“Reproduktiv sağlamlıq və ailə planlaşdırılması” mövzusunda tədbir keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Səhiyyə Nazirliyi və Təhsil Nazirliyi ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində təhsil müəssisələrində keçirilən maarifləndirmə tədbirlərinin davamı olaraq Gənclərin İnkişaf və Karyera Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə 11 iyun 2021-ci il tarixində Şabran rayonunda yerləşən Heydər Əliyev Mərkəzində “Reproduktiv sağlamlıq və ailə planlaşdırılması” mövzusunda gənclər və yeniyetmələr üçün təlim keçirilib. Təlim “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq baş tutub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Gənclərin İnkişaf və Karyera Mərkəzinin Şabran rayon nümayəndəliyinin direktoru Nicat Osmanov iştirakçıları salamlayaraq, mövzunun əhəmiyyətindən bəhs edib.
Daha sonra Dövlət Komitəsinin Ailə problemləri şöbəsinin məsləhətçisi Nərgiz Sədrəddinbəyli Komitə tərəfindən keçirilən maarifləndirmə tədbirləri haqqında məlumat verərək, belə tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. O, ölkənin inkişafında gənclərin sağlam ruhda formalaşdırılmasının əhəmiyyətini xüsusi qeyd edib.
Tədbir Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə İslahatlar Mərkəzinin həkim-metodisti Zümrüd Kazımovanın “Reproduktiv sağlamlıq və ailə planlaşdırılması” mövzusunda təqdimatı ilə davam edib.
Sonda gəncləri maraqlandıran sualllar cavablandırılıb və “Qan qohumları arasında nikah və onun fəsadları”, “Sağlam həyat tərzi naminə erkən nikaha yox deyək” adlı maarifləndirmə materialları təqdim edilib.
50-ə yaxın iştirakçının faydalandığı tədbir xüsusi karantin rejiminin tələblərinə uyğun olaraq həyata keçirilib.

An event on "Reproductive Health and Family Planning" was held
As a follow-up to the awareness-raising events organized by the State Committee for Family, Women and Children's Affairs in cooperation with the Ministry of Health and the Ministry of Education, the Youth Development and Career Center organized a seminar on June 11, 2021 at the Heydar Aliyev Center in Shabran. Family planning ”training was held for youth and teenagers. The training was conducted in accordance with the "Action Plan for the Prevention of Sexual Choice of Children before Birth for 2020-2025."
Opening the event, Nijat Osmanov, Director of the Shabran District Office of the Youth Development and Career Center, greeted the participants and spoke about the importance of the topic.
Nargiz Sadraddinbayli, Adviser of the Family Problems Department of the State Committee, informed about the awareness-raising events held by the Committee and stressed the importance of such events. He stressed the importance of forming young people in a healthy spirit in the development of the country.
The event continued with a presentation on "Reproductive Health and Family Planning" by Zumrud Kazimova, Methodist of the Center for Public Health Reforms of the Ministry of Health.
At the end, the questions of young people were answered and educational materials "Marriage between blood relatives and its consequences", "Let's say no to early marriage for the sake of a healthy lifestyle" were presented.
The event, which benefited about 50 participants, was held in accordance with the requirements of the special quarantine regime.