Xaçmaz Qadın Resurs Mərkəzi ziyarət edilib
14 noyabr 2022-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, Xaçmaz rayon icra başçısı Elnur Rzayev və millət vəkili Sevil Mikayılova Xaçmaz rayonunda yerləşən Qadın Resurs Mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olublar.
Görüş çərçivəsində qadınların bacarıqlarının artırılması, sahibkarlıq fəaliyyətlərinin genişləndirilməsi istiqamətində onlara göstərilən xidmətlər və qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, mərkəzdə biznesin inkişafı, maliyyə savadlılığı, SMM kimi mövzularda təlimlər təşkil edilib, eyni zamanda gender əsaslı zorakılıq qurbanlarına psixoloji və hüquqi dəstək xidmətləri göstərilib.
Qadın Resurs Mərkəzlərini qadınların şəbəkələşməsinə töhfə verən platforma kimi qiymətləndirən Bahar Muradova bildirib ki, Xaçmaz QRM də həssas təbəqədən olan qadınlara yönələn tədbir və layihələri həyata keçirmək, o cümlədən onların məşğulluğunun, bilik və bacarıqlarının artırılmasına dəstək vermək istiqamətində fəaliyyətini uğurla davam etdirir.
Qeyd edək ki, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, BMT-nin İnkişaf Proqramı və USAID-lə birgə həyata keçirdiyi layihə çərçivəsində yaradılan Xaçmaz Qadın Resurs Mərkəzin yaradılmasında məqsəd biznes sahəsində qadınların bacarıqlarını inkişaf etdirmək və onların əmək bazarında rəqabətliliyini artırmaq, habelə onları səlahiyyətləndirərək qadınların qarşılaşdıqları sosial və iqtisadi çətinliklərin aradan qaldırılmasına dəstək olmaqdır.

Visit to the Khachmaz Women's Resource Center
On November 14, 2022, Mrs. Bahar Muradova, Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Mr. Elnur Rzayev, Khachmaz District Executive Head, and Mrs. Sevil Mikayilova, MP, got acquainted with the activities of the Women's Resource Center (WRC) located in Khachmaz District.
Within the framework of the meeting, information was given on the services provided to women in the direction of increasing their skills, expanding their entrepreneurial activities, and the upcoming tasks.
It was noted that the center organized training on business development, financial literacy, SMM, and at the same time provided psychological and legal support services to victims of gender-based violence.
Evaluating Women's Resource Centers as a platform that contributes to women's networking, Mrs.Bahar Muradova said that Khachmaz WRC also successfully continues its activities in the direction of implementing events and projects aimed at women from vulnerable groups, as well as supporting the increase of their employment, knowledge and skills.
It should be noted that the purpose of establishing the Khachmaz Women's Resource Center, which was created within the framework of the project jointly implemented by the State Committee for Family, Women and Children Affairs, the United Nations Development Program and USAID, is to develop the skills of women in the business field and increase their competitiveness in the labor market, as well as empowering and supporting the elimination of social and economic difficulties faced by women.