Dövlət Komitəsinin əməkdaşı ABŞ-da təcrübə proqramında iştirak edib
7-17 sentyabr 2022-ci il tarixlərində insan alverinə qarşı mübarizə mövzusunda ABŞ-da təşkil olunan Açıq Dünya Ziyarət Proqramında Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Xarici Əlaqələr və Protokol xidməti şöbəsinin məsləhətçisi Zahidə İsrafilova iştirak edib.
İki hissədən ibarət olan mübadilə proqramı ABŞ-ın Vaşinqton və Çikaqo şəhərlərində baş tutub. Vaşinqton şəhərində təşkil olunan açılış hissədə Açıq Dünya təşkilatının icraçı direktoru, ABŞ-ın Dövlət Departamentin, ABŞ Məhkəmələrinin İnzibati İşlər idarəsinin, Konqresin hüquq kitabxanasının rəsmiləri öz fəaliyyətləri ilə bağlı iştirakçılara ətraflı məlumat vermiş, ABŞ-ın ədliyyə sistemi, Konqresin hüquq kitabxana fəaliyyəti, federal məhkəmə sistemində dövlət hesabına hüquqi yardım göstərən vəkillərin rolu mövzularında təqdimatlarla çıxış ediblər.
Çikaqo şəhərində təşkil olunan hissədə isə iştirakçılar ABŞ-ın Çikaqo şəhərində yerləşən müxtəlif qabaqcıl universitetlərinin (İllinoys, Loyola və Northwestern) professorları ilə görüşlərdə iştirak edərək onların insan alverinə qarşı mübarizə siyasətinin həyata keçirilməsi haqqında araşdırma fəaliyyətləri ilə tanış olublar. Bununla yanaşı iştirakçılar insan alverinə qarşı mübarizədə fəaliyyət göstərən müxtəlif hökumət və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri ilə görüşlərdə iştirak edərək, insan alverindən zərər çəkmiş şəxslərə göstərilən xidmətlər barədə məlumatlar əldə ediblər.
Təcrübə proqramında həmçinin Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğunun, Daxili İşlər Nazirliyinin, Ədliyyə Nazirliyinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin və ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin nümayəndələri də iştirak ediblər.

The representative of the State Committee took part in the U.S. exchange program
From September 7 to 17, 2022, Ms. Zahida Israfilova, an employee of the Foreign Relations and Protocol Services Division of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, took part in the “Open World Program” sponsored by the Congressional Office for International Leadership on the topic of combating human trafficking.
Consisting of two parts, the exchange program took place in the cities of Washington D.C. and Chicago.
At the opening ceremony, held in Washington,D.C, the Executive director of the Open World Organization, officials of the US Department of State, the Office of Administrative Affairs of the US Courts, the Law Library of Congress, made presentations on the topics of the US justice system, the activities of the Law Library of Congress, the role of public defenders and provided participants with detailed information about their activities.
During the central part organized in Chicago, the participants met professors of various leading U.S. universities such as Illinois, Loyola and Northwest located in Chicago, and got acquainted with their research activities on the implementation of anti-trafficking policies.
Furthermore, the participants took part in meetings with representatives of various governmental and non-governmental organizations and got acquainted with their experiences in combating human trafficking and services provided to victims of human trafficking.
Representatives of the General Prosecutor's Office, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Justice, the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, and the U.S. Embassy in Azerbaijan also took part in this program.