Beynəlxalq Ailə Günü münasibətilə keçirilən “açıq qapı” günləri başa çatıb
15 may-Beynəlxalq Ailə Günü çərçivəsində keçirilən silsilə tədbirlərin davamı kimi 18-20 may 2021-ci il tarixlərində Qaradağ və Sabunçu rayonlarında İcra Hakimiyyətləri ilə birgə, eyni zamanda Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi nəzdində fəaliyyət göstərən Şüvəlan Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzi tərəfindən keçirilən 3 günlük “açıq qapı” günləri aksiyası yekunlaşıb.
Aksiyada, ümumilikdə, 186 ailə iştirak edərək, psixoloji, hüquqi və sosial xidmətlərdən yararlanıblar.
Ailələr psixoloqlara ailədaxili münasibətlərin tənzimlənməsi (övlad-ana, bacı-qardaş, gəlin-qayınana münasibətləri), uşaqların psixoloji problemləri, ailədaxili gərginlik, autizm sindromlu uşaqların reabilitasiyası, uşaqların sosial adaptasiyasının pozulması, imtahan öncəsi həyəcan; sosial şəbəkə və virtual oyunlardan asılılıq, diqqətin yayınması kimi mövzularla müraciət ediblər. Valideyn-uşaq münasibətlərində yaranan gərginliklərlə bağlı müraciət edən ailələrə ilk növbədə həyəcan və stressi azaltmaq məqsədilə nəfəs texnikaları, autotreyninq və meditasiya metodları haqqında məlumat verilib, texnikalar əyani şəkildə göstərilib. Eyni zamanda, kiçik yaşlı uşaqlarla müxtəlif metodikalar üzrə praktiki işlər aparılıb.
Hüquqşünaslar tərəfindən uşaq hüquqları, mühafizə orderi, aliment alınmasında hüquqi dəstək və digər məişət problemlərinə dair ailələri narahat edən suallar cavablandırılıb.
Sosial müavinət, təqaüd ala bilmə, əlillik dərəcəsinin dəyişilməsi, kommunal xidmətlər, təhsildən yayınma, səhiyyə və digər mövzular üzrə sosial iş üzrə mütəxəssislərə müraciətlər edilib.

The "open days" on the occasion of International Family Day are over
On May 18-20, 2021 as a continuation of a series of events which has been held as part of the International Family Day on May 15-20, a 3-day “open door” was held by the Shuvalan Child and Family Support Center in Garadagh and Sabunchu districts together with the Executive Powers and the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
A total of 186 families took part in the event, benefiting from psychological, legal and social services.
Families tell psychologists about the regulation of family relationships (mother-child, sibling, mother-in-law), children's psychological problems, family tension, rehabilitation of children with autism, violation of children's social adaptation, pre-exam anxiety, dependence on social networks and virtual games, distraction. Families who complained about the tension in the parent-child relationship were first informed about breathing techniques, self-training and meditation methods to reduce anxiety and stress, and the techniques were demonstrated. At the same time, practical work was carried out with young children on various methods.
Lawyers answered the concerns of families about children's rights, protection orders, legal support for alimony and other domestic issues.
Specialists were contacted by social workers on social benefits, pensions, disability, utilities, truancy, health and other issues.