“Təhlükəsiz reproduktiv sağlamlıq davranışlarının və sağlam həyat tərzi vərdişlərinin formalaşdırılması” mövzusunda onlayn tədbir keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Səhiyyə Nazirliyi və Təhsil Nazirliyi ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində təhsil müəssisələrində keçirilən maarifləndirmə tədbirlərinin davamı olaraq, 27 aprel 2021-ci il tarixində İsmayıllı Dövlət Humanitar və Texnologiya Kollecinin tələbələrinin iştirakı ilə “Təhlükəsiz reproduktiv sağlamlıq davranışlarının və sağlam həyat tərzi vərdişlərinin formalaşdırılması” mövzusunda onlayn tədbir keçirilib.
Kollecin “Tibb və təbiət elmləri” fənn birləşmə komissiyasının sədri Arzu Aslanova çıxış edərək, tədbirin məqsədi və əhəmiyyəti haqqında məlumat verib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin baş məsləhətçisi Nailə İbrahimova çıxış edərək, sağlam həyat tərzinin formalaşmasında insan sağlamlığına müsbət təsir edən amillər və ziyanlı vərdişlərin gənclərin reproduktiv sağlamlığına göstərdiyi mənfi təsirlər haqqında danışıb.
Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzinın həkim-metodisti Zümrüd Kazımova “Reproduktiv sağlamlıq və ailə planlaşdırılması” adlı təqdimatla çıxış edərək, gənclərin həyatında reproduktiv sağlamlıqla bağlı yaşanan problemlərdən, ailə planlaşdırılmasının vacibliyindən, erkən nikahların fəsadlarından bəhs edib.

An online event on "Forming safe reproductive health behaviors and healthy lifestyle habits" was held by the Committee
On April 27, 2021, as a follow-up to the awareness-raising events held by the State Committee for Family, Women and Children Affairs in cooperation with the Ministry of Health and the Ministry of Education, an online event on "Formation of lifestyle habits" was held with the participation of students of Ismayilli State Humanitarian and Technological College.
Mrs. Arzu Aslanova, the Chair of the "Medical and Natural Sciences" Subject Combination Commission of the college, spoke about the purpose and significance of the event.
Mrs. Naila Ibrahimova, Chief Adviser of the Family Problems Department of the State Committee for Family, Women and Children Affairs spoke about the factors that positively affect human health in the formation of a healthy lifestyle and the negative impact of harmful habits on the reproductive health of young people.
Mrs. Zumrud Kazimova, a methodologist at the Center for Public Health and Reforms of the Ministry of Health, made a presentation on "Reproductive Health and Family Planning" and spoke about the problems of reproductive health of young people, the importance of family planning and the negative consequences of early marriages.