Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərində Anım Günü ilə əlaqədar silsilə tədbirlər keçirilir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin (UADM) təşkilatçılığı ilə Anım Gününə həsr olunmuş silsilə tədbirlər həyata keçirilir.
Şüvəlan UADM-də mərkəzin benefisiarlarının Vətən müharibəsi iştirakçısı Rauf Rəfiağayev ilə görüşü təşkil edilib.
Görüş zamanı qazimiz döyüş xatirələrini uşaqlarla bölüşüb, onlara hər zaman vətənpərvər olmağı, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda şücaət göstərmiş qəhrəmanlarımızın həyat yolunu özlərinə örnək götürməyi tövsiyə edib.
Şüvəlan UADM-in təşkilatçılığı ilə Xəzər Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının qəsəbə inzibati ərazi dairələri üzrə nümayəndələri, qazilər, şəhid anaları və şəhid ailələri ilə birlikdə Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi dərin hüznlə yad edilib. Şüvəlan, Mərdəkan, Qala, Şağan, Türkan və Binə qəsəbələrində yerləşən Şəhidlər Xiyabanları ziyarət edilib, şəhidlərin məzarları üstünə gül dəstələri qoyulub.
Goranboy UADM-in təşkilatçılığı ilə Balakürd kənd qəbiristanlığındakı “Şəhidlər xiyabanı”nda Vətən müharibəsində canlarından keçən igid övladlarımızın xatirəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə mərkəzin əməkdaşları, şəhid ailələri və könüllülər iştirak ediblər.
Tədbirdə şəhidlərin xatirəsinə həsr olunmuş məruzələr dinlənilib, onların döyüşdə göstərdikləri qəhrəmanlıqlardan danışılıb, şəhidlərin ruhuna dualar oxunub, məzarı üstünə əklil və qərənfillər qoyulub.
Anım Günü ərəfəsində Hacıqabul UADM-in əməkdaşları şəhid Elməddin Nurzaliyevin ailəsinə səfər edib, ailə üzvləri ilə görüşüb, onların qayğı və problemləri ilə maraqlanıblar.
Eyni zamanda mərkəzin kollektivi rayon icra hakimiyyəti tərəfindən təşkil olunmuş tədbirdə iştirak edib, Şəhidlər Xiyabanını ziyarət ediblər.
Zaqatala UADM-in əməkdaşları şəhid Orxan Cumayevin ailəsinə səfər edərək, anası ilə görüşüblər.
Bundan əlavə, Zaqatala UADM-də şəhid və qazi ailələrinin uşaqları ilə görüş keçirilib. Əvvəlcə şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub. Mərkəzin direktoru Cövhərət İbrahimova tədbirdə 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı ordu xalq birliyindən, əsgərlərimizin qəhrəmanlıqlarından söhbət açıb. Tədbir uşaqların ifasında ədəbi-bədii hissə ilə davam etdirilib.
Saatlı UADM-də keçirilmiş anım tədbirində mərkəzin əməkdaşları, şəhid anaları və yaxınları iştirak ediblər.
Əvvəlcə Şəhidlər Xiyabanına ziyarət təşkil olunub və daha sonra tədbir mərkəzdə davam etdirilib. İştirakçılar şəhidlərimizlə bağlı xatirələrini bölüşərək, onların əziz adlarının daim yaddaşlarda qalacağını bildiriblər.
Qəbələ UADM-in təşkilatçılığı ilə təşkil olunan tədbirdə şəhid və qazi ailələrinin üzvləri, Qəbələ UADM-in sosial iş üzrə mütəxəssisləri, mərkəzin könüllüləri və məktəblilər iştirak ediblər. Şəhidlərimizin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayan tədbirdə torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarını fəda edən qəhrəman oğullardan danışılıb. Qeyd edilib ki, işğal altında olan torpaqlarımız qəhrəman şəhidlərimizin, əsgər və zabitlərimizin, qazilərimizin qanı və canı bahasına azad olunub. Tədbirin sonunda uşaqlar vətənpərvərlik mövzusunda şeirlər səsləndirib.
Sonra mərkəzin əməkdaşları Şəhidlər Xiyabanını, şəhid ailələrini, şəhid Mikayıl Mikayıllı və Aqşin Ənvərlinin adına açılmış xatirə bulağını ziyarət ediblər.
Sabirabad və Ağdam UADM-in əməkdaşları da Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edərək qəhrəman oğullarımızın əziz xatirəsini yad ediblər.
