CEDAW Komitəsinin ekspertləri Azərbaycan hökumətinin gender bərabərliyi və kənd qadınlarına dəstək proqramlarını yüksək qiymətləndiriblər
BMT-nin CEDAW Komitəsinin eksperti xanım Dalia Leinarte: "Gender bərabərliyini təşviq edən milli fəaliyyət planı layihəsinin hazırlanması Azərbaycanın bütün diqqətini bərabər cəmiyyətin yaradılmasına yönəltdiyini göstərir"
CEDAW Komitəsinin ekspertləri Azərbaycan hökumətinin gender bərabərliyi və kənd qadınlarına dəstək proqramlarını yüksək qiymətləndiriblər. Bu barədə qurumun veb-saytında hesabatla bağlı ətraflı məlumat qeyd edilib.
Bildiyiniz kimi 16 iyun 2022-ci il tarixində BMT-nin Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğv olunması üzrə Komitəsinin Cenevrə şəhərində baş tutan 82-ci sessiyasında Azərbaycan Hökuməti adından Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Konvensiya üzrə altıncı dövri hesabat təqdim edilib.
Hesabat zamanı Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova giriş nitqi söyləyərək ötən dövr ərzində ölkədə BMT-nin “Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin bütün formalarının aradan qaldırılması üzrə Konvensiyası”nın icrasına dair fəaliyyətləri Komitə ekspertlərinin diqqətinə çatdırıb.
Sual-cavab sessiya zamanı ekspertlər ölkədə qadınların siyasi və ictimai həyatda iştirakçılığının artırılması, kənd qadınlarına göstərilən dəstək xidmətləri, insan alveri, məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair Milli Fəaliyyət Planları, eləcə də cins əsaslı seçiminin qarşısının alınmasına dair qəbul edilmiş Tədbirlər Planını yüksək qiymətləndirib.
Sonda Bahar Muradova vurğulayıb ki, CEDAW Komitəsi ilə dialoq inkişafa səbəb olacaq. Təqdim ediləcək tövsiyələrə görə əvvəlcədən öz minnətdarlığını bildirən Sədr, tövsiyələrin dövlət tərəfindən həyata keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin Komitəni Azərbaycanda yerli toplantı keçirməyə də dəvət edib.

Experts from the CEDAW Committee praised the Azerbaijani government's programs for gender equality and support for rural women
Mrs. Dalia Leinarte, expert of the UN CEDAW Committee: "Development of a draft national action plan promoting gender equality shows that Azerbaijan is focusing on building an equal society"
Experts from the CEDAW Committee praised the Azerbaijani government's programs for gender equality and support for rural women. Detailed information about the report is available on the website of the organization.
As you know, on June 16, 2022, at the 82nd session of the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women in Geneva, the State Committee for Family, Women and Children Affairs presented the sixth periodic report on the Convention on behalf of the Government of Azerbaijan.
During the report, Mrs. Bahar Muradova, Chair of the State Committee, made an introductory speech and informed the Committee's experts about the implementation of the UN Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women in the country.
During the question-and-answer session, the experts praised the National Action Plan to increase women's participation in political and public life, support services for rural women, human trafficking, domestic violence, as well as the Action Plan to prevent gender-based discrimination.
In conclusion, Mrs. Bahar Muradova stressed that the dialogue with the CEDAW Committee will lead to development. Expressing her gratitude in advance for the recommendations, the Chair noted that the recommendations will be implemented by the state. She also invited the Committee to hold a local meeting in Azerbaijan.