Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Türkiyədə səfərdədir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradovanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Türkiyə Respublikasının ailə və sosial xidmətlər naziri xanım Dərya Yanıkın dəvəti ilə Türkiyə Respublikasına işgüzar səfəri başlayıb.
Səfərin məqsədi 4-5 noyabr 2022-ci il tarixlərində Türkiyə Respublikasının Ailə və Sosial Xidmətlər Nazirliyinin koordinasiyasında İstanbulda “Mədəni kodlar və Qadın” mövzusunda keçiriləcək V Beynəlxalq Qadın və Ədalət Zirvəsində iştirak etməkdir.
Səfər çərçivəsində Türkiyə ilə Azərbaycan arasında ailə, qadın və uşaq məsələləri üzrə əməkdaşlıq sahəsində Fəaliyyət Planının imzalanması da nəzərdə tutulub.

Mrs. Bahar Muradova, Chair of the State Committee is on a visit to Turkey
The delegation headed by B. Muradova, the Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs has started a business trip to the Republic of Turkey at the invitation of Mrs. Darya Yanık, the Minister of Family and Social Services of the Republic of Turkey.
The purpose of the visit is to participate in the 5th International Summit on Women and Justice, which will be held in Istanbul on November 4-5, 2022, under the coordination of the Ministry of Family and Social Services of the Republic of Turkey.
Within the framework of the visit, the signing of the Action Plan on family, women and children issues is also planned in the field of cooperation between Turkey and Azerbaijan.