“Qızlar müzakirəyə qoşulur” layihəsinin növbəti qonağı tarzən Humay Qədimovadır
Bu gün Xəzər rayon Şüvələn Gənclər evində dəyərli tarzən, pedaqoq, Azərbaycan musiqisini dünyanın bir çox ölkələrində tanıdan Humay Qədimova məktəblilərlə görüşüb. Görüş “Qızlar müzakirəyə qoşulur” layihəsi çərçivəsində keçirilib.
Komitənin Uşaq problemləri şöbəsinin müdiri Cəmilə Bağırova uşaqları və qonaqları salamlayaraq dəvəti qəbul etdiyinə görə Humay Qədimovaya təşəkkürünü bildirib. O, Azərbaycan musiqisini dünyaya tanıdan, eləcə də qadınlar üçün ənənəvi olmayan bir sahədə istedadı ilə seçilən tarzənin sənətinin bugünkü gənclər üçün gözəl bir nümunə olduğunu qeyd edib.
Daha sonra gənc sənətçinin həyatı və fəaliyyəti haqqında uşaqlara qısa məlumat verilib.
Bu görüşdən şad olduğunu bildirən Humay Qədimova musiqimizin milli ruhu, tarixi özündə daşıyan, ən vacib qollarından biri olan tar sənətini bütün dünyada məhz qadın obrazında tanıtmağı, müasir mədəniyyətimizə böyük töhfələr verməyi qarşıya məqsəd qoyduğunu bildirib. O, uşaqlarla səmimi görüşdən xoş təəssüratlarını bölüşərək, onlara hər zaman arzuladıqları, sevdikləri işlə məşğul olmağı tövsiyə edib.
Görüş tarzənin səmimi söhbətlərilə davam edib. Şagirdlər qonağa müxtəlif suallar ünvanlayıb və onun tövsiyələrini, eləcə də gözəl ifasını dinləyiblər.
Qeyd edək ki, “Qızlar müzakirəyə qoşulur” layihəsi 2021-ci ildən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən yaradılan Uşaq Səfirlər Məclisinin təşkilatçılığı ilə keçirilir. Layihə çərçivəsində şəhər və rayonlardan olan şagirdlərin iştirakilə tanınmış alim, idmançı, ixtiraçı, yaradıcı qadınlarla mütəmadi görüşlər təşkil olunur. Görüşlərdə bugünədək 500-dən çox şagird iştirak edib.

The next guest of the project "Girls join the discussion" is tar player Humay Gadimova
Today, Humay Gadimova, a valuable tar player, pedagogue and promoter of Azerbaijani music in many countries of the world, met with schoolchildren at the Shuvalan Youth House in Khazar district. The meeting was held within the "Girls join the discussion" project.
Jamila Bagirova, head of the Children's Affairs Department of the Committee, greeted the children and guests and thanked Humay Gadimova for accepting the invitation. She noted that the art of the style, which introduced Azerbaijani music to the world, as well as its talent in a non-traditional field for women, is a good example for today's youth.
Later the children were briefly informed about the life and activities of the young artist.
Expressing joy at this meeting, Humay Gadimova said she aimed to promote the national spirit of our music, tar, one of the most important branches of history, in the image of women around the world, and to make great contributions to our modern culture. She shared her impressions of the sincere meeting with the children and advised them to do what they always wanted and loved.
The meeting continued with sincere conversations about the style. The students addressed various questions to the guest and listened to her recommendations, as well as her beautiful performance.
It should be noted that the project "Girls join the discussion" is organized by the Assembly of Children's Ambassadors, established in 2021 by the State Committee for Family, Women and Children Affairs. The project organizes regular meetings with well-known scientists, athletes, inventors and creative women with the participation of students from cities and regions. To date, more than 500 students have attended the meetings.