uyğun olaraq, əlillik, sağlamlıq və rifah, təhsil, asudə vaxt və mədəni fəaliyyət, xüsusi müdafiə tədbirləri üzrə məlumatlar təqdim edilib.
Eyni zamanda “Uşaq hüquqları haqqında” BMT Konvensiyasının Uşaq alverinə, uşaq fahişəliyinə və uşaq pornoqrafiyasına dair Fakültativ Protokolunun və Uşaqların silahlı münaqişələrə cəlb edilməsinə dair Fakültativ Protokolunun icrası istiqamətində məruzə ilə çıxışlar edilib.

The second round of the fifth and sixth joint periodic report of the Government of Azerbaijan on the UN Convention on the Rights of the Child
On January 24, 2023, the second round of the fifth and sixth joint periodic report of the Government of Azerbaijan on the UN Convention on the Rights of the Child was held at the 92nd session of the United Nations Committee on the Rights of the Child in Geneva, Switzerland.
In the session, the delegation led by Mrs.Bahar Muradova, the Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, presented a report on clusters 7-10 and Optional Protocols under the Convention.
The questions of experts of the United Nations Committee on Children's Rights were answered by the Azerbaijani delegation.
In accordance with Articles 7-10 of the Convention, information on disability, health and welfare, education, leisure time and cultural activities, and special protection measures were provided.
At the same time, speeches were made with a report on the implementation of the Optional Protocol on child trafficking, child prostitution and child pornography and the Optional Protocol on the involvement of children in armed conflicts of the UN Convention on the Rights of the Child.