“Fəaliyyətim dövründə Azərbaycanda baş vermiş tarixi dəyişikliklərin şahidi oldum” - Alessandro Frakassetti
Bu sözləri 23 sentyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova ilə keçirilən vida görüşündə Azərbaycandakı diplomatik fəaliyyəti başa çatan Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının (BMPTİ) rezident nümayəndəsi Alessandro Frakassetti deyib.
Qonaqları salamlayan Bahar Muradova səmərəli və işgüzar xidmətlərinə görə, eləcə də qurumlar arasında ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafına verdiyi töhfələrə görə BMT rəsmisinə təşəkkürünü bildirib. O qeyd edib ki, zəfər günlərini yaşayan Azərbaycanda tamamilə fərqli bir ab-hava var. Bu müddət ərzində Azərbaycan beynəlxalq hüququn prinsiplərinə əsasən öz ədalətli və haqlı mövqeyini ortaya qoydu. 44 gün ərzində ərazilərini işğaldan azad edərək böyük Qələbə qazandı. Ölkəmizdə fəaliyyət göstərən xarici ölkə təmsilçiləri, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri xalqımız ilə birlikdə tarixi bir an yaşadı: “Bu tarixin yazılmasına Siz də şahidlik etdiniz, çətin günlərdə Azərbaycan xalqının yanında oldunuz və öz öhdəliklərinizdən irəli gələn vəzifələri yerinə yetirməyə maksimum səy göstərdiniz. Artıq Azərbaycan dinc quruculuq, sülh və təhlükəsizlik quruculuğu dövrünə qədəm qoymuş və yeni yüksəliş üçün imkanlar səfərbər olunmaqdadır. Siz buradakı fəaliyyətinizi başa vursanız da, əminəm ki, Azərbaycandakı dəyişiklikləri daim izləyəcəksiniz.”
O, BMT rəsmisinin dünən Bərdəyə və Tərtərə uğurlu səfərinə diqqət çəkərək bildirib ki, bölgələrə səfər edərək, görülən işlərlə yaxından və şəxsən tanış olmaq xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Həyata keçirilən layihələr, xüsusilə vaxtilə təmas xəttinə, indi işğaldan azad olunmuş ərazilərə yaxın bölgələrdə görülən tədbirlər çox vacibdir. Layihələrin davamlı olması üçün biz də öz üzərimizə düşən vəzifələri yerinə yetirəcəyik.
Çıxış edən BMT-nin İnkişaf Proqramının rezident nümayəndəsi Alessandro Frakassetti ünvanına səslənən xoş sözlərdən şərəf duyduğunu bildirərək, Komitə ilə əməkdaşlıq çərçivəsində görülən hər bir işə bağlılığını ifadə edib. O, bu illər ərzində qadınların sosial-iqtisadi imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə mümkün qədər daha çox qadının cəlb olunması üçün bütün səylərini gücləndirdiyini vurğulayıb. Qadınların vəziyyətinin pandemiya və münaqişənin alovlandığı böhran dövrlərində özünü daha qabarıq büruzə verdiyini qeyd edən BMT rəsmisi bildirib ki, bütün çətinliklərə baxmayaraq, qadınların üzləşdiyi problemlərin qarşısının alınmasına birlikdə müvəffəq olduq.
BMT rəsmisi Dövlət Komitəsi ilə əməkdaşlığın xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayaraq, ikitərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən vacib layihələr haqqında məlumatları təqdim edib. O, qadınların iqtisadi fəaliyyətinə dəstəyin göstərilməsi, onların iqtisadi və maliyyə bacarıqlarının artırılması, eləcə də gələcəkdə öz bizneslərini qurmalarına dəstək məqsədilə bölgələrdə fəaliyyətə başlayan 9 Qadın Resurs Mərkəzinin 8-nin qeyri-hökumət təşkilatı statusu aldığını, o cümlədən 3 İcma Resurs Mərkəzinin səmərəli fəaliyyətini qeyd edərək, bu cür işlərin davamlı olmasının vacibliyini vurğulayıb. A. Frakassetti həyata keçirilən çoxsaylı layihələrin gələcək üçün geniş imkanlar açdığını və görülən hər bir işin böyük motivasiyaya çevrildiyini bildirib.
