Özəl Sektorun İnkişafı layihəsi çərçivəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib
15 fevral 2021-ci il tarixində ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) Özəl Sektorun İnkişafı layihəsi çərçivəsində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsində görüş keçirilib. Görüşdə layihənin həyata keçirilməsində Dövlət Komitəsi ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Qonaqları salamlayan Komitənin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova qadınların iqtisadi cəhətdən gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq Komitə ilə BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP) birgə əməkdaşlığı çərçivəsində yaradılan, USAID-in də dəstək göstərdiyi Qadın Resurs Mərkəzlərinin fəaliyyətindən danışıb. O, hazırda 9 rayonda fəaliyyət göstərən Mərkəzlərin həyata keçirdiyi layihələrdən Bakı, o cümlədən respublikanın müxtəlif regionlarında yaşayan 6000-ə yaxın kənd qadınının bəhrələndiyini və nəticədə yüzlərdə yeni biznes qurulduğunu qeyd edib. USAID-lə birgə həyata keçirilən layihələrin uğurlu nəticələrinə toxunan S.Qəhrəmanova, bu layihənin də qadın sahibkarlığının inkişafına, qadınların təşkilatlanmasına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
USAID-in bir təşkilat olaraq həyata keçirdiyi bütün layihələrdə qadınların inkişafına xüsusi önəm verdiyini vurğulayan Özəl Sektorun İnkişafı layihəsinin biznes-mühitin inkişafı üzrə meneceri Elsevər Quliyev, bunun qadınların iqtisadi iştirakçılığının artırılmasında mühüm rol oynadığını bildirib.
Daha sonra Özəl Sektorun İnkişafı layihəsinin "Assosiyasiyalarda Qadınlar" komponentinin rəhbəri Şəlalə Kamilova layihə haqqında ətraflı məlumat verib. 2020-ci ildən etibarən 3 illik müddətə nəzərdə tutulan layihənin əsas məqsədinin regionlarda yaşayan qadınlar üçün iş yerlərinin yaradılması, onların iqtisadi baxımdan gücləndirilməsi, gəlirlərinin artırılması olduğu bildirilib. Layihənin Dövlət Komitəsi başda olmaqla digər əlaqədar dövlət qurumları, qadın assosiasiyaları, biznes təşkilatları, müxtəlif yerli və beynəlxalq ekspertlərlə əməkdaşlıq çərçivəsində təlim və mentorluq proqramlarının həyata keçiriləcəyi diqqətə çatdırılıb.
Görüşün davamında qadın sahibkarlığının və məşğulluğunun inkişafı ilə bağlı hüquqi məsələlər müzakirə edilib.
Görüşdə Komitənin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Səbinə Manafova, Qadın problemləri və gender məsələləri şöbəsinin müdir müavini Səbinə Talışinskaya, Hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimova da iştirak edib.

Opportunities for cooperation within the Private Sector Development Project were discussed
The United States Agency for International Development (USAID) and the State Committee for Family, Women and Children Affairs had a meeting on February 15, 2021 the within the framework of Private Sector Development Project. Opportunities for cooperation with the State Committee for the implementation of the project were discussed at the meeting. Welcoming the guests, Mrs. Sadagat Gahramanova, Deputy Chairman of the State Committee, stressed the importance of economic empowerment of women and spoke about the activities of the Women's Resource Centers, established in cooperation with the State Committee and the United Nations Development Program (UNDP) and USAID. She noted that about 6,000 rural women living in Baku, including different regions of the country, have benefited from the projects implemented by the Centers, which currently operate in 9 regions, and as a result, hundreds of new businesses have been established.
Mr. Elsever Guliyev, manager of Business Environment Development of the Private Sector Development Project, emphasized that USAID attaches special importance to women's development in all projects and said that it played an important role in increasing women's economic participation.
Mrs. Shalala Kamilova, the head of the "Women in Associations" component of the Private Sector Development Project gave detailed information about the project. The main goal of the project, which will last for 3 years from 2020, is to create jobs for women living in the regions, strengthen them economically and increase their incomes. It was noted that training and mentoring programs will be implemented in cooperation with other relevant government agencies, women's associations, business organizations, various local and international experts, including the State Committee.
The meeting was also attended by Mrs. Sabina Manafova, Head of the International Relations and Protocol Service Department of the State Committee, Mrs. Sabina Talishinskaya, Deputy Head of the Women Problems and Gender Issues Department, and Mrs. Taliya Ibrahimova, Head of the Legal Support Department.