İraq Respublikasından ölkəmizə repatriasiya edilmiş uşaqlar təhsilə cəlb olunmuşdur
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi İraq Respublikasından 2018-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasına repatriasiya edilən, ölkə vətəndaşı olan uşaqların pandemiya dövründə təhsilə cəlb edilməsi, uşaqlar və onların qəyyum ailələri ilə məsafədən psixoloji, hüquqi və sosial işin aparılması istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir. Cari ildə ölkəyə gətirilən uşaqların təhsilə cəlb olunması prosesi Komitə, Təhsil Nazirliyi, BMT-nin Uşaq Fondunun (UNİCEF) Azərbaycan Nümayəndəliyi və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin Azərbaycan Nümayəndəliyinin birgə səyi nəticəsində həyata keçirilir.
Bu il repatriasiya edilmiş 5-14 yaşarası uşaqlardan 125 nəfəri baza bilik səviyyəsinə uyğun olaraq, 5 səviyyə üzrə (məktəb hazırlığı, 1-ci, 2-ci, 3-cü və 4-cü sinif) tədrisə başlamışdır. Hər bir qrupda 5-6 uşaq olmaqla 24 qrupda qruplaşdırılan uşaqlar üçün həftədə 3 dəfə, hər biri 3 saatlıq onlayn dərs keçirilir. Dərs proqramına əsasən, Azərbaycan dili, riyaziyyat fənləri tədris olunur, ümumi dünyagörüşü ilə bağlı məlumatlar verilir. Tədris ilinin əvvəlində uşaqların bilik səviyyəsinin yenidən qiymətləndirilməsi və yaşlarına uyğun ümumi siniflərə yerləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Uşaqların həmyaşıdları ilə bir sinifdə təhsil alması onların psixo-emosional inkişafı, sosiallaşma prosesinə mühüm təsir göstərdiyi üçün təhsil formasının seçilməsində bu amillərə də diqqət yetiilir.

The Children repatriated from the Republic of Iraq to our country were attracted to the studies
The State Committee for Family, Women and Children Affairs continues its activity to work with children repatriated from the Republic of Iraq in 2018-2020, attract them to studies during pandemic and carry psychological, legal and social work with children and their guardians. The process of involving children in education was result of joint efforts of the State Committee, the Ministry of Education, the Azerbaijan Office of the United Nations Children's Fund (UNICEF) and the Azerbaijan Office of the International Committee of the Red Cross.
This year, 125 of the repatriated children aged 5-14 have started education at 5 levels (preschool preparation, 1st, 2nd, 3rd and 4th grade) in accordance with the basic level of knowledge. Online classes are held 3 times per week for 24 groups which consists of 5-6 children. According to the curriculum, the Azerbaijani language and mathematics are taught and information on the general subjects is provided during the classes. At the beginning of the school year, it is planned to re-evaluate the level of knowledge of children and place them in general classes according to their age. Since children's education with their peers has a significant impact on their psycho-emotional development and socialization, special attention is paid to these factors in the choice of form of education.