Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən yeni layihəyə start verilir
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 23 iyun tarixli 213 nömrəli Qərarı ilə “Gənclər arasında ailənin və nikahın əhəmiyyəti, onun qorunması və möhkəmləndirilməsi məqsədilə erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələrinə dair maarifləndirmə Qaydası“ndan irəli gələn öhdəliklərin icrasına dair həyata keçirilən tədbirlərin davamı olaraq, eləcə də Qaydanın icrasının səmərəliliyinin artırılması, aidiyyəti qurumların birgə fəaliyyətinin uğurlu formada təşkili məqsədilə uşaq nikahların və qız uşaqlarının təhsildən yayınmasının qarşısının alınması məqsədilə icma səviyyəsində görüşlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub. Respublikanın bütün bölgələrini əhatə edəcək maarifləndirici görüşlərdə, aidiyyəti qurumların nümayəndələrinin iştirakı ilə qeyd olunan istiqamətlərdə əhali arasında mövcud problemlərin dinlənilməsi və müvafiq köməkliyin göstərilməsi planlaşdırılır.
Layihə çərçivəsində ilk görüş Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyəti ilə birgə Maştağa qəsəbəsində keçirilib. Görüşdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Aynur Sofiyeva, Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Rəna Fərəcova, Bakı şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin müdiri Mehriban Vəliyeva, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Təhlil və proqnozlaşdırma şöbəsinin müdiri Elnarə Kərimova, Gəncə Regional Qadın Mərkəzinin sədri, Təhsil Nazirliyi yanında İctimai Şuranın üzvü Məleykə Əlizadə, Sabunçu Rayon Polis İdarəsinin Yetkinlik yaşına çatmayanların işləri və hüquqlarının müdafiəsi üzrə profilaktiki işin təşkili şöbəsinin böyük inspektoru, polis-polkovnik leytenantı Asif Məlikov, qəsəbədə yerləşən təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, icra nümayəndəsi və valideynlər iştirak ediblər. Mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılan görüşdə, valideynlərin sosial və məişət problemləri dinlənilib, qaldırılan məsələlər müzakirə edilib. Layihə çərçivəsində Sabunçu rayonunun digər qəsəbələrində də silsilə şəklində görüşlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.

The State Committee for Family, Women and Children Affairs is launching a new project
Continuation of measures taken to implement the obligations arising from the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 213 of June 23, 2020 "On the importance of family and marriage among young people, the rules of education on the negative consequences of early marriage and consanguineous marriage in order to protect and strengthen it" it is planned to hold community-level meetings, in order to increase the effectiveness of the implementation of the Rules, to successfully organize the joint activities of relevant agencies, with the aim of preventing child marriages and school dropouts.
At the enlightenment meetings covering all regions of the country, with the participation of representatives of relevant agencies, it is considered to listen to the existing problems of the population and provide relevant assistance
The first meeting within the project was held in Mashtaga settlement together with Sabunchu District Executive Power.
The meeting was attended by Mrs. Aynur Sofiyeva, Deputy Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Mrs.Rena Farajova, Deputy Head of the Sabunchu District Executive Power, Mrs. Mehriban Valiyeva, Head of the Baku Education Department, Mrs.Elnara Karimova, Head of the Analysis and Forecasting Department of the State Committee for Work with Religious Organizations, Mrs. Maleyka Alizade, Chairman of the Ganja Regional Women Center, member of the Public Council under the Ministry of Education, Mr. Asif Malikov, senior inspector of the Sabunchu District Police Office, lieutenant-colonel, heads of educational institutions, executive representative and parents.
The social and domestic problems of parents were heard and the issues raised were discussed during the meeting, which exchanged views on the topic.