“Uşaq hüquqları haqqında Konvensiyası” üzrə beşinci və altıncı birgə dövri məruzəsinin dinlənilməsi başlayıb
Azərbaycan Hökumətinin BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında Konvensiyası” üzrə beşinci və altıncı birgə dövri məruzəsinin dinlənilməsi başlayıb
23 yanvar 2023-cü il tarixində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Hüquqları Komitəsinin İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində keçirilən 92-ci sessiyasında Azərbaycan Hökumətinin BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında Konvensiyası” üzrə beşinci və altıncı birgə dövri məruzəsinin ilk raundu keçirilib.
Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova iştirakçıları salamlayaraq Azərbaycan Hökuməti adından, BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında Konvensiyası” üzrə beşinci və altıncı birgə dövri məruzəni təqdim etməkdən məmnunluq duyduğunu ifadə edib.
Hesabatın müvafiq qurumlar tərəfindən verilmiş məlumatlar əsasında hazırlandığını qeyd edən Sədr, eyni zamanda uşaq hüquqları sahəsində çalışan vətəndaş cəmiyyəti ilə görüş və məsləhətləşmələr aparıldığını da diqqətə çatdırıb.
Uşaq hüquqlarının qorunmasına birbaşa və dolayı olaraq təsir edən, milli qanunvericiliyin Konvensiyaya uyğunlaşdırılması məqsədilə qəbul edilmiş yeni normativ hüquqi aktlara diqqət çəkən Komitə sədri bildirib ki, burada uşaqların təhlükəsizliyi, qida və sağlamlığının qorunması, həssas qruplardan olan uşaqların təhsil imkanlarının və sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətləri əsas götürülmüşdür.
Bildirilib ki, 2020-ci ildə qəbul olunmuş Azərbaycan Respublikasının Uşaqlara dair 2020–2030-cu illər üçün Strategiyası” və bu çərçivədə 5 illik Tədbirlər Planı Uşaq hüquqları Komitəsinin verdiyi tövsiyələrə və Avropa Şurasının Uşaq Hüquqları üzrə Strategiyasına uyğun hazırlanmışdır.
Hesabat dövrü ərzində institusional mexanizmlərin gücləndirilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışan B.Muradova, hazırda ölkə üzrə 12 Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzinin 18 regionda isə Resurs Mərkəzlərinin fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib. Vurğulanıb ki, qarşıdakı dövrdə belə Mərkəzlərin sayının artırılacağı, xüsusilə işğaldan azad olunan ərazilərdə də yeni binaların tikilməsi planlaşdırılır.
Ölkədə əlliyi müəyyən edilən uşaqların ümumi uşaq sayının təqribən 1,9%-ni təşkil etdiyini qeyd edən sədr, təkcə 2021 ci il ərzində “Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün sosial reabilitasiya mərkəzlərinin fəaliyyətinin təşkili” layihəsinin ölkə üzrə 62 rayonu və 6200 sağlamlıq imkanları məhdud uşağı əhatə etdiyini bildirib: “İnklüziv təhsillə bağlı dövlət proqramı qəbul edilmiş, ötən tədris ilində 12 məktəbdə belə siniflər yaradılmışdır. Lakin inkluziv təhsil sahəsində bütün uşaq bağçaları və məktəblərdə müyəssərliyin tam təmini, əlavə psixoloq, sosial işçi və sosial pedaqoq ştatlarının müəyyən olunması məsələləri də müzakirə edilməkdədir”.
Komitə sədri bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Uşaqlara dair 2020–2030-cu illər üçün Strategiyası”ndan irəli gələrək həyatın bütün sahələrində uşaqların zorakılıqdan effektiv müdafiəsi üçün qanuncvericilik bazasına yenidən baxılması üzərində işlər aparılır. “Xüsusilə zorakılıq və cismani cəzalarla mübarizə sahəsində həyata keçirilən “Məktəblinin dostu” layihəsi məktəblərdə təhlükəsiz mühitin yaradılması, bullinqlə mübarizədə uğurlu olmuşdur”- deyə sədr əlavə edib.
Uşaqlar arasında intihar hallarının baş verməsinin qarşısının alınması məqsədilə Baş Prokurorluq tərəfindən Fəaliyyət Planının hazırlandığını və İşçi qrupun yaradıldığını qeyd edən Bahar Muradova əlavə edib ki, bununla yanaşı baş vermiş intihar hallarının səbəblərini araşdıran təhlilin nəticəsi olaraq “məlumatlandırıcı vəsait” hazırlanmışdır.
