Bahar Muradova BMT-nin Azərbaycandakı rəsmiləri ilə görüşüb
13 oktyabr 2020-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova BMT-nin Azərbaycan Nümayəndəliyinin rəhbəri, Rezident Əlaqələndiricisi Qulam İsakzai və BMT-nin Uşaq Fondunun (UNICEF) Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Edvard Karvardin ilə görüşüb.
Komitə sədri qonaqları salamlayaraq, BMT ilə birgə əməkdaşlıq nəticəsində görülmüş işlərin mühüm əhəmiyyətini vurğulayıb. Baş verən son hadisələr səbəbindən belə çətin bir dövrdə görüşün təşkil edilməsi təşəbbüsü üçün eyni zamanda, Ermənistanın növbəti təcavüz aktını törətməsi nəticəsində meydana çıxan çətinliklər, vətəndaşlarımızın üzləşdiyi problemlər ətrafında fikir mübadiləsi aparmaq imkanlarına görə təşəkkürünü bildirib. Həmçinin qeyd edib ki, Azərbaycan tərəfi olaraq 30 il ərzində bu hadisələrin yenidən baş verəcəyini daim səsləndirməyimizə baxmayaraq, məsələyə beynəlxalq müstəvidə lazımi diqqət göstərilmədiyindən bugün bu ağır nəticələrlə üzləşirik. Məsələni sülh yolu ilə həll etmək üçün lazım olan bütün şərtlər olduğu halda təəssüf ki, Ermənistan öz öhdəliklərini yerinə yetirməməsi ilə yanaşı ardıcıl təxribatlar törətməklə Azərbaycanı əks-həmlə əməliyyatını reallaşdırmağa məcbur etdi.
Azərbaycanın BMT-nin nizamnaməsində nəzərdə tutulan hüququndan istifadə edərək öz ərazilərini işğaldan azad etməklə məşğul olduğunu bildirən B.Muradova qeyd edib ki, humanitar atəşkəs elan olunmasından sonra baş verən hadisələr bu addımları atmaqda nə qədər doğru qərar verdiyimizi bir daha sübut etdi. O, Gəncədə və Mingəçevirdə baş verən terror aktı zamanı dinc əhali və mülki obyektlərin hədəfə çevrilməsinin Ermənistanın yeritdiyi siyasətin mahiyyətini tam şəkildə üzə çıxardığını vurğulayıb.
Çıxışının davamında Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) çatmaq üçün hökümətlə hazırkı əməkdaşlıq məsələlərinə toxunan B. Muradova BMT-nin Azərbaycanın dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə nail olmaq üçün göstərdiyi səyləri yüksək qiymətləndirdiyini, eləcə də münaqişınin sülh və beynəlxalq təhlükəsizlik normaları çərçivəsində həllinin DİM-nin icrasına yönəlmiş bir addım olduğunu qeyd edib. O, Azərbaycan üçün əhəmiyyət kəsb edən, DİM-ə uyğun olaraq müəyyən edilmiş milli prioritetlər və onlara dair göstəricilərin ölkəmizdə dayanıqlı inkişaf sahəsində aparılacaq islahatların əsas istiqamətlərindən xəbər verdiyini diqqətə çatdırıb.
BMT-nin Azərbaycan Nümayəndəliyinin rəhbəri, Rezident Əlaqələndiricisi Qulam İsakzai görüşün keçirilməsinə vaxt ayırdığı üçün Komitə sədrinə minnətdarlığını bildirərək, Gəncədə baş verən hadisələr zamanı həyatlarını itirən sakinlərin ailələrinə başsağlığı verərək xəsarət alanların tezliklə sağlamlıqlarına qovuşacaqlarına ümidini ifadə edib. Baş verən hadisə ilə bağlı olaraq Gəncəyə səfər etdiklərini qeyd edən Q. İsakzai nəticələri və təsirləri qiymətləndirdiklərini, dinc əhalinin hədəf alınmasının heç bir halda əsaslandırılmasının mümkün olmadığını diqqətə çatdırıb.Q.İsakzai münaqişədən daha çox qadın və uşaqların əziyyət çəkdiyini, hazırda onların hüquqlarının müdafiəsi və zorakılıqdan qorunmasının vacibliyini və bu məqamda BMT olaraq humanitar dəstəyə hazır olduqlarını bildirib.
