Dövlət Komitəsində bu il ali məktəbə qəbul olmuş Vətən müharibəsi şəhidlərinin həyat yoldaşları ilə görüş keçirilib
11 noyabr 2022-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi, müqəddəs torpaqlarımızın düşmən işğalından azad olunması uğrunda həlak olmuş şəhidlərimiz, Vətən müharibəsi qəhrəmanları şəhid mayor Həsənov Elşadın həyat yoldaşı Aksana Həsənova, şəhid baş leytenant Nurzadə Rövşənin həyat yoldaşı Təranə Quminskaya, XTQ-nin giziri şəhid Xəlilov Namiqin həyat yoldaşı Aytəkin Xəlilova, MAXE şəhid Həsənov Həsənin həyat yoldaşı Qəriyə Həsənova ilə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri B.Muradova əvvəlcə qonaqları salamlayıb və onları ali məktəbə qəbul olmaları münasibəti ilə Komitənin kollektivi adından ürəkdən təbrik edib.
Ermənistan üzərində tarixi qələbənin əldə edilməsinin 2-ci ildönümünü böyük qürurla qeyd etdiyimiz Zəfər dolu günlərin yaşanmasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu siyasətin rolundan bəhs edən B.Muradova, bu qələbənin Ali Baş Komandan İlham Əliyevin yüksək sərkərdəlik qabiliyyəti və ordumuzun igid qəhrəmanları sayəsində qazanıldığını vurğulayıb.
Vətən müharibəsində şəhid olan igidlərimizi yad edən Komitə sədri, onların hər birinin mərdliklə, şücaətlə və qəhrəmancasına vuruşmaqları ilə yanaşı, həm də ədalətli, humanist olduqlarını, lazımi anda hətta düşmənə belə mərhəmət göstərdiklərini vurğulayıb.
Ölkəmizin qısa bir müddətdə - 44 gün ərzində böyük qələbə əldə etdiyinə diqqət çəkən sədr qeyd edib ki, ölkə başçımız başda olmaqla Azərbaycan ordusu, bizim üçün and yeri olan şəhidlərimiz, müharibədə sağlamlığını itirmiş qazilərimiz, canıyla-qanıyla vuruşan müharibə veteranlarımız Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü təmin etməklə yanaşı, həm də dünyaya ədalət gətirən xalq olduğumuzu bir daha sübut etdilər.
B.Muradova “Bu gün siz bütün Azərbaycan xanımları üçün örnəksiniz. Təşəkkür edirəm ki, siz özünüzdə güc tapdınız, böyük dəyanətlə əsil vətəndaş olduğunuzu,ailənizə sahib çıxmaq qabiliyyətinə malik olduğunuzu göstərdiniz. Təkcə övladınız üçün yox, həm də həyat yoldaşınızın bu dövlət və xalq üçün etmək istədiyi arzularını reallaşdıracaqsınız”- deyə sonda bildirib.
Çıxış edən Aksana Həsənova səmimi dəvətə görə təşəkkürünü bildirib. O, qeyd edib ki, bu gün öz ayaqları üzərində durmağı bacaran qadınların sayının çox olması hər birimizə güc, qürur verir: “Biz də həmçinin öz nümunəmizlə övladlarımıza örnək olmalıyıq”.
Həyat yoldaşının Şuşa uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olduğunu bildirən Təranə Quminskaya, şəhidlərin xatirələrinin əbədiləşdirilməsinin, dövlətimizin Vətən müharibəsinin iştirakçılarına göstərdiyi diqqətin, şəhidlərə ifadə olunan ehtiramının göstəricisi olduğunu əlavə edib. O, qeyd edib ki, həyat yoldaşı ona daim arxa-dayaq olub və onu daha yüksəklərdə görməyi arzulayıb: ”Həyat yoldaşım məni nə qədər uğurlu görmək istəyirdisə, çalışacam ki, daha da irəlidə olum”.
Qəriyə Həsənova müharibədən sonrakı çətin günlərdə dövlətimiz tərəfindən şəhid ailələrinə göstərilən qayğıya görə minnətdarlığını bildirib. O, övladlarını ataları kimi vətənpərvər ruhda böyütdüyünü qeyd edib.
Aytəkin Xəlilova çıxışında bildirib ki, biz övladlarımızı güclü böyütmək üçün daim möhkəm olmalı, digər şəhid yoldaşlarına nümunə olmalıyıq.
Sonda Dövlət Komitəsinin sədr müavinləri Sədaqət Qəhrəmanova və Aynur Sofiyeva çıxış edərək şəhid xanımlarının hər birini təbrik edib, gələcək fəaliyyətlərində müvəffəqiyyətlər arzu edib.

The State Committee held a meeting with the spouses of the martyrs of the Patriotic War who were admitted to higher education this year
On November 11, 2022, Mrs. Bahar Muradova, Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, met with the spouses of our martyrs, the heroes of the Patriotic War, who died for the sake of ensuring the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, liberating our holy lands from enemy occupation. She met with Aksana Hasanova, the wife of Major Hasanov Elshad, Tarana Guminskaya, the spouse of martyr senior lieutenant Nurzadeh Rovshan, Aytekin Khalilova, the wife of the martyr Khalilov Namig, the special forces insignia, and Gariya Hasanova, the spouse of martyr Hasanov Hasan.
Chair of the State Committee B. Muradova first greeted the guests and congratulated them on their admission to the university on behalf of the staff of the Committee.
Talking about the role of the policy founded by the Great Leader Heydar Aliyev, B.Muradova emphasized that this victory was won thanks to the high leadership ability of the Commander-in-Chief Ilham Aliyev and the brave heroes of our army.
Commemorating our heroes who were martyred in the Patriotic War, the Chair of the Committee emphasized that each of them fought bravely, courageously and heroically, but also that they were fair and humane, and showed mercy even to the enemy at the right time.
Noting that our country achieved a great victory in a short period of time - within 44 days, the chairperson noted that the Azerbaijani army, headed by our head of state, our martyrs who are sworn to us, our veterans who lost their health in the war, and our war veterans who fought with their soul, not just ensured the territorial integrity of Azerbaijan, but also proved once again that we are a nation that brings justice to the world.
In the end, B. Muradova said that "Today you are an example for all Azerbaijani ladies. I thank you for finding strength in yourself, showing that you are a real citizen with great perseverance and that you have the ability to take care of your family. "You will realize the dreams of your spouse not only for your child but also for this state and people".
The speaker Aksana Hasanova thanked Bş Muradova for the sincere invitation. She noted that the large number of women who are able to stand on their own feet today gives strength and pride to each of us: "We should also be an example to our children through our example."
Stating that her husband was martyred in the battles for Shusha, Tarana Guminskaya added that perpetuating the memory of the martyrs is an indicator of the attention paid to the participants of the Patriotic War and the respect shown to the martyrs. She noted that her spouse always supported her and wished to see her higher: "As much as my spouse wanted to see me successful, I will try to be further ahead."
Gariya Hasanova expressed her gratitude for the care provided by our state to the families of the martyrs in the difficult days after the war. She noted that she raised her children in a patriotic spirit like their father.
Aytekin Khalilova said in her speech that in order to raise our children strong, we must always be strong and be an example to other spouses of martyrs.
In the end, Mrs. Sadagat Kahramanova and Mrs. Aynur Sofiyeva, the Deputy Chairs of the State Committee, congratulated each of the spouses of martyrs and wished them success in their future activities.