“Azərbaycanda seksual qısnama: qanunvericilik və onun tətbiqi praktikası” adlı analitik hesabatın təqdimatı keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə 28 dekabr 2022-ci il tarixində Mərkəzi Elmi Kitabxanada “Azərbaycanda seksual qısnama: qanunvericilik və onun tətbiqi praktikası” adlı analitik hesabatın təqdimatı keçirilib.
Salamlama nitqi ilə çıxış edən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti İradə Hüseynova Azərbaycanın müsəlman və Şərq dünyasında qadınlara seçmək və seçilmək hüququ verən ilk ölkə kimi tanındığını vurğulayıb. O bildirib ki, qadın hüquqlarının qorunması, onların cəmiyyətdə özlərinə layiq şəkildə təmsil olunması Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunun əsas istiqamətini təşkil etmişdir. Bu gün də hər bir sahə kimi bu məsələnin ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən daim diqqətdə saxlandığını qeyd edən İ.Hüseynova ölkədə qadınların bərabər hüquq və imkanlara malik olmasını təmin edən bir çox qanunvericilik aktlarının qəbul edildiyini və bu qanunların işləmə mexanizmlərinin yarandığını əlavə edib.
O , Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında və digər qanunvericilik aktlarında şəxsi toxunulmazlıq hüququnun ayrıca müddəa kimi təsbit edildiyini qeyd edib. Hazırda müzakirə edilən cinsi qısnama problemi ilə bağlı Dövlət Komitəsinin təşəbbüsünün təqdirəlayiq olduğunu bildirən AMEA rəsmisi, ictimai qınaq mexanizmlərinin, sosial şəbəkələrin, maarifləndirmə tədbirlərinin bu məsələnin həllində mühüm rolunu qeyd edib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova bildirib ki, müzakirənin təşkil edilməsində məqsəd bugünə kimi keçirilən araşdırma və təhlilləri açar kimi istifadə edərək, müvafiq mövzularda elmi əsərlərin, elmi məqalələrin yazılmasını təşviq etməkdir.
O bildirib ki, Azərbaycan dövlət quruculuğu, onun inkişafı və bu prosesdə Azərbaycan vətəndaşlarının cinsi mənsubiyyətindən asılı olmayaraq bütün proseslərdə bərabər iştirakı prioritet istiqamətdir. Ölkə həyatında, ictimai sferada, eləcə də milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanmasında və iqtisadi inkişafda həm iştirak, həm də nəticələrindən bərabər bəhrələnmək imkanları mövcuddur.
“Gender bərabərliyinim təminatları haqqında” Qanunun 2021-ci il üzrə icra vəziyyətinə dair hesabatın Milli Məclisdə təqdim edildiyini diqqətə çatdıran B. Muradova bildirib ki, bu məsələ ildən-ilə daha sistemli xarakter alır, görülmüş işlər, hazırki vəziyyət sistemli təhlil olunur, eyni zamanda çətinliklər və problemlər də bu cür yanaşmalar nəticəsində müəyyənləşdirilir.
Dövlət Komitəsi tərəfindən cəmiyyətin bütün istiqamətlərini əhatə edən sahələr üzrə aparılan araşdırma və təhlillər haqqında məlumat verən B. Muradova qeyd edib ki, Azərbaycanda seksual qısnama istiqamətində qanunvericilik və onun tətbiqi praktikası ilə bağlı aparılan hesabat mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
O, cinsi qısnama mövzunun Azərbaycanda kifayət qədər aktual olduğunu, qanunvericilikdə müəyyən məsələlərin nəzərdə tutulmasına baxmayaraq, problemlərin hələ də qaldığını, praktikada reallaşdırılmayan cəzaların olduğunu söyləyib. B. Muradova bu halların baş verməməsi üçün problemləri qəbul edərək, çıxış yolları axtarmağın vacibliyini vurğulayıb.