O, çıxışının sonunda Dövlət Komitəsinin rəhbərinə və kollektivinə fəaliyyətə başladığı gündən hazırki dövrə qədər uğurlu tərəfdaşlığın verdiyi səmərəli nəticələrə görə təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra Bahar Muradova qeyd edib ki, qadınları əhatə edən bütün layihələrin coğrafiyasının bundan sonra da genişləndirilməsi və işlərin tempinin sürətləndirilməsi qarşıda duran əsas məsələlərdəndir. O, bir daha BMT rəsmisinə Azərbaycanda göstərdiyi mühüm xidmətlərinə, eləcə də həyata keçirilən layihələrin icrasında həm iqtisadi, həm də mənəvi dəstəyinə görə təşəkkürünü bildirib və yeni təyinatında uğurlar arzu edib.
Görüşdə Dövlət Komitəsinin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Fərid Ədilov, mətbuat katibi Teymur Mərdanoğlu və BMPTİ-nin Proqram şöbəsinin müşaviri Leyla Fəthi iştirak edib.

"During my tenure, I have witnessed the historical changes that have taken place in Azerbaijan," said Alessandro Fracassetti
The statement came from Alessandro Fracassetti, a resident representative of the United Nations Development Program (UNDP), who completed his diplomatic mission in Azerbaijan, at a farewell meeting with the chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Bahar Muradova on September 23, 2021.
Welcoming the guests, Mrs. Bahar Muradova thanked the UN official for his fruitful and businesslike services, as well as for his contribution to the development of bilateral cooperation between the institutions. She noted that Azerbaijan, living in the days of victory, has a completely different atmosphere. During this period, Azerbaijan has demonstrated its fair and just position in accordance with the principles of international law.
Representatives of foreign countries and international organizations operating in our country experienced a historic moment together with our people: “You also witnessed the writing of this history, stood by the Azerbaijani people in difficult times and made every effort to fulfill the obligations arising from your obligations. Azerbaijan has already entered a period of peace-building, peace and security, and opportunities for new growth are being mobilized. Although you have completed your work here, I am sure that you will always follow the changes in Azerbaijan. ”
Noting the successful visit of the UN official to Barda and Tartar yesterday, he said that it is especially important to visit the regions and get acquainted with the work done. Implemented projects are very important, especially in the areas close to the line of contact, which is now liberated from occupation. We will fulfill our responsibilities to make the projects sustainable.
Alessandro Fracassetti, UNDP Resident Representative, said he was honored to be addressed and expressed his commitment to all the work done in cooperation with the Committee. He stressed that over the years he has intensified his efforts to involve as many women as possible in the measures taken to expand the socio-economic opportunities of women. Noting that the situation of women has become more pronounced in times of pandemics and crises, the UN official said that despite all the difficulties, together we have managed to prevent the problems faced by women.
Emphasizing the importance of cooperation with the State Committee, the UN official provided information on important projects implemented in the framework of bilateral cooperation. She noted that 8 out of 9 Women's Resource Centers in the regions have received the status of non-governmental organizations, including the effective operation of 3 Community Resource Centers, in order to support women's economic activities, increase their economic and financial skills, as well as support them to start their own businesses in the future, stressed the importance of continuing such work. Fracassetti said that the numerous projects have opened up great opportunities for the future and every work done has become a great motivation.
At the end of his speech, he thanked the head and staff of the State Committee for the fruitful results of the successful partnership since its inception.
Mrs. Bahar Muradova further noted that one of the key issues is to further expand the geography of all projects involving women and accelerate the pace of work. She once again thanked the UN official for his important services in Azerbaijan, as well as for his economic and moral support in the implementation of projects and wished him success in his new appointment.