Uşaqlarla işləyən sosial işçi və psixoloqların bacarıqlarının artırılması məsələsinin daim diqqətdə saxlanıldığını vurğulayan Komitə sədri, xüsusilə pandemiya və post pandemiya dövründə “Məktəb psixoloqu” layihəsi çərçivəsində 2500 psixoloqa təlimlərin keçirildiyini əlavə edib: “Bununla belə hesab edirik ki, regionlarımızda psixoloq və sosial işçilərin sayının, eləcə də bilik və bacarıqlarının artırılmasına ehtiyac vardır. Biz, bu çərçivədə xüsusilə cinsi zorakılığa məruz qalmış uşaqlarla çalışan klinik psixolq və sosial işçilərin sayının artırılmasına və keyfiyyətli xidmətlər göstərməsinə yönəlik proqramların hazırlanması və dəstəklənməsini planlaşdırırıq”.
Bahar Muradova bildirib ki, bu günlərdə ölkə Prezidenti tərəfindən həssas qruplara növbəti dəstəyi özündə birləşdirən yeni sosial islahat paketi qəbul edilib. O, qeyd edib ki, burada xüsusilə uşağın anadan olmasına görə, bir yaşınadək uşağı olan aztəminatlı ailələrə və çoxuşaqlı analara verilən müavinətlər, həmçinin əlilliyi olan şəxslərə verilən müavinətlər artırılmışdır.
Yuvenal Ədliyyə sisteminin təkmilləşdirilməsinin ölkəmiz üçün vacib istiqamətlərdən biri olduğunu vurğulayan sədr, bu sahədə Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinin beynəlxalq normalara əsas etibarilə uyğun gəldiyini diqqətə çatdırıb: “Azərbaycanda hər il baş verən cinayətlərin 5%-ni yetkinlik yaşına çatmayanlar törədir. Bu şəxslərin bir qismi cinayət məsuliyyətə, bir qismi isə reabilitasiya tədbirlərinə cəlb olunur. Cinayət törətmiş uşaqların sayı ötən illərlə müqayisədə qismən azalmışdır”.
Komitə sədri qeyd edib ki, ölkədə uşaqların müraciət edə biləcəyi 7 qaynar və dəstək xəttinin və Qanunla ziddiyyətdə olan uşaqlar üçün Psixo-Sosial Reabilitasiya Mərkəzi fəaliyyət göstərir: “Bununla belə biz hesab edirik ki, yetkinlik yaşına çatmayanların hüquqlarının ədalət mühakiməsi prosesində tam təminatında müsbət nəticələrlə yanaşı, problemli məsələlərə kompleks yanaşmanın tətbiqinə ehtiyac vardır”.
Ermənistan və Azərbaycan arasında 44 günlük Vətən Müharibəsinin Azərbaycanın tarixi qələbəsi ilə başa çatdığını və işğal olunmuş ərazilərimizin azad edildiyini qeyd edən Bahar Muradova vurğulayıb ki, müharibə dövründə Azərbaycan Ermənistandan fərqli olaraq beynəlxalq Konvensiyalarla öz üzərinə götürdüyü öhdəliklərə sadiq qalmış, heç bir halda uşaqların silahlı münaqişələrə cəlb edilməsinə yol verilməmişdir. “Həmçinin, Cenevrə Konvensiyalarına uyğun olaraq, qarşı tərəfin mülki əhalisinin, xüsusilə uşaq və qadınların təhlükəsizliyi tam təmin edilmiş, onlara qarşı hər hansı zorakılıq hərəkətləri baş verməmişdir”-deyə əlavə edib.
Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin son 30 il ərzində məqsədyönlü şəkildə minalanmasının genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinə mane olduğunu diqqətə çatdıran Komitə sədri qeyd edib ki, minalanma həmçinin bu ərazilərdə fəaliyyət göstərən və yeni köçürülmüş mülki əhalinin, o cümlədən uşaqların və növbəti mərhələlərdə məcburi köçkünlərin geri qayıtmasına və burada yaşamasına ciddi təhlükə yaradır.
