Bahar Muradova Cenevrədə BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının icraçı katibi Olqa Alqayerova ilə görüşüb
15 iyun 2022-ci il tarixində BMT-nin Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğv olunması üzrə Komitəsinin 82-ci sessiyasında Azərbaycan Respublikası Hökumətinin altıncı dövri məruzəsinin təqdimatı ilə əlaqədar Cenevrə şəhərində səfərdə olan Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının icraçı katibi Olqa Alqayerova ilə görüşüb.
Olqa Alqayerova ilk növbədə Dövlət Komitəsinin sədri ilə görüşməkdən məmnun olduğunu ifadə edərək, icraçı katibi olduğu Avropa İqtisadi Komissiyası, onun fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. O bildirib ki, təmsil etdiyi qurum ətraf mühit, nəqliyyat, innovasiyalar, rəqabətlilik, əhali və statistika üzrə fəaliyyətlər həyata keçirməkdə mandatlıdır.
İcraçı katib həmçinin, regional səviyyədə "UN Women" təşkilatı ilə sıx əmədaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra çıxış edən Bahar Muradova əvvəlcə Cenevrəyə CEDAW hesabatının təqdim edilməsi ilə bağlı edilən səfər çərçivəsində təşkil olunmuş görüş üçün təşəkkürünü bildirib. Komitə sədri Azərbaycanda qadın hüquqlarının müdafiəsi və onlara bərabər imkanların yaradılması barədə danışaraq, xüsusilə SPECA-nın Gender və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə İşçi Qrupunun virtual iclasını vurğulayıb.
Bahar Muradova Azərbaycanın Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə 3-cü könüllü hesabatını təqdim etdiyini də diqqətə çatdırıb.
Komitə sədri xüsusi diqqəti işğaldan azad edilmiş ərazilərin minalardan və partlamamış sursatlardan təmizlənməsi məsələsinə çəkərək, bu sahədə effektiv beynəlxalq tərəfdaşlığın və zəruri resursların səfər edilməsinin vacib olduğunu bildirib. O bildirib ki, ərazilərin minalardan təmizlənməsi prosesinin sürətlənməsi keçmiş məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qaytarılması və bu ərazilərin sosial-iqtisadi reinteqrasiyası üçün xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Sonda birgə əməkdaşlıq çərçivəsində qadınlara yönəlik həyata keçirilə biləcək layihələr barədə müzakirələr aparılıb.

Bahar Muradova met with Executive Secretary of the United Nations Economic Commission for Europe Olga Algayerova in Geneva
On June 15, 2022 in connection with presentation of the sixth periodic report of the Government of the Republic of Azerbaijan to the 82nd session of the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women, Head of the Azerbaijani delegation in Geneva and the Сhairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Mrs. Bahar Muradova met with Executive Secretary of the UN Economic Commission for Europe (UNECE) Mrs.Olga Algayerova.
Olga Algayerova expressed her pleasure of meeting with the Head of the State Committee and informed about the activities of the European Economic Commission as well as noted that the organization has a mandate in the field of environment, transport, innovation, competitiveness, population and statistics. The Executive Secretary also mentioned that they cooperate closely with UN Women at the regional level.
The Сommittee's chairperson drew special attention to the issue of de-mining the occupied territories of mines and unexploded ordnance, stressing the importance of effective international partnership in this field. She noted that accelerating the demining process is especially important for the return of former IDPs to their lands and the socio-economic reintegration of these territories.
Mrs.Muradova also highlighted that Azerbaijan has submitted its third voluntary report on the Sustainable Development Goals.