Vətəndaşların Əmək Hüquqları Müdafiə Liqası İcraiyyə Komitəsinin sədri, Komitə yanında İctimai şuranın sədri Sahib Məmmədov “Azərbaycanda seksual qısnama: Qanunvericilik və onun tətbiqi praktikası” mövzusu üzrə təqdimatla çıxış edib. O, tədqiqatın əhatə dairəsi və nəticələri barədə məlumat verərək, seksual qısnamanın qarşısının alınmasında qarşıya çıxan problemlərin aradan qaldırılması ilə bağlı tövsiyələri diqqətə çatdırıb. S. Məmmədov bildirib ki, bir çox ölkələrdə seksual qısnamaların qarşısının alınmasına yönələn, həmçinin cinsi ayrı-seçkilik ilə bağlı qanunvericilik yoxdur. Qanunvericiliyə seksual qısnamanın qarşısının alınmasına yönələn müddəalar daxil edilsə də praktikada tətbiq mexanizmləri mükəmməl deyil.
Tədbirdə iştirak edən Komitə yanında İctima Şuranın üzvləri, eləcə də ziyalılar, elm adamları mövzu üzrə fikirlərini səsləndirərək, cinsi qısnama hallarının qarşısının alınmasında maarifləndirmənin gücləndirilməsi və ictimai qınağın vacibliyini qeyd ediblər.

The analytical report was presented on "Sexual harassment in Azerbaijan: legislation and its application practice"
On December 28, 2022, the presentation of the analytical report "Sexual harassment in Azerbaijan: legislation and its application practice" was held at the Central Scientific Library under the joint organization of the State Committee for Family, Women and Children Affairs (SCFWCA) and the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Irada Huseynova, the vice-president of the Azerbaijan National Academy of Sciences, emphasized that Azerbaijan is recognized as the first country in the Muslim and Eastern world that gives women the right to vote and be elected. She said that the protection of women's rights and their proper representation in a society formed the main direction of the political course of Great Leader Heydar Aliyev. Noting that today, like every field, this issue is always kept in mind by the President of the country Mr. Ilham Aliyev, I. Huseynova added that many legislative acts have been adopted to ensure that women have equal rights and opportunities in the country, and mechanisms for the functioning of these laws have been created.
She also noted that the right to privacy is established as a separate provision in the Constitution of the Republic of Azerbaijan and other legislative acts. Stating that the initiative of the State Committee regarding the currently discussed sexual harassment problem is commendable, the ANAS official noted the important role of public condemnation mechanisms, social networks, and educational measures in solving this issue.
Bahar Muradova, the Chair of the SCFWCA, said that the purpose of organizing the discussion is to encourage the writing of scientific works and scientific articles on relevant topics, using the research and analyzes conducted so far as a key.
She said that Azerbaijan's state building, its development and equal participation of Azerbaijani citizens in all processes, regardless of their gender, is a priority direction. In the life of the country, in the public sphere, as well as in the preservation of national and moral values and economic development, there are opportunities to participate and equally benefit from the results.
Pointing out that the report on the state of implementation of the Law "On Guarantees of Gender Equality" for 2021 was presented in the Milli Majlis, B. Muradova said that this issue becomes more systematic every year, the work done, the current situation is systematically analyzed, and at the same time difficulties and problems are identified as a result of such approaches.
She said that the topic of sexual harassment is quite relevant in Azerbaijan, that despite the provision of certain issues in the legislation, problems still remain, and there are punishments that are not implemented in practice. B. Muradova acknowledged the problems and stressed the importance of finding ways out in order to prevent these situations from happening.
Sahib Mammadov, Chairman of the Executive Committee of the Citizens' Labor Rights Protection League, Chairman of the Public Council under the Committee, made a presentation on "Sexual harassment in Azerbaijan: Legislation and its application practice". He informed about the scope and results of the research and drew attention to the recommendations regarding the elimination of the problems encountered in the prevention of sexual harassment. S. Mammadov said that in many countries there is no legislation aimed at preventing sexual harassment, as well as regarding gender discrimination. Although provisions aimed at preventing sexual harassment are included in the legislation, enforcement mechanisms in practice are not perfect.
Members of the Public Council, as well as intellectuals and scientists, who participated in the event, expressed their opinions on the topic and noted the importance of strengthening awareness and public condemnation in preventing cases of sexual harassment.