“Sağlam həyat naminə erkən nikaha YOX deyək!” adlı genişmiqyaslı layihə çərçivəsində növbəti tədbir Sumqayıt şəhərində keçirilmişdir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən əhalinin, xüsusilə gənclərin erkən və qan qohumları arasında bağlanan nikahların yaratdığı fəsadlar və sağlam həyat tərzinin təbliği istiqamətində maarifləndirilməsi məqsədilə “Sağlam həyat naminə erkən nikaha YOX deyək” adlı layihə çərçivəsində növbəti tədbir 13 iyul 2016-cı il tarixində Sumqayıt şəhəri Tarix Muzeyində keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısının müavini Lalə Hacıyeva tədbir iştirakçılarını salamlamış, erkən nikahların qarşısının alınması istiqamətində şəhərdə görülən işlərdən danışaraq layihənin əhəmiyyətini qeyd etmişdir.
Sonra Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva çıxış edərək dövlətimiz tərəfindən bu sahədə həyata keçirilən ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər barədə geniş məlumat verərək, milli-mənəvi və ailə dəyərlərimizin qorunmasının vacibliyini vurğulamışdır.
Aynur Sofiyeva bugün dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən birini ailə siyasətinin təşkil etdiyini bildirmiş, ailələrin sosial rifah halının yaxşılaşdırılması istiqamətində görülmüş işlərdən danışaraq Azərbaycan ailəsinin sosial statusunun yüksəldiyini qeyd etmişdir.
Bununla yanaşı, fundamental dəyərlərə söykənən Azərbaycan ailəsinə qloballaşma şəraitində təsir göstərən mənfi proseslərin olduğunu da tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Sonra tədbir iştirakçlarına Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü ilə çəkilmiş “Həyat pilləkanı” adlı sosial çarx nümayiş olunmuşdur.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin baş məsləhətçisi Rafiq Mahmudov mövzu ilə bağlı təqdimat
nümayiş etdirərək, erkən nikahların ailədə və cəmiyyətdə törətdiyi
fəsadlar barədə məlumatı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Sumqayıt şəhər Səhiyyə şöbəsinin müdiri Ələkbər Tağıyev çıxış edərək bu kimi maarifləndirmə tədbirlərinin əhəmiyyətli olduğunu bildirmiş, erkən nikah probleminin qarşısının alınmasında mühüm rolun cəmiyyətin üzərinə düşdüyünü qeyd etmişdir.
Sumqayıt şəhər prokurorunun böyük köməkçisi Elvin Salayev erkən nikah hallarının hüquqi aspektləri barədə geniş məlumat verərək, xüsusilə bu sahədə müvafiq dövlət qurumlarının birgə iş zərurətinin artırılmasının vacibliyini qeyd etmişdir.
Sumqayıt Şəhər Polis İdarəsinin İctimai Təhlükəsizlik şöbəsinin inspektoru Asəm Eyvazov tədbirin əhəmiyyətini vurğulayaraq, erkən nikah hallarının qarşısının alınması istiqamətində valideynlər üzərinə düşən öhdəliklər barədə məlumat vermişdir.
Sumqayıt Şəhər Təhsil şöbəsinin müdiri Ruhiyyə Tağıyeva çıxış edərək erkən nikahın cəmiyyəti narahat edən problemlərdən olduğunu qeyd etmiş, qızların təhsil imkanlarının azaldılmasına, onların cəmiyyətdən təcrid olunmasına səbəb olduğunu vurğulamışdır. O, həmçinin məktəb psixoloqlarının iş keyfiyyətlərinin artırılması istiqamətində tədbirlərin gücləndirilməsinin zəruri olduğunu bildirmişdir.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Sumqayıt bölgəsi üzrə şöbəsinin əməkdaşı Ülvi Məmmədov milli-mənəvi dəyərlərimizin dövlətimizin təməl dəyərlərindən olduğunu qeyd etmiş, din və ailə mövzusunda çıxış etmişdir.
“Qadın təşəbbüsü və sosial problemlərin həllinə yardım” İctimai birliyinin sədri Zemfira Mustafayeva erkən nikahların qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilən tədbirləri qeyd edərək, təşkilatın fəaliyyəti barədə geniş məlumat vermişdir.
Sonda mövzu ətrafında müzakirələr aparılmışdır. Müzakirələrdə gənclər fəal iştirak etmiş, faydalı təkliflər vermişdirlər.

The next event in the framework of large-scaled project “Say NO to early marriages for the healthy lifestyle” was held in Sumgayit
The next event of a large-scaled awareness raising project ”Say NO to early marriages for the healthy lifestyle” carries out bu the State Committee fot Family, Women and Children Affairs for the purpose of promotion a healthy lifestyle, and informing public about consequences of early marriages and marriages between blood relatives was held in cooperation with Sumgayit executive power on July 13, 2016 at 11:00. in the Museum of History of Sumgayit.
The event was opened by the deputy head of the executive power of Sumgayit Lala Khajiyeva. L. Khajiyeva welcomed the participants of the event, gave information about the work done in Sumgayit ,focused on prevention early marriages and underlined the importance of carrying out such events .
Then the floor was given to Aynur Sofiyeva, deputy chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs. A. Sofiyeva informed the participants about the systematic and purposefull measures taken in by the state in this field and highlighted the importance of preserving our national and family values.
A.Sofiyeva spoke about the family policy as one of the priority direction of the state policy, focused on improving social state and increasing of social status of Azerabijan families.
Besides A.Sofiyeva draw attention of participants to negative consequences of the influence of the process of globalization on Azerbaijan families.
Then the short film under the title “Life stairs”, screened on the initiative of the Committee, was shown to participants.
Afterwards the head adviser of the Department on Family Problems of t6he Committee R. Makhmudov made a presentation “Say No to early marriages”
Then the floor was given to the head of Sumgayit city Department on Health A. Tagiyev, the chief assistant of Sumgayit city Prosecutor E.Salayev, the inspector of Public Safety Office of Sumgayit city Police A.Eyvazov, the head of Sumgayit city Education Department R. Tagiyeva, the representative of Sumgayit city Department of the State Committee on Work with Religious Organizations U. Mammedov, the chairperson on NGO Z.Mustafayeva .
At the end of the event was held the discussion on the topic. The representatives of youth of Sumgayit city participated in the discussion very active .
In the event the published material on different topics prepared by the Commiittee was presented to participants.