“Erkən nikah və erkən yaşda qızlar tərəfindən uşaqların doğulmasının qarşısının alınmasında bələdiyyələrin rolu” mövzusunda tədbir keçirilib
Oktyabrın 14-də Yardımlı rayon Mədəniyyət Mərkəzində “Erkən nikah və erkən yaşda qızlar tərəfindən uşaqların doğulmasının qarşısının alınmasında bələdiyyələrin rolu” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova, Yardımlı RİH-başçısının müavini Əfsanə Məmmədova, Milli Elmlər Akademiyasının Professoru Rəna Mirzəzadə, HP-Güvən klinikasının klinik psixoloqu Aydan Xasməmmədova və Lənkaran Regional Ədliyyə idarəsinin rəisi Taleh Quliyev iştirak edib.
Tədbir Vətənimizin bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Yardımlı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısının müavini Əfsanə Məmmədova çıxışında Erkən nikahın ümumiyyətlə istər Şərq, istərsə də Qərb ölkələrində çox aktual bir məsələ olduğu diqqətə çatdırıb. Erkən yaşda qızların ailə həyatı qurmağa məcbur edilməsi, onların təhsilinə, bir fərd kimi inkişafına mane olur, gələcək nəsillərin sağlamlığını və həyatını təhlükə altına atır, boşanma hallarını artırır. Erkən nikah mühüm problemdir, çünki iki nəslin, həm indiki, həm gələcək nəslin nümayəndələrinə sağalmaz yaralar vurur.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova erkən nikahın fəsadlarından bəhs edərək bildirib ki, erkən nikahlar əsasən valideynlərin təsiri ilə baş verir. Yetkinlik yaşına çatmayan qızların təfəkkürü kifayət qədər formalaşmadığından onlar düzgün seçim barədə qərar verə bilmirlər. Erkən nikahın əslində böyük məsuliyyətsizlik olduğunu diqqətə çatdıran sədr müavini vurğulayıb ki, bu hal qızları təhsildən yayındırır, psixologiyasına mənfi təsir göstərir. Bu cür qızların ağır ailə məsuliyyətini, ağır ailə yükünü öz zərif çiyinlərində daşımağa gücləri çatmır. S.Qəhrəmanova bundan başqa bələdiyyələrin tərkibində yaradılmış gender bərabərliyi komissiyasının işinin vacibliyini də diqqətə çatdırıb.
Yardımlı Rayon Təhsil Sektorunun müdiri Kamal Təhməzov “Rayon üzrə qızların təhsildən yayınma halları”, Horavar Bələdiyyəsinin üzvi Əfsər İmanov “Bələdiyyədə Gender Komissiyanın fəaliyyəti”, Yardımlı Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının Mama-Ginekoloqu Zəhra Şabıyeva “Reproduktiv sağlamlıq və erkən hamiləlik” mövzularında çıxış edərək erkən nikah hallarının gənclərin, ailələrin, erkən nikahın bağlanmasının dünyaya gələn körpələrin həyatında, sağlamlığında yaratdığı fəsadlardan və bu fəsadların sağlam cəmiyyətin gələcəyi üçün yaratdığı təhlükədən danışıblar.
Sonda rayon bələdiyyə sədrləri və üzvləri ilə görüş keçirilib, mövcud vəziyyət və problemlər, qarşıda duran məqsədlər müzakirə edilib.

An event held on the topic "The role of municipalities in preventing early marriage and the birth of children by girls at an early age"
On October 14, an event was held at the Yardimli District Cultural Center on the topic "The role of municipalities in preventing early marriage and the birth of children by girls at an early age"
The event was attended by Mrs.Sadagat Gahramanova, Deputy Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Mrs. Afsana Mammadova, deputy head of the Executive Power of Yardimli Region, Mrs.Rena Mirzazade, professor of the National Academy of Sciences, Mrs. Aydan Khasmammadova, a clinical psychologist of the HP-Güven clinic, and Mr. Taleh Guliyev, the head of the Lankaran Regional Justice Department.
The event began with a minute of silence in memory of our martyrs who died for the integrity of Motherland.
Opening the event with a speech, Mrs. Afsana Mammadova, the Deputy Head of the Executive Power of Yardimli Region pointed out that early marriage is a very urgent issue in both Eastern and Western countries. Forcing girls to start a family at an early age hinders their education and development as individuals, endangers the health and lives of future generations, and increases the number of divorces. Early marriage is an important problem because it inflicts irreparable wounds on the representatives of two generations, both the present and future generations.
Mrs. Sadagat Gahramanova spoke about the consequences of early marriage and said that early marriages are mainly caused by the influence of parents as they think that teenage girls are not formed enough, and they cannot decide on the right choice. Pointing out that early marriage is actually great irresponsibility, the Deputy Chair emphasized that this situation distracts girls from education and has a negative effect on their psychology. Such girls do not have the strength to carry heavy family responsibilities and heavy family burdens on their delicate shoulders. S. Gahramanova also drew attention to the importance of the work of the gender equality commission established within the municipalities.
Mr.Kemal Tahmezov, head of the Yardimli Region Education Sector, spoke on the topics of "Education evasion cases of girls in the regions", Mr. Afsar Imanov, a member of Horavar Municipality, "Activity of the Gender Commission in the Municipality", Mrs.Zahra Shabiyeva, Obstetrician-Gynecologist of the Yardimli Region Central Hospital, spoke on the topics of "Reproductive health and early pregnancy" and discussed the cases of early marriage. They talked about the consequences of early marriage in the lives and health of young people, families, and babies, and the danger these consequences pose to the future of a healthy society.