Bahar Muradova Vladanka Andreeva ilə görüşüb
27 dekabr 2022-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova BMT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri, rezident əlaqələndirici Vladanka Andreeva ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, BMT və onun qurumları arasında münasibətlərin 2022-ci il üçün uğurlu nəticələrinə diqqət çəkib, gələcək ildə də birgə əməkdaşlıq sahəsində ölkəmiz üçün çox vacib işlərə imza atılacağına inamını ifadə edib. Azərbaycana gəldiyi gündən bütün proseslərə fəal surətdə qoşulduğuna və təşəbbüslərinə görə BMT rəsmisinə təşəkkürünü bildirən sədr, görülən işlərin dayanıqlılığını təmin etmək məqsədilə intensiv olaraq fəaliyyət göstərməyin, lazım olan məqamda dəstək vermək imkanlarını genişləndirməyin önəmindən bəhs edib.
Hazırda Azərbaycan üçün ən vacib istiqamətlərdən birinin sülhün bərqərar edilməsi olduğunu qeyd edən Bahar Muradova, BMT və onun müvafiq qurumları ilə əməkdaşlığın Azərbaycanın sülh təşəbbüslərini reallaşdırmaq üçün bir vasitə olduğunu diqqətə çatdırıb. Komitə sədri, müharibədən zərər çəkənlərin bərpa proseslərinə cəlb olunması, işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki yeni mühitə adaptasiyası ilə bağlı layihələrin intensivləşdirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Hazırda işğaldan azad olmuş ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işlərindən söz açan sədr, Zəngilan rayonunda fəaliyyət göstərən xüsusi nümayəndəliklə birgə Ağalı kəndində “Ailə klubu”-nun yaradılması məqsədilə təşəbbüs irəli sürüldüyünü qeyd edib və bildirib ki, bu klub icma münasibətlərinin formalaşmasına, ailələrin asudə vaxtının səmərəli təşkilinə xidmət edəcək.
BMT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Vladanka Andreeva səmimi qəbula görə Komitə sədrinə təşəkkürünü bildirib. O, son günlərini yaşadığımız ildə qadınlar sülh və təhlükəsizlik mövzusunun əhəmiyyət kəsb etdiyini, qarşıdan gələn 2023-cü ildə də bu istiqamətdə bir çox tədbirlərin nəzərdə tutulduğunu söyləyib. V.Andreeva, qarşıdan gələn il üçün planlaşdırılan fəaliyyətdə yerlərdə olan ehtiyacları və yerli şəraiti nəzərə alaraq layihələrin hazırlanmasının vacibliyini vurğulayıb. O, qeyd edib ki, Qarabağda yenidən həyatın canlanması istiqamətində əhalinin geri qayıdışı özünəməxsus bir prosesdir və özündə xüsusi ehtiyacları ehtiva edir. Zəngilanda yaradılacaq “Ailə klubu” fikrini müsbət qarşıladığını, bu təcrübədən digər regionlarda da faydalanmağın mümkün olduğunu söyləyib.
Tərəflər həmçinin BMT ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən layihələrin davamlılığının təmin olunması, gələcəkdə daha da genişləndirilməsi istiqamətində, eyni zamanda BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının 1325 saylı qətnaməsinin qəbul edilməsi ilə bağlı müzakirə aparılıb.
Görüşdə Komitənin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Fərid Ədilov, Hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimova, Qadın və gender məsələləri şöbəsinin baş məsləhətçisi Aytəkin Hacıyeva, BMT ofisində əlaqələndirmə üzrə müşavir Şəms Mustafayeva da iştirak edib.

On December 27, 2022, Mrs. Bahar Muradova, the Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs (SCFWCA) met with Mrs.Vladanka Andreeva, the head of the UN representation in Azerbaijan, resident coordinator.
Mrs. Bahar Muradova drew attention to the successful results of the relations between the UN and its institutions for 2022, and expressed the belief that very important works for our country will be accomplished in the field of joint cooperation in the coming year. Expressing her gratitude to the UN official for his active participation in all processes and initiatives since her arrival in Azerbaijan, the chairperson spoke about the importance of working intensively in order to ensure the sustainability of the work done, expanding the opportunities to provide support at the necessary moment.
Noting that one of the most important directions for Azerbaijan is the establishment of peace, B. Muradova pointed out that cooperation with the UN and its relevant institutions is a means to realize Azerbaijan's peace initiatives. The chairperson of the committee noted the importance of intensification of the projects related to the involvement of war victims in the recovery process and their adaptation to the new environment in the territories freed from occupation. Speaking about the reconstruction and construction works in the territories freed from occupation, she noted that an initiative was taken to establish a "Family Club" in Agalı village together with a special representative office operating in Zangilan region, and this club will serve for the formation of community relations and the effective organization of leisure time for families.
Mrs.Vladanka Andreeva, head of the UN mission in Azerbaijan, expressed her gratitude to the Chair of the Committee for the warm reception. She said that the topic of women's peace and security is important in the year in which we are living the last days, and that many measures are planned in this direction in the upcoming year 2023. V. Andreeva emphasized the importance of preparing projects taking into account local needs and local conditions in the activities planned for the coming year. She noted that the return of the population in the direction of reviving life in Karabakh is a unique process and includes special needs. She welcomed the idea of a "Family club" to be established in Zangilan and said that it is possible to benefit from this experience in other regions.
The parties also discussed the issue of ensuring the sustainability of the projects implemented in the framework of cooperation with the UN and further expanding them in the future, as well as the adoption of UN Security Council Resolution No. 1325.
Mr.Farid Adilov, Head of the Committee's Foreign Relations and Protocol Service Department, Mrs. Taliya Ibrahimova, Head of the Legal Assurance Department, Mrs. Aytekin Hajiyeva, Chief Advisor of the Women's and Gender Affairs Department, and Mrs.Shams Mustafayeva, the Coordination Advisor at the UN office, also participated in the meeting.