Tvinninq layihəsi çərçivəsində məişət zorakılığından müdafiə mövzusu müzakirə edilib
Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə “Məişət zorakılığı qurbanlarının təhlükəsizliyinin və onlara dəstəyin təmin edilməsi sahəsində dövlət qurumlarının və yerli səviyyədə istiqamətləndirmə mexanizmlərinin potensialının gücləndirilməsi” mövzusunda Tvinninq layihəsi çərçivəsində 4- 5 noyabr 2020-ci il tarixində onlayn formatda tədbir keçirilib.
Müzakirələr zamanı məişət zorakılığının kriminallaşdırılması üçün yerli mühitin qiymətləndirilməsi, eləcə də kənd yerlərindəki bələdiyyələrin gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə yaradılmış monitorinq qruplarının işində daha fəal iştirak edəcəyi halda gözlənilən qarşılıqlı fayda, kənd bələdiyyələrinin monitorinq qruplarının işində iştirakına maneə törədən səbəblər, eləcə də kənd bələdiyyələrinin monitorinq qruplarına daxil edilməsinin bu qrupların işinə verə biləcəyi töhfə ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub.
Müzakirələrdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları, Bakı şəhəri üzrə bir neçə monitorinq qrupunun rəhbəri, bələdiyyə orqanlarının sədrləri, məişət zorakılığı ilə mübarizə üzrə ictimai birliklərin, eləcə də prokurorluq orqanlarının əməkdaşları iştirak edib.
Litvalı ekspertlər tərəfindən aparılan müzakirələrdə iştirakçılar yuxarıda qeyd olunan məsələlər ilə bağlı ekspertlərin çoxsaylı suallarını cavablandırıb, məişət zorakılığı ilə mübarizə istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyətlər və bu sahədəki təcrübə barədə məlumat veriblər.
Sözügedən müzakirələrin aparılmasında məqsəd Monitorinq Qruplarının fəaliyyətinin dəstəklənməsi məqsədi ilə müvafiq qanunvericiliyə düzəlişlər paketinin və kənd bələdiyyələrinin Monitorinq Qruplarının, eləcə də Uşaq və Ailə Dəstək Mərkəzlərinin tərkibinə daxil edilməsi üzrə strategiyanın hazırlanaraq təqdim olunmasıdır.
Qeyd edək ki, Litva və Avstriyadan olan tərəfdaş təşkilatlar və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin birgə tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən layihənin məqsədi məişət zorakılığı qurbanlarının təhlükəsizliyinin və onlara dəstəyin təmin edilməsi sahəsində dövlət qurumlarının və yerli səviyyədə istiqamətləndirmə mexanizmlərinin potensialının gücləndirilməsidir.

“Strengthening the capacity of the State Bodies and local level referral mechanisms to provide safety and support to the victims of domestic violence”
EU-funded Twinning project “Strengthening the capacity of the State Bodies and local level referral mechanisms to provide safety and support to the victims of domestic violence” hosted a rountable with the support of the State Committee for Family, Women and Children’s Affairs on 4-5 November 2020.
The discussions which were held remotely focused on assessment of the local environment for criminalization of domestic violence, as well as the mutual benefits in case of active participation of rural municipalities in Monitoring Groups on gender violence and violence against children, the reasons hindering the participation of rural municipalities in Monitoring Groups, as well as how the inclusion of municipalities could contribute to the work of these groups.
The representatives of the State Committee for Family, Women and Children’s Affairs, heads of several Monitoring Groups and chairs of municipalities from districts of Baku, public associations for combating domestic violence, as well as employees of the prosecutor's offices joined the remote meeting.
The Lithuanian experts, who were leading the discussions, asked numerous questions regarding the activities carried out by Monitoring Groups (MGs) and Family and Children Support Centers (FCSCs) in the fight against domestic violence and analyzed legal and policy framework of MGs and FCSCs.
The purpose of the discussions was to develop a package of amendments to the relevant legislation to support the activities of the Monitoring Groups and FCSCs and to develop a strategy for the inclusion of rural municipalities in the Monitoring Groups and FCSC.
It should be noted that the project funded by the European Union and implemented by Lithuania and Austria in partnership with the State Committee for Family, Women and Children’s Affairs of Azerbaijan, aims to strengthen the capacity of state bodies and local level referral mechanisms to provide safety and support to victims of domestic violence in Azerbaijan.