“Sağlam həyat tərzinin təbliği, ziyanlı vərdişlərin, narkomanlığın cəmiyyətə və insan sağlamlığına zərəri” mövzusunda tədbirlər davam edir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Səhiyyə Nazirliyi ilə birgə əməkdaşlığı çərçivəsində “Sağlam həyat tərzinin təbliği, ziyanlı vərdişlərin, narkomanlığın cəmiyyətə və insan sağlamlığına zərəri” mövzusunda keçirilən növbəti tədbir Salyan rayonunda yerləşən Heydər Əliyev Mərkəzində təşkil olunub. Salyan rayon İcra Hakimiyyətinin (RİH) dəstəyi ilə keçirilən tədbirdə gənclər və yeniyetmələr iştirak edib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Salyan RİH-in aparacı məsləhətçisi - yetkinlik yaşına çatmayanların işləri və hüquqlarının müdafiəsi üzrə komissiyanın uşaqlarla iş üzrə məsləhətçi-psixoloqu Sevinc Səmədova iştirakçıları salamlayaraq, mövzunun əhəmiyyətindən bəhs edib.
Komitənin Ailə problemləri şöbəsinin məsləhətçisi Nərgiz Sədrəddinbəyli yeniyetmə və gənclərin sağlam nəsil kimi formalaşması istiqamətində mütəmadi olaraq həyata keçirilən maarifləndirmə işlərindən, sağlam həyat tərzinin vacibliyindən, narkomaniyanın insan sağlamlığına mənfi təsirlərindən bəhs edib.
Daha sonra Səhiyyə Nazirliyinin İctimai-Səhiyyə İslahatlar Mərkəzinin həkim-metodisti Zümrüd Kazımova sağlam həyat tərzinin əsas amillərindən, ziyanlı vərdişlərdən danışaraq, sağlamlığın qorunması ilə bağlı geniş məlumat verib.
Yekunda gəncləri maraqlandıran sualllar cavablandırılıb və “Qan qohumları arasında nikah və onun fəsadları”, “Sağlam həyat tərzi naminə erkən nikaha yox deyək” adlı maarifləndirmə materialları paylanılıb.
Tədbir koronavirus (COVİD -19) pandemiyası dövründə xüsusi karantin rejiminin tələblərinə uyğun olaraq keçirilib.

Events on "Promotion of a healthy lifestyle, harmful habits, the harm of drug addiction to society and human health" continue
The next event on "Promotion of a healthy lifestyle, harmful habits, the harm of drugs to society and human health" was organized at the Heydar Aliyev Center in Salyan region in cooperation with the Ministry of Health and the State Committee for Family, Women and Children Affairs. The event, held with the support of the Salyan District Executive Power, was attended by young people and teenagers.
Opening the event, Sevinj Samadova, a leading consultant of the Salyan Executive Power - a consultant-psychologist for children's affairs of the Commission for the Protection of the Rights and Affairs of Minors, greeted the participants and spoke about the importance of the topic.
Nargiz Sadraddinbeyli, Adviser of the Family Problems Department of the Committee, spoke about the regular awareness-raising activities aimed at the formation of adolescents and young people as a healthy generation, the importance of a healthy lifestyle, the negative effects of drugs on human health.
Then, Zumrud Kazimova, a doctor-methodologist of the Center for Public Health Reforms of the Ministry of Health, spoke about the main factors of a healthy lifestyle, harmful habits and gave detailed information on health protection.
In the end, the questions of young people were answered and educational materials entitled "Marriage between blood relatives and its consequences", "Let's say no to early marriage for the sake of a healthy lifestyle" were distributed.
The event was held in accordance with the requirements of a special quarantine regime during the coronavirus (COVID-19) pandemic.