Dövlət Komitəsinin sədri Xaçmazda Yeni Azərbaycan Partiyasının təsis edilməsinin 30 illiyinə həsr olunmuş tədbirdə iştirak edib
Tədbirdən öncə Ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsi ziyarət olunub, ulu öndərin əziz xatirəsinə dərin hörmət və ehtiram ifadə edilib. Daha sonra iştirakçılar rayon Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib, şəhidlərin xatirəsinə ucaldılmış abidənin önünə gül dəstələri düzüblər.
Çıxış edən Bahar Muradova bildirib ki, YAP-ın növbəti ildönümü təkcə partiyamızın çoxsaylı üzvləri üçün deyil, ümumilikdə Azərbaycanın hər bir vətəndaşı üçün son dərəcə əlamətdardır. Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranmasının 30-cu ildönümü ölkəmizin hər bir guşəsində təntənəli şəkildə qeyd olunur.

The Chair of the State Committee participated in the event dedicated to the 30th anniversary of the founding of the New Azerbaijan Party in Khachmaz
Before the event, the monument of National leader Heydar Aliyev was visited, and deep respect and honor were expressed to the dear memory of the great leader. Later, the participants visited the Martyrs Alley of the region and laid flowers in front of the monument erected in memory of the martyrs.
Mrs. Bahar Muradova said that the next anniversary of the New Azerbaijan Party is extremely significant not only for numerous members of the party but for every citizen of Azerbaijan in general. The 30th anniversary of the establishment of the New Azerbaijan Party is solemnly celebrated in every corner of our country.
Within the framework of the event, opinions were exchanged with the families of martyrs and veterans of the Patriotic War.