“Gender Bərabərliyi və İdarəetmə” mövzusunda təlim keçirilib
25 oktyabr 2022-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Avropa İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə “Aİ Gender Bərabərliyi naminə: İslahat üzrə Yardım Xidməti” layihəsi çərçivəsində gender məsələləri üzrə məsul şəxslər üçün “Gender Bərabərliyi və İdarəetmə” mövzusunda təlim keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova tədbirin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, qeyd edib ki, bu gün demək olar ki, ölkədə fəaliyyət göstərən əsas idarə və müəssisələrdə, təşkilatlarda gender məsul şəxslər fəaliyyət göstərir. Sədr müavini məişət zorakılığının qarşısının alınmasında və ailələrdə gender münasibətlərinin formalaşmasında, eyni zamanda yerli özünüidarəetmə orqanlarında qadınların təmsilçiliyinin artırılmasında gender komissiyalarının əhəmiyyətini vurğulayıb. Həmçinin hazırda Dövlət Komitəsi tərəfindən gender məsul şəxslərin fəaliyyətini tənzimləyən təlimat sənədi hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
Ölkəmizdə 2006-cı ildə Gender (kişi və qadınların) bərabərliyinin təminatları haqqında Qanun qəbul edildiyini bildirən S.Qəhrəmanova bu Qanunun 20-ci maddəsinə əsasən hər il Dövlət Komitəsi tərəfindən Milli Məclis qarşısında hesabat verildiyini vurğulayıb.
Dövlət Komitəsi və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə yaradılan Gender portalından bəhs edən sədr müavini, gender məsul şəxslər arasında koordinasiyani və operativliyi gücləndirərək, onların şəbəkələşməsini təmin edən bu platformanın, eyni zamanda gender bərabərliyi sahəsində fəaliyyətin daha şəffaf prinsiplərə əsasən həyata keçirilməsinə töhfə verəcəyini əlavə edib.
Avropa İttifaqı Deleqasiyasının Beynəlxalq Yardım və Əməkdaşlıq şöbəsinin əməkdaşı Məryəm Hacı-İsmayılova bildirib ki, Aİ bu cür tədbirlərə öz töhfəsini verməyə hazırdır. O deyib ki, seminar iştirakçıları ilə üç gün ərzində gender məsələlərində həm ölkə, həm də beynəlxalq təcrübə üzrə biliklər paylaşılacaq.
Müxtəlif qurumların rəsmiləri, eləcə də nazirliklərin gender məsul şəxslərinin iştirakı ilə keçirilən təlim 26-27 oktyabr tarixlərində də davam edəcək.

The training on "Gender Equality and Governance" was conducted
On October 25, 2022 the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the Delegation of the European Union to the Republic of Azerbaijan co-hosted a training on "Gender Equality and Governance" for gender focal points in the framework of the EU funded "EU4 Gender Equality: Reform Help Desk" project.
The Deputy Chairperson of the State Committee, Sadagat Gahramanova, in her opening speech emphasized the importance of the event, noting that today gender focal points are present in almost all major government agencies and enterprises, as well as organizations operating in the country.
She stressed the importance of gender commissions in preventing domestic violence and shaping gender relations in families, as well as in increasing the representation of women in local government.
She also noted that the State Committee has currently prepared a guiding document regulating the activities of gender focal points.
The International Aid and Cooperation Officer of the EU delegation to Azerbaijan Maryam Haji-Ismailova, stressed that the EU is ready to contribute to such measures. She stated that during these three days, participants will exchange knowledge on gender issues, both internally and externally.
The training with the participation of representatives from various institutions, as well as gender-responsible persons from ministries, will continue from October 25-27.