Dövlət Komitəsinin sədri Böyük Britaniyanın Azərbaycanda yeni təyin olunmuş səfiri ilə görüşüb
13 oktyabr 2022-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradovanın Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fergus Auldla görüşü keçirilib.
Tanışlıq məqsədi daşıyan görüşdə sülh quruculuğu dövründə qadınların sülh və təhlükəsizlik proseslərində iştirakçılığı, gender bərabərliyinin təmin olunması və gender stereotiplərinə qarşı mübarizə istiqamətində mümkün əməkdaşlıq imkanları və fəaliyyət perspektivləri müzakirə edilib.
Qonaqları salamlayan Komitə sədri Bahar Muradova, görüşün keçirilməsi təşəbbüsünə görə təşəkkürünü bildirib. O, Böyük Britaniya hökumətinin yenidənqurma dövründə həyata keçirilən bir sıra layihələrə dəstək verdiyini xatırladaraq, iki ölkə arasında tarixə söykənən əlaqələrin günümüzdə yüksələn xəttlə inkişaf etdiyini qeyd edib. B.Muradova, Azərbaycanın ikitərəfli münasibətlərə xüsusi önəm verdiyini əlavə edərək, Komitənin də öz növbəsində fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq səfirliklə daima uğurlu tərəfdaşlıq etdiyini qeyd edib. Səfirin Cənab Prezident İlham Əliyevlə görüşünə diqqət çəkən sədr, onun öz ənənələrinə sadiq olduğunun, eyni zamanda Azərbaycan mədəniyyətinə, həyat tərzinə hörmət bəslədiyinin şahidi olduğunu bildirib.
Komitə sədri Böyük Britaniya hökumətinə müharibənin nəticələrindən zərərçəkmiş insanlara, icmalara erkən yardım göstərilməsi, həmçinin dayanıqlılığın təmin edilməsi istiqamətində göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkür edib. O, zərərçəkmiş ailələrə, xüsusilə qadın və uşaqlara dəstək məqsədilə, münaqişədən təsirlənmiş ərazilərdə Resurs Mərkəzlərinin açıldığını və bu istiqamətdə işlərin davam etdirildiyini vurğulayıb. B.Muradova, ərazilərin minalardan təmizlənməsi, quruculuq sahəsində birgə iştirak kimi sakinlərin qayıdışı, eləcə də qadınların sülh və təhlükəsizlik istiqamətində fəaliyyəti ilə bağlı əməkdaşlığa töhfə verən layihələrin icrası istiqamətində əməkdaşlığın davam etdiriləcəyinə inamını ifadə edib.
Səmimi qəbula görə Komitə sədrinə təşşəkkür edən səfir Fergus Auld, Azərbaycanda işə başlamasından məmnun olduğunu, sabiq səfir Ceyms Şarpın başladığı işi davam etdirəcəyini söyləyib.
Azərbaycandakı fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən birinin qadın, uşaq və gender məsələsi olduğuna diqqət çəkən F. Auld, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1325 saylı Qətnaməsinin icrası istiqamətində qadınların sülh və təhlükəsizlikdə iştirakı ilə bağlı bir sıra məqamlara toxunub. Səfir, Vətən müharibəsi zamanı Gəncənin, eləcə də dinc əhalinin yaşadığı digər şəhərlərin atəşə tutulması nəticəsində baş verənlərlə bağlı kədərini ifadə edib. O, Sülh və Təhlükəsizlik Forumu çərçivəsində Ağdama səfər edəcəyini, eləcə də işğaldan azad edilən torpaqların minalardan təmizlənmə prosesinə dəstək göstərəcəklərini dilə gətirib.
Görüşdə Komitənin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Fərid Ədilov və səfirliyin siyasi işlər üzrə müşaviri Elmir Bədəlov da iştirak edib.

The Chairperson of the State Committee met with the newly appointed British Ambassador to Azerbaijan
13 October 2022
On October 13, 2022 a meeting was held between Mrs. Bahar Muradova, the Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children's Affairs and Fergus Auld, newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to our country.
Possibilities and perspectives of cooperation on participation of women in peace-making and security processes, ensuring gender equality and fighting against gender stereotypes were discussed at the meeting aimed at getting acquainted.
Welcoming the guests, Mrs.Bahar Muradova expressed gratitude for the initiative to hold the meeting. She pointed out that the British government supports a number of projects carried out during the reconstruction period, noting that the historical ties between the two countries are currently developing on an ascending line. B. Muradova added that Azerbaijan attaches special importance to bilateral relations and the Committee, in turn, successfully cooperates with the Embassy in accordance with its directions.
The Chairperson of the Committee thanked the UK government for helping people and communities affected by the consequences of the war and for their support in building resilience.She emphasized that in order to support the families of victims, especially women and children, resource centers have been opened in the territories affected by the conflict, and work in this direction continues.
B. Muradova expressed confidence that cooperation will continue in the direction of implementation of projects for demining and participation in the construction of territories, as well as supporting the activities of women in the direction of peace and security.
The Ambassador Fergus Auld, thanking the Chairperson of the Committee for the warm welcome, and noting that one of his main activities in Azerbaijan is the issue of women, children and gender, touched on a number of issues related to women's participation in peace and security towards the implementation of UN Security Council Resolution No. 1325.
He mentioned that he would visit Aghdam within the framework of the Peace and Security Forum and would support the process of de-mining the lands liberated from the occupation.