Ağdam UADM-in əməkdaşları daha sonra Ağdam rayonu Kürdlər kəndindən olan və Birinci Dördyol qəsəbəsində məcburi köçkün kimi məskunlaşmış şəhid hərbçi Toğrul Murtuzayevin ailəsinə səfər ediblər.
Zərdab UADM-in təşkilatçılığı ilə rəsm sərgisi keçirilib. Sərgidə UADM-in və Heydər Əliyev Mərkəzinin əməkdaşları və 2 saylı körpələr evi-uşaq bağçasının müəllim kollektivi, uşaqlar iştirak ediblər.
Sərgidə mərkəzdən bəhrələnən uşaqların Vətən Müharibəsi Qəhrəmanlarına həsr etdiyi rəsmlər nümayiş etdirilib, uşaq bağçası tərəfindən hazırlanan kompozisiya təqdim olunub.
Göygöl UADM-də mərkəzin benefesiarları olan uşaqlar üçün maarifləndirmə tədbiri keçirilib, Vətən müharibəsinin tarixi əhəmiyyətindən bəhs olunub.

A series of events are being held at Child and Family Support Centers related to Remembrance Day
A series of events dedicated to the Day of Remembrance are organized by the Child and Family Support Centers (UADM) under the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
The meeting of the beneficiaries of the center with the participant of the Patriotic War Rauf Rafiagayev was organized at Shuvalan UADM.
During the meeting, our veteran shared his memories of the war with children and advised them to always be patriotic and to follow the example of the lives of our heroes who fought for the territorial integrity of our country.
With the organization of Shuvalan UADM, the memory of the martyrs of the Great Patriotic War was commemorated with deep sorrow together with the representatives of the Khazar District Executive Power, the veterans, the mothers of the martyrs and the families of the martyrs. The Alleys of Martyrs in Shuvalan, Mardakan, Gala, Shagan, Turkan and Bina settlements were visited, and flowers were laid on the graves of the martyrs.
An event dedicated to the memory of our brave sons who died in the Great Patriotic War was organized by Goranboy UADM in the "Alley of Martyrs" in Balakurd village cemetery. The event was attended by employees of the center, families of martyrs and volunteers.
Lectures dedicated to the memory of the martyrs were heard at the event, their heroism was discussed, prayers were recited for the souls of the martyrs, wreaths and carnations were laid at their graves.
On the eve of the Day of Remembrance, Hajigabul UADM employees visited the family of martyr Elmaddin Nurzaliyev, met with family members and inquired about their care and problems.
At the same time, the staff of the center took part in an event organized by the district executive power and visited the Alley of Martyrs.
Employees of Zagatala UADM visited the family of martyr Orkhan Jumayev and met with his mother.
In addition, a meeting was held with the children of martyrs and veterans at the Zagatala UADM. First, the memory of our martyrs was commemorated with a minute of silence. Director of the center Jovharat Ibrahimova spoke about the unity of the army and the heroism of our soldiers during the 44-day war. The event continued with a literary and artistic part performed by children.
Employees of the center, mothers and relatives of the martyrs took part in the commemorative event held at Saatli UADM.
First, a visit to the Alley of Martyrs was organized, and then the event continued at the center. The participants shared their memories of our martyrs and said that their names will always be remembered.
The event, organized by Gabala UADM, was attended by members of the families of martyrs and veterans, social workers of Gabala UADM, volunteers and students of the center. The event began with a minute of silence in memory of our martyrs and spoke about the heroic sons who sacrificed their lives for the freedom of our lands. It was noted that our occupied lands were liberated at the cost of the blood and lives of our heroic martyrs, soldiers and officers, veterans. At the end of the event, children recited poems on patriotism.
Then the employees of the center visited the Alley of Martyrs, the families of the martyrs, the memorial fountain named after the martyrs Mikayil Mikayilli and Agshin Anvarli.
Employees of Sabirabad and Agdam UADM also visited the Alley of Martyrs and paid tribute to the memory of our heroic sons.
Employees of the Aghdam UADM then visited the family of Togrul Murtuzayev, a martyred serviceman from the Kurdlar village of the Aghdam region, who settled as an IDP in the Birinci Dordyol settlement.
An art exhibition was organized by Zardab UADM. Employees of UADM and Heydar Aliyev Center, teachers of orphanage-kindergarten No. 2, children took part in the exhibition.
The exhibition featured paintings by children benefiting from the center, dedicated to the Heroes of the Great Patriotic War, and a composition prepared by the kindergarten.
An educational event was held at the Goygol UADM for the beneficiaries of the center, and the historical significance of the Great Patriotic War was discussed.