V Ümumrespublika Forumu iştirakçılarının növbəti görüşü səhiyyə nazirinin birinci müavini, nazirin vəzifələrini icra edən Teymur Musayevlə keçirilib
Noyabrın 18-də Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi (RİİB) və BMT-nin Uşaq Fondunun (UNİCEF) ölkəmizdəki nümayəndəliyinin dəstəyi ilə Azərbaycan Uşaqlarının V Ümumrespublika Forumu keçiriləcək.
Tədbir ərəfəsində səhiyyə nazirinin birinci müavini, səhiyyə nazirinin vəzifələrini müvəqqəti icra edən Teymur Musayev forum iştirakçılarının bir qrupu ilə görüşüb.
Səmimi şəraitdə keçən görüşdə Teymur Musayev Prezident İlham Əliyevin uşaqların sağlamlığının qorunmasına hər zaman xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyini, onların hüquqlarının qorunması və müdafiəsi Azərbaycan dövlətinin prioritetləri sırasında olmasını vurğuladı. Dövlət başçısının Sərəncamı ilə 2009-cu ilin “Uşaq ili” elan edilməsini və həmin ildən etibarən Ümumrespublika Uşaq Forumun artıq beşinci dəfə keçirilməsini vurğulayaraq, səhiyyə nazirinin birinci müavini bu tədbirin uşaqların həyatında əhəmiyyətli hadisə kimi, eyni zamanda onların gələcək inkişafında mühüm olmasına əminliyini bildirib. Onun sözlərinə görə, forum dövlət orqanlarının, ictimaiyyət və vətəndaş cəmiyyətinin diqqətini uşaq hüquqlarının qorunmasına yönəltmək baxımından əhəmiyyətlidir və uşaqlara öz problemlərini səsləndirmək, təşəbbüslərlə çıxış etmək və tövsiyələr vermək imkanı yaradır.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən forum iştirakçıları dövlətin qayğısını daim hiss etdiklərini vurğuladılar. Onların sözlərinə görə, təhsil, sağlamlıq, sosial müdafiə, asudə vaxtı, internet təhlükəsizliyi, vətənpərvərlik kimi mövzulara həsr olunan V Ümumrespublika Forumu liderlik bacarıqları və uşaq hüquqları sahəsində analitik düşüncə qabiliyyətinə malik uşaqların seçilməsi üçün gözəl bir fürsətdir.
Sonra Teymur Musayev forum iştirakçılarını maraqlandıran sualları (Valideynlərə övladların sağlamlığı ilə bağlı verdiyiniz ən vacib məsləhətlər hansılardır? Vaksinasiya olunmuş və olunmamışlar arasında mümkün risklər nədən ibarətdir? Postpandemiya sonrası səhiyyə strategiyamız nə şəkildə olacaq? və s.) cavablandırdı.

The next meeting of the participants of the V Republican Forum of Azerbaijani Children was held with Mr. Teymur Musayev, the First Deputy Minister of Health, Acting Minister
The 5th Republican Forum of Azerbaijani Children will be held on November 18 with the support of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Regional Development Public Union (RDPU) and the United Nations Children's Fund (UNICEF).
Mr. Teymur Musayev, the First Deputy Minister of Health, Acting Minister of Health has met with a group of forum participants.
During the meeting, Teymur Musayev stressed that President Ilham Aliyev has always paid special attention and care to the protection of children's health, and the protection of their rights is one of the priorities of the state of Azerbaijan. Emphasizing that 2009 was declared the "Year of the Child" by the Presidential Decree and the National Children's Forum was held for the fifth time since that year, the First Deputy Minister of Health expressed confidence that this event is an important event in children's lives. According to him, the forum is important in terms of drawing the attention of government agencies, the public and civil society to the protection of children's rights and provides an opportunity for children to voice their concerns, take initiatives and make recommendations.
Expressing gratitude for the warm reception, the forum participants stressed that they always felt the care of the state. According to them, the V Republican Forum on Education, Health, Social Protection, Leisure activities, Internet Security, Patriotism is a great opportunity to select children with leadership skills and analytical thinking in the field of children's rights.
Later, the questions such as “What are the most important tips for parents on children's health? What are the possible risks between vaccinated and unvaccinated? What will be our post-pandemic health strategy?” etc. were discussed between Mr. Teymur Musayev and the forum participants.