Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitənin nəşri olan “Ailə Qadın Uşaq” jurnalının növbəti 25-ci nömrəsi çapdan çıxdı
8 yanvar 2021
Jurnalda ailə və uşaq siyasəti, gender bərabərliyi və qadın hüquqları, beynəlxalq əməkdaşlıq istiqamətində Komitə tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumatlar öz əksini tapmışdır.
Jurnalda Vətən müharibəsi dövründə qazandığımız böyük Qələbə haqqında təəssüratlar, eyni zamanda mülki əhaliyə qarşı baş verən erməni terroru ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlara ünvanlanmış bəyanatlar yer almışdır.
Bundan əlavə, Komitənin COVİD-19 pandemiyası ilə bağlı ölkədə keçirilən sosial izolyasiya tədbirləri və xüsusi karantin rejiminin tətbiqi nəticəsində ailələrdə şəxslər arasındakı münasibətlərdə yaranmış vəziyyəti öyrənmək məqsədilə apardığı təhlil işıqlandırılmışdır. Eyni zamanda koronavirusla mübarizə çərçivəsində ölkə başçısı tərəfindən elan olunmuş “Biz birlikdə güclüyük” şüarına dəstək istiqamətində Komitə və nəzdində fəaliyyət göstərən Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri tərəfindən həyata keçirilən maarifləndirici və yardım kampaniyaları haqqında məlumatlar əks olunmuşdur.
Çap materialında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 2 iyun tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının Uşaqlara dair 2020–2030-cu illər üçün Strategiyası” və 27 noyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı” və “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” haqqında məlumatları da əldə etmək mümkündür.
Əziz oxucular, Sizləri jurnalımızın bu dəfəki sayı ilə tanış olmağa dəvət edir və suallarınızı cavablandırmağa hazır olduğumuzu bildirmək istəyirik.

The next 25th issue of "Family Women and Children" magazine has been published by the State Committee for Family, Women and Children Affairs
The"Family Women and Children" magazine contains information on family and child policy, gender equality and women's rights, and the measures taken by the Committee in the field of international cooperation.
The magazine contains impressions about the great victory that Azerbaijan won during the Great Patriotic War, as well as statements addressed to international organizations in connection with the Armenian terror against the civilian population.
In addition, the Committee's analysis of the situation with interpersonal relationships in families as a result of social isolation measures and the application of a special quarantine regime in the country in connection with the COVID-19 pandemic was highlighted in the magazine. At the same time, information was provided on the campaigns carried out by the Committee and the Child and Family Support Centers under the Committee within the framework of the fight against coronavirus.
The publication also includes the “Strategy of the Republic of Azerbaijan for Children for 2020-2030”, the “Action Plan for the Implementation of the Strategy for Children for 2020-2025” and the “National Action Plan on Combating Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan for 2020-2023”.