Gender siyasəti mövzusunda mühazirə keçirilib
31 oktyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasında "Azərbaycan hökumətinin gender siyasəti” və “Azərbaycanda gender əsaslı zorakılıq, problemlər və həll yolları” mövzularında mühazirə keçirilib.
“Həmkarlar İttifaqı liderinin imici. Uğurlu qadın: həyat yoldaşı, ana, rəhbər” proqramı çərçivəsində təşkil edilən mühazirədə həmkarlar ittifaqı komitə sədrləri və həmkarlar ittifaqı gender problemləri komissiya sədrləri iştirak edib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Qadın və gender məsələləri şöbəsinin əməkdaşları Sevinc Məmmədova və Aytəkin Hacıyeva tərəfindən aparılan mühazirədə gender bərabərliyi və qadın hüquqları istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, dövlət qadın siyasəti, bu sahədə qanunvericilik bazası, uğurlu və fəal qadın modeli üzrə təqdimat nümayiş etdirilib.
Eyni zamanda cəmiyyətdə mövcud olan gender stereotipləri və gender əsaslı zorakılıq haqqında məlumatlar diqqətə çatdırılıb.
Mühazirənin sonunda müvafiq mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb və iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

A lecture on gender policy was held at the Azerbaijan Academy of Labor and Social Relations
On October 31, 2022, a lecture on "Gender policy of the government of Azerbaijan" and "Gender-based violence in Azerbaijan, problems and solutions" was held at the Azerbaijan Academy of Labor and Social Relations.
The chairmen of the trade union committee and the chairmen of the trade union gender issues committee took part in the lecture organized within the framework of the "The image of the Trade Union leader. Successful woman: wife, mother, leader" program.
Sevinj Mammadova and Aytekin Hajiyeva, employees of the Women Issues and Gender Equality Department of the State Committee for Family, Women and Children Affairs presented a presentation on the measures implemented in the direction of gender equality and women's rights, the state women's policy, the legislative framework in this field, and the model of a successful and active woman.
Information about gender stereotypes and gender-based violence existing in society was brought to attention, as well.
At the end of the lecture, opinions were exchanged on relevant topics and the questions of the participants were answered.