Azərbaycan nümayəndə heyəti məişət zorakılığı ilə bağlı Tvinninq layihəsi çərçivəsində Litvada səfərdədir
Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Litva və Avstriyanın müvafiq qurumlarının birgə həyata keçirdiyi "Azərbaycanda məişət zorakılığı qurbanlarının təhlükəsizliyini və onlara dəstəyi təmin etmək üçün dövlət orqanlarının və yerli səviyyəli istiqamətləndirmə mexanizmlərinin potensialının gücləndirilməsi" adlı tvinninq layihəsi çərçivəsində 23-27 avqust 2021-ci il tarixlərində Litva Respublikasına tədris səfəri təşkil olunub.
Tədris səfərində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanovanın rəhbərliyi ilə Dövlət Komitəsi, Daxili İşlər Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiə Nazirliyinin nümayəndələri, həmçinin Sabunçu rayonu Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupunun rəhbəri iştirak edir.
Səfərin məqsədi qurumlararası əməkdaşlıq üzrə praktiki təcrübə mübadiləsinin aparılmasıdır.
Səfər çərçivəsində 23 avqust 2021-ci il tarixində Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova Litva Respublikasının Sosial Təhlükəsizlik və Əmək Naziri Monika Navickienė ilə görüşüb.
Görüş zamanı Tvinninq layihəsi üzrə həyata keçirilən fəaliyyətlər müzakirə olunub, qarşıdakı dövr üçün nəzərdə tutulmuş fəaliyyətlər barədə fikir mübadiləsi aparılmışdır. Daha sonra Azərbaycan nümayəndə heyəti məişət zorakılığı qurbanları üçün 24/7 xidmət göstərən sığınacaq və yardım mərkəzinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmuşdur.
Qeyd edək ki, səfər çərçivəsində Qadın Məlumat Mərkəzi, Vilnüs Polis İdarəsi, Vilnüs Şəhər Uşaq Hüquqlarının Müdafiəsi Mərkəzinə və digər əlaqədar müəssisələrə ziyarət nəzərdə tutulmuşdur.

A study visit to Lithuania was organized as part of a Twinning project on domestic violence
A study visit to the Republic of Lithuania was organized within the framework of the EU-funded twinning project "Strengthening the capacity of government agencies and local referral mechanisms to ensure the safety and support of victims of domestic violence in Azerbaijan" implemented by the State Committee for Family, Women and Children Affairs and relevant organizations of Lithuania and Austria on 23- 27 August, 2021.
Representatives of the State Committee, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Labor and Social Protection, as well as the head of the monitoring group on gender-based violence and violence against children of Sabunchu executive power are taking part in the study visit headed by Mrs. Sadagat Gahramanova, deputy chairman of the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
During the visit, Mrs. Sadagat Gahramanova met with Mrs. Monica Navickienė, the minister of Social Security and Labor of the Republic of Lithuania on August 23, 202 and, discussed the activities carried out under the Twinning project and activities planned for the coming period during the meeting. Afterward, the Azerbaijani delegation got acquainted with the activities of the shelter and assistance center providing 24/7 services to victims of domestic violence.