Bütün uşaqların sevgi və qarşılıqlı anlayış mühitində böyüməsinin və fərdi potensialını reallaşdıra bilməsi üçün görüləcək işlərin kifayət qədər olduğunu vurğulayan Komitə sədri, birgə bu çətinliklərin və problemlərin öhdəsindən uğurla gələcəyimizə əminliyini ifadə edib.
Sonda Azərbaycan Respublikasının regionda sülh və stabilliyə töhfə vermək istəyən müvafiq beynəlxalq tərəfdaşlarla, o cümlədən BMT qurumları ilə birgə səmərəli əməkdaşlığa və açıq dialoqa hazır olduğunu qeyd edib.
Daha sonra Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Hüquqları Komitəsinin ekspertlərinin sualları (1-6-cı klasterlər üzrə) Azərbaycan nümayəndə heyəti tərəfindən cavablandırılıb.

Hearing of the fifth and sixth joint periodic report on " Convention on the Rights of the Child" has started
Hearing of the fifth and sixth joint periodic reports of the Government of Azerbaijan under the "UN Convention on the Rights of the Child" has started.
The first round of the fifth and sixth joint periodic report of the Azerbaijani Government regarding the UN Convention on the Rights of the Child was held in Geneva on January 23, 2023 during the 92nd session of the UN Committee on the Rights of the Child.
Welcoming the participants, the Chairperson of the State Committee Mrs.Bahar Muradova expressed her appreciation for the presentation of the fifth and sixth joint periodic reports under the "UN Convention on the Rights of the Child" on behalf of the Government of Azerbaijan.
Noting that the report was prepared on the basis of information provided by relevant state bodies, she also mentioned that meetings and consultations were held with civil society working in the field of children's rights.
Drawing attention to the new normative acts directly and indirectly influencing protection of children's rights that have been adopted in order to bring the national legislation in accordance with the Convention, the Chairperson of the Committee said that the basis has been laid on the directions of providing children's safety, protection of their food and health, strengthening educational opportunities and social protection of children from vulnerable groups.
It was noted that the "Strategy for Children of the Republic of Azerbaijan for 2020-2030", adopted in 2020, and the 5-year Action Plan in this context had been developed in line with the recommendations of the Committee on the Rights of the Child and the Council of Europe Strategy for Children's Rights.
Speaking about the work done during the reporting period to strengthen the institutional mechanisms, Mrs.Muradova stressed about 12 Children and Family Support Centres under the State Committee , and Community Resource Centres in 18 regions.
It was stressed that the number of such centres will increase in the coming period and that new buildings are planned, especially in the territories liberated from occupation.
Stressing that the issue of professional development of social workers and psychologists working with children is constantly in the spotlight, the Chairperson of the Committee added that, in particular, during the pandemic and post-pandemic, the 'School Psychologist' project provided training to 2,500 psychologists.
In this context, it is planned to develop support programmes aimed at increasing the number of clinical psychologists and social workers working with sexually abused children and providing quality services .
She also noted that the President recently adopted a new package of social reforms, which includes another support for vulnerable groups. She said that this included an increase in childbirth benefits, benefits for low-income families and mothers with many children under the age of one year, as well as benefits for persons with disabilities.
Underlining that improvement of the juvenile justice system is one of the important directions for our country, the chairperson stressed that the legislation of the Republic of Azerbaijan in this field is mainly in line with international norms: "Every year 5 percent of crimes committed in Azerbaijan are committed by juveniles. Part of them is brought to criminal liability and another part - to rehabilitation actions.
Noting the 44-day long Patriotic War between Armenia and Azerbaijan ended with Azerbaijan's historic victory and liberation of the occupied territories, Bahar Muradova stressed that unlike Armenia, during the war Azerbaijan fulfilled its obligations taken in the international conventions and did not allow involving children in armed conflicts.
Also noting that Armenia's deliberate demining of Azerbaijani territories over the past 30 years had prevented large-scale reconstruction works, the Chairperson of the Committee pointed out that demining also posed a serious threat to the return and residence of newly arrived civilians, including children, in those territories.
In conclusion, she stated that the Republic of Azerbaijan is ready for effective co-operation and open dialogue with relevant international partners, including UN entities, who wish to contribute to peace and stability in this region.
Afterwards, the Azerbaijani delegation responded to questions from experts of the United Nations Committee on the Rights of the Child (for clusters 1-6).