Dövlət Komitəsinin sədr müavini Avropa Şurasının Proqramlar üzrə Direktorluğunun rəhbəri ilə görüşüb
1 noyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanovanın Avropa Şurasının Proqramlar üzrə Direktorluğunun rəhbəri Verena Teylor ilə görüşü keçirilib.
Görüşün məqsədi Avropa Şurasının Azərbaycanda icra edilən Fəaliyyət Planı (2018-2021), eləcə də 2022-2025-ci illər üçün təklif edilən Fəaliyyət Planının layihəsi üzrə müzakirələrin aparılmasıdır.
S. Qəhrəmanova qonaqları salamlayaraq, onları Azərbaycanda görməkdən məmnunluq duyduğunu bildirib. O, Avropa Şurası ilə birgə səmərəli əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən tədbirləri yüksək qiymətləndirərək, bu dəfəki görüşdə maraqlı layihələr ətrafında faydalı müzakirələrin aparılacağından əminliyini ifadə edib.
Avropa Şurasının Proqramlar üzrə Direktorluğunun rəhbəri Verena Teylor görüşün təşkilinə görə minnətdarlığını bildirərək, birgə əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb. İnsan hüquqlarının tərkib hissəsi kimi uşaq hüquqlarının müdafiəsinin fəaliyyətimizin əsas istiqamətlərindən biri olduğunu bildirən V. Teylor bu baxımdan Azərbaycan hökumətinin uşaqların cinsi istismardan və cinsi zorakılıqdan qorunması haqqında Lanzarote Konvensiyasını ratifikasiya etməsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdyini qeyd edib. O, sənədin tərtibatı prosesində ölkə mütəxəssislərinin iştirakını xüsusilə vurğulayaraq, konvensiya çərçivəsində həyata keçiriləcək tədbirlərə texniki dəstəyin göstərilməsinin davam edəcəyini bildirib. V. Teylor gender bərabərliyi və məişət zorakılığı məsələsində kütləvi informasiya vasitələrinin önəmini qeyd edərək, “Gender bərabərliyi və media” layihəsinin Azərbaycanda uğurla həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra çıxışına davam edən Dövlət Komitəsinin sədr müavini ikitərəfli əməkdaşlığın sferalarının vacibliyinə toxunaraq, xüsusilə məişət zorakılığı istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirləri diqqətə çatdırıb. O, bu sahə üzrə ötən il imzalanan tədbirlər planı, yerli icra hakimiyyəti orqanları yanında fəaliyyət göstərən gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupları, eləcə də bələdiyyələrdə pilot layihə kimi yaradılan gender komissiyaları haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, gender bərabərliyi və zorakılıq probleminin qarşısının alınması məsələsi birinci növbədə ailədə təmin edilməlidir. S. Qəhrəmanova eyni zamanda, “Azərbaycanda məişət zorakılığı qurbanlarına dəstəyin gücləndirilməsi” adlı Tvinninq layihə çərçivəsində jurnalistlər üçün Litva və Avstriyadan olan ekspertlərin iştirakı ilə bu il keçirilən təlimləri diqqətə çatdırıb.
Sədr müavini uşaqların qərarların qəbul edilməsində və cəmiyyət həyatında iştirakının önəmini qeyd edərək, Azərbaycanda Ümumrespublika forumlarının uşaq inkişafında vacib rol oynadığını vurğulayıb. Bu ilin noyabr ayında sayca beşinci forumun keçiriləcəyini bildirən S. Qəhrəmanova deyib ki, tədbirin yekununda uşaqlar tərəfindən irəli sürülən təkliflər toplanaraq hökumətə təqdim edilir. Forumların keçirilməsində məqsəd ölkəmizin bütün regionlarından qoşulan uşaqların dövlət idarəçiliyində iştirakını təmin etməklə onların cəmiyyətin vacib üzvü kimi özlərini ifadə etmələrinə imkan yaratmaqdır.
Görüş Avropa Şurasının 2022-2025-ci illəri əhatə edəcək yeni Fəaliyət Planı layihəsinə dair təkliflərin müzakirəsi ilə davam edib.
Görüşdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri səlahiyyətlərini icra edən Fərid Ədilov və Avropa Şurasının Bakıdakı ofisinin rəhbəri, səfir Zoltan Hernyes iştirak edib.

The Deputy Chair of the State Committee met with the Head of the Programs Directorate of the Council of Europe
On November 1, 2021, Sadagat Gahramanova, Deputy Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan, met with Verena Taylor, Head of the Council of Europe's Programs Directorate.
The purpose of the meeting is to discuss the Action Plan of the Council of Europe implemented in Azerbaijan (2018-2021), as well as the draft Action Plan proposed for 2022-2025.
Welcoming the guests, Gahramanova said she was pleased to see them in Azerbaijan. She praised the measures taken in the framework of fruitful cooperation with the Council of Europe, and expressed confidence that this time the meeting will be useful discussions on interesting projects.
Mrs. Verena Taylor, Head of the Council of Europe's Program Directorate, thanked for the organization of the meeting and stressed the importance of joint cooperation. In her speech she noted that the protection of children's rights as an integral part of human rights is one of the main directions of our activities, Taylor said that in this regard, the ratification of the Lanzarote Convention on the Protection of Children from Sexual Exploitation and Sexual Violence is important. She stressed the participation of the country's experts in the process of drafting the document, noting that technical support will continue to be provided for activities under the convention. The importance of the media in the issue of gender equality and domestic violence, Taylor noted the successful implementation of the project "Gender Equality and Media" in Azerbaijan.
Touching upon the importance of bilateral cooperation, the Deputy Chair of the State Committee stressed the measures taken in our country, especially in the field of domestic violence. She provided detailed information on the action plan signed last year in this area, the monitoring groups on gender-based violence and violence against children operating under local executive authorities, as well as gender commissions established as a pilot project in municipalities. It was stated that the issue of gender equality and prevention of violence should be ensured first of all in the family. Gahramanova also noted the trainings for journalists held this year with the participation of experts from Lithuania and Austria within the Twinning project "Strengthening support for victims of domestic violence in Azerbaijan."
The importance of children's participation in decision-making and public life, the deputy chair stressed that national forums in Azerbaijan play an important role in children's development. The fifth forum will be held in November this year, Gahramanova said that at the end of the event, the proposals put forward by children are collected and submitted to the government. The purpose of the forums is to enable children from all regions of the country to express themselves as important members of society by ensuring their participation in public administration.
The meeting continued with a discussion of proposals for a new draft Action Plan of the Council of Europe for 2022-2025.
The meeting was attended by Farid Adilov, Head of the International Relations and Protocol Services Departmnet of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, and Ambassador Zoltan Hernyes, Head of the Council Europe Baku Office.