Mətbuat üçün açıqlama
Tovuz rayon sakini, yetkinlik yaşına çatmayan şəxsə qarşı seksual xarakterli zorakılıq hərəkətlərinin edilməsi faktı ilə bağlı Azərbaycan Republikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinə daxil olmuş müraciətə əsasən dərhal aidiyyəti qurumlarla, Rayon İcra Hakimiyyəti və Tovuz Rayon Polis İdarəsi ilə əlaqə saxlanılmışdır.
Komitənin müraciəti əsasında Yetkinlik yaşına çatmayanların işləri və hüquqlarının müdafiəsi üzrə yerli Komissiya tərəfindən ailəyə səfər edilmiş, uşağın psixoloji vəziyyəti qiymətləndirilmişdir.
Qeyd olunanlara əsasən azyaşlının psixoloji reabilitasiya tədbirlərinə cəlb olunması nəzərdə tutulur.
Baş Prokurorluğun verdiyi məlumata əsasən hazırda şəxsin cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi ilə bağlı istintaq hətəkətləri getdiyindən barəsində 4 aylıq həbs qəti imkan tədbiri seçilmişdir.

According to the appeal received by the State Committee for Family, Women, and Children's Affairs in connection with the fact of committing sexual violence against a minor resident of the Tovuz district, communication was immediately established with the relevant structures, namely with the Executive Power and the Police Department of the Tovuz district.
Based on the appeal of the State Committee, the local Commission on Minors' Affairs and Protection of their Rights visited the family and assessed the psychological state of the child.
On the basis of the above, it is envisaged to involve a minor in psychological rehabilitation measures.
According to the information provided by the Prosecutor General's Office, investigative actions related to bringing a person to criminal responsibility are currently being carried out, and a preventive measure in the form of detention for a period of 4 months has been chosen against him.