İlham Əliyev Türkiyənin ailə və sosial xidmətlər nazirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyulun 19-da Türkiyə Respublikasının ailə və sosial xidmətlər naziri Derya Yanıkı qəbul edib.
Derya Yanık Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Rəcəb Tayyib Ərdoğana çatdırmağı xahiş etdi.
Dövlətimizin başçısı 15 İyul - Demokratiya və Milli Birlik Günündə Türkiyə Prezidenti ilə telefon danışığını məmnunluqla xatırladı. Prezident İlham Əliyev 15 İyul gününün tarixi gün olduğunu qeyd edərək, Rəcəb Tayyib Ərdoğanın səyləri və liderliyi ilə Türkiyə xalqının bu çətin sınaqdan şərəflə çıxdığını bir daha bildirdi və vurğuladı ki, hazırda Türkiyənin inkişaf yolunda olması, ölkədə sabitliyin hökm sürməsi xalqımızı çox sevindirir.
Xoş sözlərə görə minnətdarlığını bildirən qonaq Azərbaycanda olmaqlarından son dərəcə məmnunluqlarını ifadə etdi və Prezident İlham Əliyevin liderliyi sayəsində qazanılan Qarabağ Zəfəri ilə bağlı böyük sevinc hissi keçirdiklərini bir daha vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycan-Türkiyə birliyi və dostluğunun bütün sınaqlardan şərəflə çıxdığını dedi. Derya Yanıkın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Şuşaya edəcəyi səfərə toxunan Prezident İlham Əliyev Şuşa Bəyannaməsinin imzalanmasından sonra münasibətlərimizin ən yüksək zirvəyə qalxdığını qeyd etdi. Azərbaycan Prezidenti bildirdi ki, bu Bəyannamənin müqəddəs şəhərimiz olan Şuşada imzalanması xüsusi önəm daşıyır.
Sonra dövlətimizin başçısı Türkiyə Prezidenti ilə Zəngilan hava limanının açılışında iştirak edəcəklərini məmnunluqla qeyd etdi.
Prezident İlham Əliyev bu gün dostluq və qardaşlıq münasibətlərimizin bütün sahələrdə uğurla inkişaf etdiyini vurğuladı, Derya Yanıkın səfərinin ölkələrimizin aidiyyəti qurumları arasında əməkdaşlığın genişlənməsi işinə töhfə verəcəyinə əminliyi bildirdi.

President Ilham Aliyev receives Minister of Family and Social Services of the Republic of Turkiye
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Minister of Family and Social Services of the Republic of Turkiye Derya Yanik.
Derya Yanik conveyed greetings of President of the Republic of Turkiye Recep Tayyip Erdogan to the President of Azerbaijan.
President Ilham Aliyev expressed his gratitude for the greetings and asked the Minister to convey his greetings to President Recep Tayyip Erdogan.
The head of our state recalled with pleasure the telephone conversation with the President of Turkiye on 15 July, the Day of Democracy and National Unity. Noting that 15 July was a historic day, President Ilham Aliyev reiterated that the Turkish people had come out of this difficult test with dignity thanks to the efforts and leadership of Recep Tayyip Erdogan. President Ilham Aliyev also emphasized that Turkiye was currently on the path to development and there was stability in the country, which makes the people of Azerbaijan very happy.
Expressing her gratitude for the kind words, Minister Yanik said she was pleased to be visiting Azerbaijan and once again emphasized that she was very happy about the Karabakh Victory won thanks to the leadership of President Ilham Aliyev.
The head of state said that the unity and friendship between Azerbaijan and Turkiye had stood the test of time with dignity. Referring to the visit of a delegation headed by Derya Yanik to Shusha, President Ilham Aliyev noted that bilateral relations had reached the highest peak after the signing of the Shusha Declaration. The President of Azerbaijan stated that the signing of this Declaration in the sacred city of Shusha was of particular importance.
Then the head of state noted with pleasure that he and the President of Turkiye would participate in the opening of the Zangilan Airport.
President Ilham Aliyev hailed the successful development of friendly and fraternal relations in all fields, and expressed confidence that Derya Yanik's visit would contribute to the expansion of cooperation between the two countries’ relevant institutions.