Ağcabədi, Füzuli və Tərtərdə yeni layihə reallaşır
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə birlikdə “Azərbaycanın Füzuli, Ağcabədi və Tərtər rayonlarında əhalinin həssas qruplarının erkən bərpa və icma dayanıqlığının təmin edilməsi” layihəsinə start verib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan Komitə sədri Bahar Muradova Komitə ilə BMT-nin İnkişaf Proqramı arasında uzunmüddətli əməkdaşlığın mövcud olduğunu bildirib və bu layihənin uğurla icra olunacağına əminliyini ifadə edib.
Qeyd olunub ki, Ermənistanla Azərbaycan arasında təxminən iki ay davam edən müharibə 100 mülki vətəndaşın həyatını itirməsi və yüzlərlə insanın yaralanması, psixoloji travma alması, eyni zamanda onların yaşamaq üçün əsas vasitələrdən məhrum olması ilə nəticələnib. Bahar Muradova vurğulayıb ki, dövlət tərəfindən vəziyyətin ilkin qiymətləndirilməsi və hərbi əməliyyatlar nəticəsində dəymiş zərərin hesablanması istiqamətində müvafiq iş aparılır. Qeyd olunub ki, əhalinin həssas təbəqəsini təşkil edən qadınlar, uşaqlar və əlilliyi olan şəxslərin çətinliklə mübarizə apardığı bir vaxtda COVİD-19 pandemiyası bu çətinliyi daha da ağırlaşdırır.
Bahar Muradova diqqətə çatdırdı ki, yeni layihə nəinki qadınlara, müharibədən zərər çəkən hər kəsə, o cümlədən uşaqlara və əlilliyi olan şəxslərə də yardım göstərəcək. Layihə çərçivəsində müharibə zamanı zərər çəkmiş şəxslərə sosial-iqtisadi dəstək, o cümlədən qazanc imkanlarının artırılması, psixoloji və biznes məsləhətləri xidmətlərinin göstərilməsi təmin ediləcək.
Daha sonra çıxış edən BMT İnkişaf Proqramının Rezident nümayəndəsi Alessandro Frakassetti bu təşəbbüsə görə Dövlət komitəsinə öz minnətdarlıgını bildirdi. O, vurğuladı ki, yeni model layihə həm qadınlara, həm də müharibə zamanı zərər çəkmiş digər həssas qruplara köməklik göstərəcək. Alessandro Frakassetti onu da qeyd etdi ki, yeni layihə bu il Komitə ilə əməkdaşlıq çərçivəsində reallaşdırılacaq sayca ikinci layihə olacaq.
Layihə barədə ətraflı məlumat verən BMT-nin İnkişaf Proqramının proqram üzrə müşaviri Leyla Fəthi bildirdi ki, layihə erkən bərpa və icma dayanıqlığı proqramının bir hissəsi olaraq, müharibənin ciddi təsirinə məruz qalmış 3 rayonda- Füzuli, Ağcəbədi və Tərtərdə “İcma Resurs Mərkəzləri” yaratmaqla ən həssas təbəqələrə xidmətlər göstərməyi hədəfləyir. İcma Resurs Mərkəzlərinin formatı BMT-nin İnkişaf Proqramı tərəfindən 2011-ci ildən bəri uğurla həyata keçirilmiş və hazırda 10 bölgədə qadınlar üçün məşğulluq və özünüməşğulluq dəstək xidmətləri ilə aktiv şəkildə fəaliyyət göstərən Qadın Resurs Mərkəzləri modelinə əsaslanır. Hər üç mərkəzin xidmətindən ətraf bölgələr, xüsusən də Bərdə, Ağdam rayonları da faydalana bilər. Mərkəzlər icmaların ən vacib ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsinə kömək edəcək, həmçinin qadınlar, uşaqlar və əlilliyi olan şəxslərə yaşayış, psixososial və məşğulluq üzrə məsləhət xidmətləri də daxil olmaqla sosial-iqtisadi bərpa dəstəyinin verilməsini təmin edəcəkdir.
Daha sonra Ağcabədi Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rafil Hüseynov, Füzuli Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Alı Alıyev və Tərtər Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Müstəqim Məmmədov çıxış edərək yeni layihənin bölgələrdə icmaların inkişafına dəstək verəcəklərinə əminliklərini bildirərək, onun reallaşması üçün rayon ərazilərində müvafiq şəraitin yaradılacağını diqqətə çatdırdılar.

A new project is being implemented in Agjabadi, Fizuli and Tartar
The State Committee for Family, Women and Children Affairs, together with the UN Development Program, has launched a project on "Early recovery and community resilience of vulnerable groups in the Fizuli, Agjabadi and Tartar regions of Azerbaijan."
Opening the event, Mrs. Bahar Muradova, the Chairperson of the Committee, talked about the long-term cooperation between the Committee and the UN Development Program, and and expressed confidence that the project will be successfully implemented.
It was noted that the war between Armenia and Azerbaijan, which lasted about two months, resulted in the injury and psychological trauma of the hundreds of people, death of 100 civilians and destruction of the communications and buildings.
Mrs. Bahar Muradova also noted that the state is working to assess the situation and calculate the damage caused by military operations.
Mrs. Bahar Muradova pointed out that the new project will help not only women, but also all victims of the war, including children and people with disabilities. The project will provide socio-economic support to war victims, as well as increase employment opportunities, and provide psychological and business counseling services.
Speaking later, Mr. Alessandro Fraccassetti, the UNDP Resident Representative thanked the State Committee for the initiative. He stressed that the new model project will help both women and other vulnerable groups affected by the war.
Giving detailed information about the project, Mrs. Leyla Fathi, UNDP Program Adviser said that the project is aimed at serving for most vulnerable part of the people in three war-affected areas - Fizuli, Agjabadi and Tartar by establishing “Community Resource Centers” as a part of Early Rehabilitation and Community Sustainability Program. The format of Community Resource Centers is based on the model of Women's Resource Centers, which has been successfully implemented by UNDP since 2011 and is currently active with employment and self-employment support services for women in 10 regions. The services of all three centers can also benefit the surrounding areas, especially Barda and Agdam. The centers will help identify the most important needs of communities, as well as provide socio-economic rehabilitation support to women, children and people with disabilities, including housing, psychosocial and employment counseling services.
Afterwards, Mr. Rafil Huseynov, Head of Agjabadi District Executive Power, Mr. Ali Aliyev, Head of Fuzuli District Executive Power and Mr. Mustaqim Mammadov, Head of Tartar District Executive Power expressed confidence that the new project would support the development of communities in the regions and appropriate conditions would be created in the region for its implementation.