“Qadınlara və Qızlara Qarşı Gender əsaslı Zorakılıqla Mübarizə üzrə 16 Günlük Fəallıq Kampaniyası” Media Müstəvisində adlı tədbir keçirilib
Tədbirin keçirilməsində məqsəd ənənəvi və rəqəmsal medianı qadınlara və qızlara qarşı gender əsaslı zorakılıqla mübarizə işinə cəlb etmək, o cümlədən onların dəstəyi ilə hər kəsə çağırış etməkdir.
Qonaqları salamlayan Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova 25 noyabr-Qadınlara qarşı zorakılığın ləğv olunması uğrunda beynəlxalq mübarizə günündən başlayaraq 10 dekabr – Beynəlxalq İnsan Hüquqları gününədək davam edən “Gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük fəallıq” Kampaniyasının əhəmiyyətinə diqqət çəkib. O bildirib ki, hər il Dövlət Komitəsi tərəfindən Kampaniya çərçivəsində bir sıra tədbirlər həyata keçirilir. Bu il də BMT-nin ekspertlərinin iştirakı ilə sözügedən kampaniya çərçivəsində Qadın Resurs Mərkəzləri, Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri, universitet və kolleclər daxil olmaqla 16 rayonda maarifləndirmə tədbirlərinin təşkil olunacaq.
“Gender (kişi və qadın) bərabərliyinin təminatları, məişət zorakılığının qarşısının alınması, insan alveri ilə mübarizə haqqında qanunların, milli fəaliyyət planlarının təsdiq edilməsi, müvafiq institusional mexanizmlərin yaradılması, vətəndaş cəmiyyətinin formalaşması ölkəmizdə bu problemin aradan qaldırılmasına olan siyasi iradəni nümayiş etdirir”- deyə sədr müavini əlavə edib.
O, bildirib ki, dövlətlər, beynəlxalq təşkilatlar, qeyri-hökumət təşkilatları tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərə və əldə olunan nailiyyətlərə baxmayaraq qadınlara qarşı gender əsaslı zorakılıq hələ də bütün ölkələrdə hökm sürür və bununla bağlı cəzasızlığın səviyyəsi yüksəkdir. Medianın bu müstəvidəki rolundan bəhs edən S.Qəhrəmanova, media işçilərinin cəmiyyətin qadınlara qarşı zorakılığın qarşısının alınmasını və onunla mübarizəni necə qəbul etməsində mühüm rol oynadığını bildirib.
Zərər çəkmiş şəxsə hörmətlə yanaşılmasının, məxfilik və peşəkarlıq prinsiplərinə əməl olunmasının vacibliyindən bəhs edən S.Qəhrəmanova, belə hallarda mövzu üzrə hazırlıq keçmiş, ixtisaslaşmış jurnalistlərin təyin olunmasının əhəmiyyətini vurğulayıb: “Qadınlara qarşı zorakılıq hallarına dair sosial baxımdan məsuliyyətli xəbər hazırlanmasının təmin etmək üçün qadınlara qarşı zorakılığın sensasiya yönümlü və ya stereotip xarakterli təsvirindən çəkinmək lazımdır”.
Media xəbərlərində mürəkkəb sosial fenomenə səthi yanaşmanı tətikləməklə sırf ictimaiyyətin diqqətini çəkməyə xidmət edən sensasiya xarakterli təsvirlərdən istifadəyə diqqət çəkən sədr müavini onu da əlavə edib ki, belə təsvirlər stereotipləri əbədiləşdirməkdən əlavə, həm də qadınlara qarşı zorakılıq fenomenini sadələşdirir və onu sadəcə fiziki zorakılıqla eyniləşdirir.
Sədr müavini çıxışının sonunda Dövlət Komitəsinin gender əsaslı zorakılığın qarşısının alınması, o cümlədən medianın bu istiqamətdə maarifləndirmə işlərinə cəlb olunması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumatı diqqətə çatdırıb.
Daha sonra çıxış edən BMT-nin Azərbaycanda Rezident Əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva qadınlara və qızlara qarşı zorakılğın dünyada ən geniş yayılmış insan hüquqları pozuntusu kimi qaldığını və hər üç qadından birinin bundan əziyyət çəkdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, bu rəqəm son on il ərzində əsasən dəyişməz qalmaqdadır.
O qeyd edib ki, BMT-nin Azərbaycandakı ailəsi bu kampaniyada Dövlət Komitəsi, inkişaf tərəfdaşları, akademik dairələr və vətəndaş cəmiyyəti ilə əməkdaşlıq edəcək və bu 16 gün ərzində Azərbaycanın 16 bölgəsinə səfərlər təşkil ediləcək. “Qadın və qızlara qarşı zorakılığa son qoymaq üçün məlumatlılığı artıracağıq, dəyişikliyə aparan fəaliyyət üçün bütün imkanları səfərbər edəcəyik. Gəlin qadınların hüquqlarını müdafiə etmək üçün mövqe tutaq və səsimizi ucaldaq, qadın və qızlara qarşı zorakılığa son qoyaq”.
Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İctimai Təhlükəsizlik İdarəsinin yetkinlik yaşına çatmayanlarla profilaktiki işin təşkili şöbəsinin rəis müavini İmran Əliyev çıxış edərək, Azərbaycanda qadına hörmətin bütün dövrlərdə əsas mənəvi dəyərlərdən olduğundan onların cəmiyyətdə rolunun artırılması və gender balansının təmin edilməsi üçün dövlət səviyyəsində bütün zəruri tədbirlər görüldüyünü bildirib. O, bu istiqamətdə mükəmməl qanunvericilik bazası formalaşdırıldığını, “İnsan alverinə qarşı mübarizə”, “Gender bərabərliyinin təminatları”, “Məişət zorakılığının qarşısının alınması” haqqında qanunlar və bir sıra dövlət proqramlarının qəbul edildiyini əlavə edib.
O, qeyd edib ki, ailə münaqişəsi, o cümlədən məişət zorakılığı ilə bağlı Nazirliyə və ərazi orqanlarına daxil olan müraciətlərin araşdırılmasına xüsusi həssaslıqla yanaşılır, münaqişəli ailələr uçota götürülərək onların ətrafında aidiyyəti qurumlarla birgə qabaqlayıcı tədbirlər həyata keçirilir. Məişət zorakılığı zəminində baş verən hər bir cinayət faktı üzrə xidməti təhqiqat aparılaraq əməkdaşın bu növ cinayətlərin qarşısının alınması üzrə gördüyü işlərə hüquqi qiymət verilir.
Açılış nitqlərindən sonra gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 Günlük Fəallıq kampaniyası çərçivəsində Dövlət Komitəsi tərəfindən hazırlanmış “Susma” adlı sosial çarx nümayiş etdirilib.
Daha sonra Sabunçu Rayon İcra hakimiyyəti başçısının müavini Rəna Fərəcova çıxış edərək, məişət zorakılığının cəmiyyətin sağlam inkişafına mane olan əsas amillərdən biri olduğunu bildirib. O, Sabunçu rayon İcra Hakimiyyəti tərəfindən bu istiqamətdə bir sıra pilot layihələri diqqətə çatdıraraq, məişət zorakılığı ilə mübarizə çərçivəsində risk qrupuna daxil olan ailələrin aşkar edilməsi, onlarla profilaktik iş aparılması və zorakılıq qurbanlarına zəruri psixoloji və hüquqi dəstəyin göstərilməsi istiqamətində tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib.
Baş verən zorakılıq hallarının çox ciddi addımlar atılması üçün rəvac verdiyinə diqqət çəkən “Rasional İnkişaf Uğrunda” Qadınlar Cəmiyyətinin sədri Şəhla İsmayıl son illər bu sahədə müsbət irəliləyiş olduğunu bildirib. O,qanunvericilik bazasının gücləndirilməsi ilə yanaşı, yerlərdə həyata keçirilən maarifləndirmə kampaniyalarının, bu mövzuda təşəbbüslərin artmasını sevindirici, müsbət hal kimi qiymətləndirilib. Bununla yanaşı çıxışçı, belə hallarla mübarizə məqsədilə media ilə daha sıx əməkdaşlığın önəmini vurğulayıb.
Hüquq üzrə fəlsəfə doktoru, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğvi üzrə Komitəsinin sədr müavini Elgün Səfərov “Mediada qadınlara və qızlara qarşı gender əsaslı zorakılığın işıqlandırılması meyarları” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək, gender əsaslı zorakılıq, peşəkar media, insan hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində milli qanunvericilik və beynəlxalq konvensiyalar barədə məlumat verib.
Mətbuat Şurasının İdarə Heyətinin üzvü Yeganə Hacıyeva çıxış edərək, tədbirin əhəmiyyətini vurğulayıb və qeyd edib ki, media bütün dövrlərin ən güclü aləti kimi istənilən stereotiplərin formalaşması və sındırılması, cəmiyyətə mesajların ötürülməsi istiqamətində ən güclü silahdır.
Daha sonra AQUPDK yanında İctimai Şuranın sədri, Vətəndaşların Əmək Hüquqları Müdafiə Liqası İcraiyyə Komitəsinin sədri Sahib Məmmədov, Mətbuat Xidmətinin KİV və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəisi Elşad Hacıyev, ƏƏSMN-nin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyi İdarə Heyətinin sədrinin müşaviri Məftunə İsmayılova, sosial məsələlər üzrə bloger Saleh Nəsirov, psixoloq Fidan Nizamova fikirlərini səsləndiriblər.
Sonda Dövlət Komitəsinin sədri Sədaqət Qəhrəmanova media nümayəndələrini, eləcə də iştirak edən hər kəsi məişət zorakılığı ilə mübarizədə fəal iştiraka və birgə əməkdaşlığa çağırıb.

