Komitə sədri BMT-nin Əhali Fondunun regional direktoru ilə görüşüb
22 iyun 2022-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova BMT-nin Əhali Fondunun (UNFPA) Türkiyədəki nümayəndəsi, Azərbaycan və Gürcüstan üzrə ölkə direktoru Hassan Mohtaşami ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, qadınların hüquqlarının təmin olunması ilə bağlı məsələlərin aktuallığını qeyd edərək, postpandemiya və postmüharibə dövründə daha böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. O, uzun illərdir UNFPA ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən tədbirləri yüksək qiymətləndirib və BMT-nin Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğv olunması üzrə Komitəsinin 82-ci sessiyasında CEDAW Konvensiyası üzrə altıncı dövri hesabat zamanı da bu layihələr barədə geniş məlumat verildiyini, Azərbaycandakı missiyanın işinin öhdəsindən layiqincə gəldiyini qeyd edib.
Çıxışının davamında Bahar Muradova, məişət zorakılığı ilə mübarizə, qızların və qadınların gücləndirilməsi, sahibkarlıq sahəsində təmsilçiliyinin artırılması istiqamətində layihələrin həyata keçirilməsinin, eləcə də qadınların innovativ yollarla problemlərin həllinə cəlb olunmasının əhəmiyyətindən bəhs edib.
Komitə sədri, sülh quruculuğu dövründə işğaldan azad edilmiş ərazilərin minalardan təmizlənməsi, eləcə də məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qayıtmasının Azərbaycan üçün prioritet məsələ olduğunu bildirib və danışılan mövzuların hazırkı dövrdə xüsusilə diqqət tələb etdiyini, bu sahədə əməkdaşlığın vacibliyini diqqətə çatdırıb.
UNFPA-nın regional direktoru Hassan Mohtaşami səmimi qəbula görə təşəkkür edərək, müharibədən sonrakı dövrdə işğaldan azad olunan torpaqlarda müharibənin təsirinə məruz qalmış insanlara dəstəyin göstərilməsi ilə bağlı əməkdaşlığın davam etdiriləcəyini vurğulayıb. O, qadının hüququna hörmət edildiyi zaman cəmiyyətə töhfə verildiyini bildirərək, Azərbaycanda qadınların hüquqlarının, gender bərabərliyinin təmin olunması sahəsində görülən işləri yüksək qiymətləndirib. Sonda H. Mohtaşami, Dövlət Komitəsi ilə əməkdaşlığın uğurla və uzunvədəli əsaslarla davam edəcəyinə ümidini ifadə edib.
Görüşün davamında digər mühüm sahələr üzrə həyata keçiriləcək müştərək layihələr barədə müzakirə aparılıb və əməkdaşlıq perspektivlərindən danışılıb.
Görüşdə UNFPA-nın Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Fərid Babayev, Dövlət Komitəsinin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Fərid Ədilov iştirak edib.

The Chair of the committee met with the regional director of the UN Population Fund
On June 22, 2022, Mrs. Bahar Muradova, the Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs met with Mr. Hassan Mohtashami, the UN Population Fund (UNFPA) Representative in Turkey, Country Director for Azerbaijan and Georgia.
Welcoming the guests, Mrs. Bahar Muradova, Chair of the State Committee, noted the urgency of issues related to ensuring the rights of women, emphasizing the importance of post-pandemic and post-war periods. She praised the measures taken in cooperation with UNFPA for many years and noted that these projects were widely reported during the sixth periodic report on the CEDAW Convention at the 82nd session of the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women.
In her speech, Mrs. Bahar Muradova spoke about the importance of implementing projects to combat domestic violence, strengthen girls and women, increase their representation in the field of entrepreneurship, as well as the involvement of women in solving problems in innovative ways.
The Chair of the committee said that demining of the territories liberated during the peacekeeping operations, as well as the return of IDPs to their lands is a priority for Azerbaijan, and stressed the importance of cooperation in this area.
Mr. Hassan Mohtashami, the UNFPA Regional Director thanked her for the warm welcome and stressed that cooperation would continue to provide support to people affected by the war in the post-war occupied territories. He appreciated the work done in Azerbaijan to ensure women's rights and gender equality, noting that women's rights are respected in society. In conclusion, Mr. Mohtashami expressed hope that cooperation with the State Committee would continue successfully and on a long-term basis.
During the meeting, they discussed joint projects to be implemented in other important areas and discussed prospects for cooperation.
The meeting was attended by Farid Babayev, Head of the UNFPA Office in Azerbaijan, and Farid Adilov, Head of the Foreign Relations and Protocol Service of the State Committee.