Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yanında İctimai Şuranın yeni tərkibi seçildi
“İctimai iştirakçılıq haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2013-cü il 22 noyabr tarixli Qanununa, Qanunun tətbiqi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 16 yanvar tarixli Fərmanına və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2014-cü il 30 may tarixli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “İctimai şuranın vətəndaş cəmiyyəti institutları tərəfindən seçilməsinə dair Əsasnamə”yə uyğun olaraq 19 fevral 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yanında İctimai şuranın 11 nəfərdən ibarət yeni tərkibinin müəyyən olunması üçün İctimai Şuraya seçkilər keçirilib.
Sənədləri qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş tələblərə uyğun olan 21 namizəd rəsmi qeydiyyata alınıb. Seçkinin təşkili məqsədilə ötən il Dövlət Komitəsi nümayəndələrindən 4 üzv, vətəndaş cəmiyyəti institutlarından 5 üzv olmaqla 9 nəfərdən ibarət Seçki komissiyası yaradılıb və Komissiyanın protokoluna əsasən şuraya üzvlüyün say həddi 11 olaraq təsdiq edilib.
Seçkilərin keçirilməsi ilə bağlı səsvermədə iştirak etmək üçün 26 yanvar-09 fevral tarixində  Dövlət Komitəsi tərəfindən elan verilib və müraciət edən 98 vətəndaş cəmiyyəti institutu qeydiyyata alınıb. Onlardan 87 nəfər səsvermədə iştirak edib.
Seçki prosesinin sonunda səslər müvafiq komissiya üzvlərinin iştirakı ilə müşahidəçilərin nəzarəti altında hesablanıb. Şəffaf şəkildə keçirilən seçkinin yekunu olaraq İctimai Şuranın 11 nəfərdən ibarət yeni tərkibi seçilib. Həmin şəxslər aşağıdakılardır:
1. Sahib Məmmədov - “Vətəndaşların əmək hüquqlarını müdafiəsi liqası”
2. Kəmalə Aşumova - Ümidli Gələcək Sosial Təşəbbüslər  İctimai Birliyi
3. Mehriban Zeynalova - “Təmiz Dünya” Qadınlara Yardım İctimai Birliyi
4. Fariz Əkbərov - “Azərbaycan Uşaqları” İctimai Birliyi
5. Nailə İsmayılova - “Yeni Həyat” Humanitar və Sosial Dayaq İctimai Birliyi
6. Vəfa Abbasova - “Azərbaycan Qadınları Respublika Cəmiyyəti”
7. Əliməmməd Nuriyev - “Konstitusiya” Araşdırmalar Fondu
8. Rahilə Mehtiyeva -“Sosial-İqtisadi və Ekoloji İnkişaf” İctimai Birliyi
9. Fəridə Vəliyeva - “Miqrasiya Proseslərinin Tədqiqi” İctimai Birliyi
10. Məmmədhəsən Həsənov - “Mina Qurbanlarının Sosial və İqtisadi Problemlərinin      Həllinə Kömək” İctimai Birliyi
11. Elnarə Məhərrəmova - “Regional Sosial-İqtisadi İnkişaf üzrə Maarifləndirmə” İctimai Birliyi
Qeyd edək ki, qanunvericiliyə uyğun olaraq İctimai Şuranın səlahiyyət müddəti iki ildir və hər iki ildən bir şuranın yeni tərkibi seçilməlidir.
İctimai Şura Dövlət Komitəsinin fəaliyyətinə ictimai nəzarətin həyata keçirilməsi, Komitə ilə ictimaiyyət arasında səmərəli qarşılıqlı fəaliyyətin təşkili, dövlət siyasətinin formalaşması və qərarların qəbulu zamanı ictimai rəyin və vətəndaşların qanuni maraqlarının nəzərə alınması

A new composition of the Public Council under the State Committee on Family, Women and Children Affairs was elected
In accordance with the “Regulations on the Election of the Public Council by Civil Society Institutions”, оn February 19, 2021 the elections to the Public Council of the State Committee on Family, Women and Children Affairs were held.
As a result, 21 candidates, whose documents meet the requirements of the legislation, were officially registered.
An Electoral Commission consisting of 9 members, including 4 members of the State Committee for Family, Women and Children Affairs and 5 members of the civil society institutions was established to organize the elections. According to the protocol of the Commission the number of members was 11.
From January 26 to February 9, 98 civil society institutions were registered to participate in the elections, and 87 of them participated in the voting.
The elections resulted by electing the new composition of the Public Council, consisting of 11 members.
It should be noted that according to the legislation, members of the Council must be re-elected every two years.
The Public Council will implement public control over the work of the State Committee, the organization of effective cooperation between the Committee and society, taking into account public opinion and the legitimate interests of citizens in the formation of public policy and decision-making.