An event called "16-Day Activism Campaign to Combat Gender-Based Violence Against Women and Girls" was held at the Media Level
The purpose of the event is to involve traditional and digital media in the fight against gender-based violence against women and girls, as well as call on everyone via their support.
Welcoming the guests, Mrs. Sadagat Gahramanova the Deputy Chair of the State Committee said that every year the State Committee carries out a number of events within the framework of the Campaign. This year, with the participation of UN experts, awareness-raising events will be organized in 16 regions, including Women's Resource Centers, Child and Family Support Centers, universities and colleges.
"Guarantees of gender (male and female) equality, prevention of domestic violence, approval of laws on combating human trafficking, national action plans, creation of relevant institutional mechanisms, formation of civil society demonstrate the political will to eliminate this problem in our country," said the Deputy Chair.
Speaking about the importance of treating the victim with respect and following the principles of confidentiality and professionalism, S. Gahramanova emphasized the importance of appointing specialized journalists who have received training on the subject in such cases noting that it is necessary to avoid sensational or stereotypical descriptions.
Pointing to the use of sensational images in media reports that only serve to attract public attention by triggering a superficial approach to a complex social phenomenon, the Deputy Chair added that such images, in addition to perpetuating stereotypes, also simplify the phenomenon of violence against women and equate it with physical violence.
Speaking later, Mrs. Vladanka Andreyeva, Resident Coordinator of the UN in Azerbaijan, pointed out that violence against women and girls remains the most widespread human rights violation in the world and that one out of every three women suffers from it. It was reported that this figure has remained largely unchanged over the past ten years.
She noted that the UN family in Azerbaijan will cooperate with the State Committee, development partners, academic circles and civil society in this campaign, and visits to 16 regions of Azerbaijan will be organized during these 16 days. "To end violence against women and girls, we will raise awareness and mobilize all opportunities to act for change. Let's take a stand and raise our voices to defend women's rights and end violence against women and girls."
Mr. Imran Aliyev, Deputy Head of the Department of Preventive Work with Minors of the Main Public Security Department of the Ministry of Internal Affairs, made a speech and noted that respect for women is one of the main moral values in Azerbaijan at all times, all necessary measures have been taken at the state level to increase their role in society and ensure gender balance. He added that an excellent legislative framework has been formed in this direction, laws on "Combating Human Trafficking", "Gender Equality Guarantees", and "Prevention of Domestic Violence" and a number of state programs have been adopted.
He noted that the investigation of appeals received by the Ministry and territorial bodies related to family conflict, including domestic violence, is treated with special sensitivity, families with conflicts are registered and preventive measures are taken together with the relevant institutions. An official investigation is carried out on each crime that occurs on the grounds of domestic violence, and a legal evaluation is given to the work done by the employee to prevent this type of crime.
After the opening speeches, a social video called "Silence" prepared by the State Committee was presented within the framework of the 16-Day Activism campaign against gender-based violence.
Later, Mrs. Rena Farajova, the Deputy Head of Sabunchu District Executive Power had a speech noting that domestic violence is one of the main factors that hinder the healthy development of society. She drew attention to a number of pilot projects in this direction by the Sabunchu District Executive Authority and said that within the framework of the fight against domestic violence, measures are being implemented in the direction of detecting families who are included in the risk group, conducting preventive work with them, and providing the necessary psychological and legal support to victims of violence.
Mrs.Shahla Ismayil, the Chairperson of the "For Rational Development" Women's Society, who said that the incidents of violence gave rise to very serious steps, noted that there has been positive progress in this field in recent years. In addition to the strengthening of the legislative base, the increase in awareness campaigns and initiatives in this regard was evaluated as a gratifying and positive event. At the same time, the speaker emphasized the importance of closer cooperation with the media in order to combat such situations.
Mr. Elgun Safarov, Doctor of Philosophy in Law, Deputy Chair of the United Nations Committee on the Elimination of Discrimination Against Women, made a presentation on "Criteria for coverage of gender-based violence against women and girls in the media", and national legislation in the direction of gender-based violence, professional media, protection of human rights and international conventions.
Mrs. Yegana Hajiyeva, a member of the Management Board of the Press Council, made a speech and emphasized the importance of the event and noted that the media is the most powerful tool of all times, the most powerful weapon in the direction of forming and breaking any stereotypes and transmitting messages to the society.
Later, Mr. Sahib Mammadov, the Chair of the Public Council under the SCFWCA, the Chairman of the Executive Committee of the Citizens' Labor Rights Defense League, Mr.Elshad Hajiyev, the head of the media and public relations department of the Press Service, Mrs. Maftuna Ismayilova, the advisor to the chairman of the Board of the Social Services Agency under the Ministry of Social Affairs, Mr.Saleh Nasirov, the social affairs blogger, Mrs. Fidan Nizamova, psychologist expressed their opinions.
In the end, Mrs.Sadagat Gahramanova, the Deputy Chair of the State Committee, called on media representatives, as well as everyone involved, to actively participate and cooperate in the fight against domestic violence.