Tvinninq layihəsinin İdarəetmə Komitəsinin 2-ci iclası keçirilib
Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən və “Azərbaycanda məişət zorakılığı qurbanlarının təhlükəsizliyinin və onlara dəstəyin təmin edilməsi üçün dövlət qurumlarının və yerli səviyyədə istiqamətləndirmə mexanizmlərinin imkanlarının gücləndirilməsi” adı altında həyata keçirilən Tvinninq layihəsi çərçivəsində layihənin İdarəetmə Komitəsinin 2-ci iclası 18 fevral 2021-ci il tarixində onlayn formatda keçirilib.
Idarəetmə Komitəsinin iclasında Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsini və Avropa İttifaqı tərəfindən layihəni icra edən təşkilatları təmsil edən layihə rəhbərləri, AQUPDK-nın və icraçı təşkilatların layihənin icrasına cəlb olunmuş əməkdaşları, eləcə də layihənin hər ikitərəfdən komponent rəhbərləri, Avropa İttifaqının Bakı nümayəndəliyinin və İqtisadiyyat Nazirliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Benefisiar üzrə layihə rəhbəri və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova iclası açıq elan edərək layihə rəhbərlərini və digər iclas iştirakçılarını salamlayıb. O, layihənin 2-ci rübü ərzində görülmüş işlər barədə qısa məlumat verib. “Deyə bilərəm ki, layihənin icrasına uğurla başlanılıb və biz layihənin sonunda yaxşı nəticələr əldə edəcəyik,” deyə o bildirib.
Daha sonra layihə rəhbəri Audra Mikalauskaitė çıxış edərək bildirib ki, layihənin icrası ilkin plana uyğun olaraq davam edir.
Öz növbəsində, layihənin Rezident Tvinninq Müşaviri Laurynas Totoraitis layihənin icrası istiqamətində 1-ci və 2-ci rüb üzrə aparılmış və qarşıdakı dövr üçün nəzərdə tutulmuş fəaliyyətləri komponentlər üzrə iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. “1-ci rübdə həyata keçirilmiş missiyaların əksəriyyəti faktaraşdırıcı xarakter daşıyıb və lazımi məlumatların toplanması məqsədi ilə hədəf qruplarla görüşlər keçirilib və əsas maraqlı tərəflər arasında elektron sorğu anketləri paylanıb,” deyə RTM qeyd edib.
Ötən aylarda qəbul olunmuş “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”ında nəzərdə tutulmuş bəzi tədbirlər Tvinninq layihəsinin fəaliyyətləri ilə üst-üstə düşür. Layihə Milli Fəaliyyət Planının icrasına töhfə verməyə hazırdır,” deyə Totoraitis əlavə edib.
Daha sonra layihənin ekspertləri Jurgita Paužaitė-Kulvinskienė və Ms. Dovilė Pūraitė-Andrikienė məişət zorakılığı sahəsində, eləcə də məişət zorakılığının kriminallaşdırılması ilə bağlı milli qanunvericiliyə edilən təkliflər barədə təqdimatla çıxış ediblər.
Öz növbəsində Avropa İttifaqının Bakı Nümayəndəliyinin Proqram Meneceri Məryam Hacı-İsmayılova qısa müddət ərzində layihə tərəfindən bir çox işlərin həyata keçirildiyini bildirib. “Mən gərgin əməyinə görə layihənin ekspertlərinə və göstərilmiş dəstəyə görə isə Benefisiara təşəkkürümü bildirmək istəyirəm,” deyə o bildirib.
Sonda Sədaqət Qəhrəmanova bütün görüş iştirakçılarına təşəkkür edərək iclası bağlı elan edib.
Qeyd edək ki, Tvinninq layihəsinin məqsədi Avropa İttifaqı standartlarına uyğunlaşma prosesində məişət zorakılığı qurbanlarının hüquqi müdafiəsini və onlara dəstəyi gücləndirməkdən ibarətdir.

The EU-funded Twinning project ‘Strengthening the Capacity of State Bodies and Local Level Referral Mechanisms to Provide Safety and Support to Victims of Domestic Violence in Azerbaijan’ held the second meeting of the Project Steering Committee remotely on 18February 2021.
The online meeting was attended by Project Leaders from both MS and BC partner organizations, Component Leaders, key project team from BC and MS and a representative of the EU Delegation to Baku.
Opening the meeting, Ms. Sadagat Gahramanova, BC Project Leader and Deputy Head of the State Committee for Family, Women and Children’s Affairs, welcomed the MS Project Leaders and other participants of the meeting. She provided a quick overview of the activities carried within the project over the second quarter.
“I believe we have made a successful start of the project and we will have good results at the end, too,” Ms. Gahramanova noted.
Later, MS Project Leader Ms.Audra Mikalauskaitė took the floorand said the project is progressing as planned.
In his turn, Resident Twinning Advisor Mr. LaurynasTotoraitisshortly briefed the meeting participants about the achievements made over the first and second quarters and the activities planned for the upcoming period.
“Majority of the missions carried out in the 1st quarter focused on fact finding, focus group meetings and distributing online questionnaires in order to collect necessary information” the RTA said.
“However, the second quarter focused on providing recommendations and proposals to specific legislative documents on domestic violence to align them with the best European practices.”
“Some of the measures set out in the recently adopted National Action Plan on Prevention of Domestic Violence for 2020-2023 well correspond with activities of the Twinning project. There is a strong will from our side as well to contribute to implementation of the Action Plan,”Totoraitis added.
Later, short-term experts Ms. Jurgita Paužaitė-Kulvinskienė and Ms. Dovilė Pūraitė-Andrikienė described in detail the proposals and recomendations developed to the legislative acts in the field of domestic violence including criminalization of domestic violence.
In her turn,Ms. Marjam Haji-Ismayilova, a Programme Manager at EU Delegation, said much has been implemented by the project over a short period of time. “I thank the experts for their hard work and BC for its support ,” she said