BMT-nin Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğvi üzrə Komitəsinə ilk dəfə azərbaycanlı sədr müavini seçilib
Ölkənin beynəlxalq hüquq üzrə eksperti, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Elgün Səfərov BMT-nin Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğvi üzrə Komitəsinin (CEDAW) 78-ci sessiyasında sədr müavini vəzifəsinə seçilib.
CEDAW Komitəsi “Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğvi üzrə” Konvensiyanın 17-ci maddəsinə müvafiq olaraq yaradılmışdır. Komitə Konvensiyanın əhatə etdiyi məsələlər üzrə 23 ekspertdən ibarətdir. Komitə üzvləri qadın hüquqlarının müdafiəsi, bərabər imkanların təmin edilməsi istiqamətində ölkələrin hesabatlarının hazırlanmasında iştirak edir, yaradılan işçi qruplarda təmsil olunurlar.
Azərbaycan ilk dəfə olaraq, 2018-ci ildə CEDAW Komitəsinə üzv seçilib. 15 fevral 2021-ci il tarixindən isə ölkənin beynəlxalq hüquq üzrə eksperti Elgün Səfərov Komitənin sədr müavini vəzifəsini icra edəcək.
Elgün Səfərov 18 ilə yaxındır ki, insan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi, beynəlxalq hüquq, beynəlxalq humanitar hüquq, qadın və uşaq hüquqlarının müdafiəsi və digər sahələr üzrə BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və digər beynəlxalq təşkilatlarda Azərbaycanı təmsil edir. O, ATƏT-in insan alveri və məişət zorakılığı hallarının qarşısının alınması, beynəlxalq sülhün və təhlükəsizliyin qorunması və digər sahələrdə ölkə adından məruzələr edib.
Ekspert uzun illər ərzində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin və Avropa Şurasının Gender bərabərliyi Komissiyasının (2007-2018-ci illər) fəaliyyətində iştirak edərək, öz töhfəsini verib. E.Səfərov Bakı Dövlət Universitetində və Dövlət Gömrük Akademiyasında beynəlxalq hüquq, ailə hüququ, beynəlxalq humanitar huquq və digər fənnləri tədris edib. Ekspertin ingilis, rus və azərbaycan dillərində 50-dən çox elmi araşdırma və tədqiqatları çap edilib.

Azerbaijani deputy chairperson has been elected to the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women for the first time
Mr. Elgun Safarov, Doctor of Philosophy in Law was elected to the position of Deputy Chairperson at the 78th session of the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women on February 15, 2021.
The CEDAW Committee was established in accordance with Article 17 of the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women. The Committee consists of 23 experts on issues covered by the Convention. Committee members participate in the preparation of countries' reports on the protection of women's rights and equal opportunities and are represented in working groups.
Azerbaijan was elected a member of the CEDAW Committee in 2018 for the first time. Mr.Elgun Safarov, an expert on international law will serve as deputy chairperson of the Committee from February 15, 2021.
We would like to note that Mr. Elgun Safarov has been representing the country in the UN, the Organization of Islamic Cooperation and other international organizations for almost 18 years in the field of human rights and freedoms, international law, international humanitarian law, protection of women's and children's rights and others. At the same time, Mr. Safarov represented the country in the OSCE meeting against human trafficking and domestic violence, protection of international peace and security, development of women's entrepreneurship and other areas.