Azərbaycanda ilk dəfə “Gender bərabərliyi” hakatonu keçiriləcək
Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə BMT-nin Qadınlar üzrə Agentliyi (UN Women) və BMT-nin Əhali Fondu (UNFPA) tərəfindən icra edilən "Avropa İttifaqı Gender Bərabərliyi naminə: Gender stereotiplərinə və gender əsaslı zorakılığa qarşı" proqramı çərçivəsində Azərbaycanda ilk dəfə “Gender bərabərliyi” hakatonu reallaşdırılır.
19-21 fevral 2021-ci il tarixlərində baş tutacaq hakatonun keçirilməsində məqsəd gəncləri gender problemlərinin texnoloji yollarla həllinə təşviq etmək və maarifləndirməkdir.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi (RİİB), UN Women və UNFPA tərəfindən təşkil edilən hakatona Bakı şəhəri və regionlardan olan 30-dan çox komandanın qoşulması gözlənilir. Komandalara yarışa hazırlaşmaq üçün peşəkar yerli və xarici mentorlarla çalışmaq imkanı yaradılacaq.
Qeyd edilən tarixlərdə onlayn formatda keçiriləcək hakatonun yekun tədbirində təqdim olunan layihələr münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndiriləcək və qaliblər mükafatlandırılacaq. Birinci yerin qalibi üçün 5000 manat, ikinci yerin qalibi üçün 3000 manat, üçüncü yerin qalibi üçün isə 1000 manat məbləğində mükafat nəzərdə tutulub.

The first “Gender Equality Hackathon” will held in Azerbaijan
The first “Gender Equality Hackathon” in Azerbaijan is being organized between 19-21 February 2021 within the framework of the "EU 4 Gender Equality: Together against gender stereotypes and gender-based violence" programme, funded by the European Union and implemented jointly by UN Women and UNFPA. Developed by the Regional Development Public Union, the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of Azerbaijan, UN Women and the United Nations Population Fund (UNFPA), the hackathon aims to encourage and educate young people to solve problems related to gender inequalities through innovative uses of technology.
More than 30 teams from Baku and other regions of the country are expected to join the hackathon. Teams will have the opportunity to work with professional local and foreign mentors to be prepared for the competition.
At the final event, the projects will be evaluated by a jury and the winners will be awarded. The winner of the first place will receive 5,000 manats, the winner of the second place will receive 3,000 manats, and the winner of the third place will receive 1,000 manat..