Daha sonra çıxış edən UNICEF-in Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Edvard Karvardin münaqişədən zərər çəkən uşaqların psixoloji dəstəyinin vacibliyini vurğulayaraq, bir çox təxirəsalınmaz addımları təklif edib. Komitənin regionlarda mövcud olan mərkəzlərinin əhəmiyyətini qeyd edərək, peşəkar mütəxəssislərdən, bir sıra dövlət qurumları, gənclər mərkəzləri, qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələrindən ibarət şəbəkənin qurulmasının vacibliyini vurğulayıb. O, bu işlərin həyata keçirilməsində texniki və maliyyə, o cümlədən bu sahədə çalışanların peşəkarlığının artırılması üçün təlimlərin təşkilində dəstəyin göstərilməsinə hazır olduqlarını diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavinləri Sədaqət Qəhrəmanova və Aynur Sofiyeva, BMT-nin Azərbaycan Nümayəndəliyinin Tərəfdaşlıq üzrə İnkişaf mütəxəssisi Şəms Mustafayeva iştirak ediblər.

On October 13, 2020, Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Ms. Bahar Muradova met with the Head of the UN Office in Azerbaijan, Resident Coordinator Mr.Gulam Isakzai and the Head of the UN Children's Fund (UNICEF) in A
On October 13, 2020, Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Ms. Bahar Muradova met with the Head of the UN Office in Azerbaijan, Resident Coordinator Mr.Gulam Isakzai and the Head of the UN Children's Fund (UNICEF) in Azerbaijan Mr. Edward Carwardine.
Welcoming the guests, the chairperson of the committee stressed the importance of the work done in cooperation with the UN. She also thanked for the initiative to hold the meeting at such a difficult time due to the recent events, as well as for the opportunities to exchange views on the problems faced by our citizens as a result of the acts of aggression by Armenia. She also noted that today we are facing these serious consequences due to the lack of attention to the issue at the international level. despite the fact that Azerbaijan side have always said that these events would happen again in 30 years, Unfortunately, despite a peaceful settlement of the issue, Armenia, in addition to not fulfilling its obligations, forced Azerbaijan to carry out a counter-offensive acts by committing a series of provocations.
Noting that Azerbaijan is using its right under the UN Charter to liberate its territories, Mrs. Muradova said that the events that took place after the declaration of a humanitarian ceasefire proved once again how right we were in taking these steps. She stressed that the targeting of civilians and civilian objects during the terrorist attacks in Ganja and Mingachevir fully revealed the essence of Armenia's policy.
The Head of the UN Office in Azerbaijan, Resident Coordinator Mr. Gulam Isakzai thanked the Chairperson of the Committee for taking the time to hold the meeting and expressed his condolences to the families of the victims of the events in Ganja and expressed hope that the injured will soon recover. Noting that they visited Ganja in connection with the incident, Mr. Isakzai assessed the results and effects, noting that the targeting of civilians could not be justified in any way. He stressed the importance of protection and expressed readiness to provide humanitarian assistance as the United Nations at this time.
Speaking later, UNICEF Representative in Azerbaijan Edward Carward stressed the importance of psychological support for children affected by the conflict and suggested a number of urgent steps. Noting the importance of the Committee's existing centers in the regions, he stressed the importance of establishing a network of professionals, representatives of a number of government agencies, youth centers and non-governmental organizations. He noted that UNICEF are ready to provide technical and financial support in the implementation of this work, as well as the organization of trainings to improve the professionalism of those working in this field.
The meeting was attended by Mrs. Sadagat Gahramanova and Mrs. Aynur Sofiyeva, Deputy Chairpersons of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, and Mrs.Shams Mustafayeva, Partnership Development Specialist of the UN Office in Azerbaijan.