20 iyun Ümumdünya Qaçqınlar Günüdür
BMT-nin Baş Məclisi 20 iyun tarixini Ümumdünya Qaçqınlar Günü kimi müəyyən edən qətnamə qəbul edib. BMT-nin açıqlamasına görə, hazırda dünyada 80 milyona insan qaçqınlıq həyatı yaşayır. Ermənistanın Azərbaycana qarşı apardığı hərbi təcavüzü nəticəsində 30 ildə bir milyona yaxın Azərbaycan vətəndaşı öz evindən didərgin düşüb.
Ölkəmizdə qaçqınların sosial problemləri dövlət tərəfindən yüksək səviyyədə həll olunur. Dövlətimiz qaçqın və məcburi köçkünlərin bütün ehtiyaclarını ödəmək üçün lazımi tədbirləri həyata keçirib. Bu gün məcburi köçkünlərin dayanıqlı məskunlaşması, işğaldan azad edilmiş ərazilərin abad guşələrdən birinə çevrilməsi üçün dövlət tərəfindən mühüm tədbirlər görülür.

June 20 is World Refugee Day
The UN General Assembly has adopted a resolution designating June 20 as World Refugee Day. According to the United Nations, there are currently 80 million refugees in the world. As a result of Armenia's military aggression against Azerbaijan, about one million Azerbaijani citizens have been expelled from their homes in 30 years.
In our country, the social problems of refugees are solved at a high level by the state. Our state has taken the necessary measures to meet all the needs of refugees and internally displaced persons. Today, the state is taking important measures for the sustainable settlement of IDPs and the transformation of the liberated territories into one of the most prosperous areas.