Məişət zorakılığı törədən şəxslər üçün reabilitasiya proqramı ilə bağlı keçirilən təlimlər başa çatıb
Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin birgə tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən “Azərbaycanda məişət zorakılığı qurbanlarının təhlükəsizliyinin və onlara dəstəyin təmin edilməsi üçün dövlət qurumlarının və yerli səviyyədə istiqamətləndirmə mexanizmlərinin imkanlarının gücləndirilməsi” adlı Tvinninq layihəsi çərçivəsində AQUPDK ilə birgə məişət zorakılığı törədən şəxslər üçün reabilitasiya proqramı ilə bağlı təlimlər yekunlaşıb.
İki həftə davam edən təlimlər Tvinninq layihəsinin ekspertləri və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən yerli xüsusiyyətlər nəzərə alınmaqla işlənib hazırlanmış “Məişət zorakılığı törədən şəxslərlə iş üzrə müdaxilə proqramı” əsasında təşkil olunub.
Litvalı ekspertlər tərəfindən “Təlimçilərin təlimi” prinsipi əsasında keçirilən təlimlərin məqsədi məişət zorakılığı törədən şəxslərlə iş üzrə reabilitasiya proqramını tətbiq edə biləcək təlimçilərin hazırlanmasıdır.
Təlimlərdə AQUPDK, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və Ədliyyə Nazirliyinin Probasiya Xidmətinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Dulut modeli əsasında hazırlanmış bu proqram hal-hazırda bir çox ölkələrdə tətbiq olunmaqdadır və insanlara zorakı davranışdan imtina etməkdə köməklik göstərmək məqsədi daşıyır. Bu, zorakılıq törədənlərə öz zorakı davranışlarının səbəblərini təhlil etməyə, öz hisslərini anlamağa və onları konstruktiv şəkildə ifadə etməyi öyrənməyə, qarşılıqlı münasibətlərə, ailə büdcəsinin idarə edilməsinə və ev təsərrüfatına müsbət münasibət formalaşdırmağa kömək edir, və mübahisələrin həllində yeni bacarıqların əldə edilməsini təmin edir. Təcrübə göstərir ki, proqramı bitirən iştirakçıların 40%-i artıq məişət zorakılığı törətmir.
Qeyd edək ki, proqram Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27 noyabr 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”na uyğun olaraq işlənib hazırlanmışdır.

The trainings on the rehabilitation program for perpetrators of domestic violence have been completed
Trainings on rehabilitation program for perpetrators of domestic violence have been completed in the framework of the Twinning project "Strengthening the capacity of government agencies and local guidance mechanisms to ensure the safety and support of victims of domestic violence in Azerbaijan" implemented with the financial support of the European Union and in partnership with the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
The two-week training was based on the Twinning Project Experts Intervention Program on Domestic Violence, developed by the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
The aim of the trainings conducted by Lithuanian experts on the basis of the “Train the Trainers” principle is to train trainers who can implement a rehabilitation program to work with perpetrators of domestic violence.
The trainings were attended by employees of the SCFWCA, the Ministry of Labor and Social Protection and the Probation Service of the Ministry of Justice.
Based on the Duluth model, the program is currently used in many countries and aims to help people stop violence.
It helps perpetrators to analyze the causes of their violent behavior, understand their feelings and learn to express them constructively, develop a positive attitude towards relationships, family budget management and the household, and gain new skills in resolving disputes.
It should be noted that the program was developed in accordance with the "National Action Plan to Combat Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan for 2020-2023" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 27, 2020.